wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Uciekinier z Nowego Jorku” z Grand Prix Dolnego Śląska

Jury 11. Planete +Doc Festival przyznało Grand Prix Dolnego Śląska dla filmu „Song from the Forest” („Uciekinier z Nowego Jorku”) w reżyserii Michaela Oberta.

Reklama

Jurorzy: Bodo Kox, Adriana Prodeus, Katarzyna Roj nagrodzili produkcję „za przejmujący obraz współczesnego nomada, który usiłuje odnaleźć siebie pomiędzy Nowym Jorkiem a środkiem afrykańskiej dżungli. Louis zbiera tradycyjną muzykę Pigmejów, ale szybko przestaje być tylko badaczem, a staje się pełnoprawnym członkiem plemienia.

W filmie Michaela Oberta udało się uniknąć postkolonialnego poczucia winy, a zarazem, uczciwie przedstawiając sytuację białego człowieka wśród pierwotnej społeczności, dotknąć marzenia, jakie nosimy w sobie wszyscy: marzenia o Raju”.

"Uciekinier z Nowego Jorku"

opowiada historię amerykańskiego muzykologa i etnologa Louisa Sarno, który śledząc historię zasłyszanej piosenki, trafił do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu zamieszkiwanego przez plemię Pigmejów o nazwie Bajaka. Nigdy już nie wrócił do rodzinnego domu - zamieszkał z Pigmejami, nauczył się ich języka i związał się z Pigmejką, z którą ma 13-letniego syna o imieniu Samedi. Zaczął też nagrywać muzykę Bajaków - przez lata udało się mu zarejestrować ponad 1000 godzin muzyki Bajaków. Film śledzi jego powrót do Nowego Jorku po 25 latach nieobecności.

Jurorzy przyznali też wyróżnienie dla filmu „Farewell to Hollywood” („Pożegnanie z Hollywoodem”) w reżyserii Henry’ego i Reginy Nicholson.

Uznali, że to „film, który wykracza poza standardowe pojęcie dokumentu, budząc skrajne emocje i stawiając pytanie o granice tego, co w kinie etyczne. 19-letnia Reggie chora na raka spełnia swoje marzenie o zostaniu filmowcem, współtworząc obraz o własnej śmierci. Jednak ważniejsza od choroby staje się jej walka o siebie w starciu z rodzicami. To dokument o dorastaniu i odchodzeniu jednocześnie. Praca nad filmem oznacza dla bohaterki przede wszystkim wybicie się na niepodległość. Pragniemy wyróżnić to szczególne dzieło, będące zapisem kontrowersyjnej relacji między reżyserem a portretowaną przezeń osobą, podkreślając jednocześnie, że, naszym zdaniem, nie może być ono rozpatrywane jako równoprawny tytuł konkursu. W hołdzie Reginie Nicholson” – napisali w uzasadnieniu.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl