- Zamiast rysować nieruchomą modelkę proponuję studentom ciekawsze zadanie – mówi prof. Wiesław Zaremba. – Rysują aktorkę w tańcu. W ten sposób mogą dojrzeć zamierzenia choreografa, zwrócić uwagę na elementy ruchu, których normalnie nie zauważyliby – opowiada profesor. – Kiedyś, szkicując na żywo spektakl, dopatrzyłem się w pracy choreografa odwołań do malarstwa Breughla. Tancerze powtarzali ruchy ślepców ze słynnego obrazu.
Pokaz Teatru Rysowania - VA 323 Kurs rysunku figuratywnego to akcja artystyczna organizowana w ramach współpracy Galerii Miejskiej we Wrocławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu ze studentami Uniwersytetu Sabanci w Stambule pod kierownictwem prof. Wiesława Zaremby. W akcji wezmą udział: Ege Okal, Doğu Akar, Eylül Güler, Molly Burns oraz polska aktorka – Anna Rakowska. Autorem powstającego w ramach pokazu filmu jest Dilay Özgüven. Podczas wrocławskiego pokazu można oglądać film z akcji z turecką aktorką.
Tureccy studenci są na drugim roku studiów artystycznych. Podczas performance’u rysują aktorkę w tańcu, który stanowi kombinację klasycznego baletu i tańca nowoczesnego. Procesem rysowania kieruje zarówno tancerka jak i studenci. Obie strony mogą na siebie wzajemnie wpływać, tancerka może przybrać określone pozy na prośbę rysujących, sama również może zmieniać układ swojego ciała. W efekcie dochodzi do nietypowej wymiany doświadczeń, wspomnień, inspiracji.
Prof. Wiesław Zaremba jest malarzem i grafikiem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie w 1980 roku uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza Ostrowskiego. Na gdańskiej uczelni pracował do 2002 roku. Obecnie pracuje na uniwersytecie Sabanci w Stambule w Turcji.
Na poniedziałkowy pokaz Teatru Rysowania wstęp wolny.
ak