Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Dobiegają końca bezpłatne wakacyjne koncerty w bazylice św. Elżbiety. Spotkaniom patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.
Na ostatnim koncercie, 26 sierpnia, zagra Mariusz Kozieł (Katowice).
Koncert organowy 19 sierpnia organy Englera. Zagra Krystian Klej
Krystian Klej ukończył studia magisterskie na wydziale instrumentalnym w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Był finalistą Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Forme Uniche Della Continuità Nello Spazio 2021 w kategorii muzyka kameralna za utwór The gate na narratora, saksofon altowy i fortepian (prawykonanie w Stuttgardzie).
Zdobył wyróżnienie na Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie (2021).
Brał udział w licznych kursach interpretacji i improwizacji organowej w kraju i za granicąKrystian Klej jest także dyrektorem artystycznym Letnich Prezentacji Organowych odsześciu lat odbywających się w Katedrze Gnieźnieńskiej.
W 2020 roku wraz z gnieźnieńską skrzypaczką Sarą Powagą został pierwszym stypendystą dlaosób zajmujących się kultura, które jest przyznawane przez prezydentamiasta Gniezna.
Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego we Wschowie.
Koncerty organowe w św. Elżbiecie. Jak wejść na koncert?
Koncerty odbywają się od 1 lipca do 26 sierpnia w każdy piątek o godzinie 19.00. Koncerty są bezpłatne. Nie trzeba odbierać wejściówek, można po prostu przyjść do kościoła św. Elżbiety.
Koncert organowy w św. Elżbiecie. Program 19 sierpnia
Johann Sebastian Bach (1685-1750)Fuga G-dur BWV 577Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 663Toccata, Adagio i Fuga BWV 564
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)Mein Junges Leben hat ein End
Krystian Klej (ur. 1997)Missing for organ
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847)II sonata organowa c-moll op. 65 nr 2
Historia organów w bazylice św. Elżbiecie
Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.
Dopiero w 2011 rok została podjęta decyzja o odbudowie organów. Rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Prace ruszyły w 2020 roku.
Zobacz, co kryją w sobie organy z kościoła garnizonowego
Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem.