Spektakl „Bal u Hawkinga” nie jest opowieścią o życiu genialnego fizyka Stephena Hawkinga, który przez całe swoje życie zmaga się z chorobą i niepełnosprawnością. Jest raczej opowieścią o tym, że niepełnosprawni, osoby cierpiące na różne dysfunkcje, mają prawo do normalnego życia – uczuć, emocji i namiętności. Aktorzy Teatru Arka wiedzą o czym mówią, bo połowę zespołu tworzą właśnie osoby niepełnosprawne.
Hawking, który już po zdiagnozowaniu choroby (stwardnienie zanikowe boczne) ożenił się, został ojcem trójki dzieci, a po 30 latach małżeństwa rozwiódł się, aby poślubić opiekującą się nim pielęgniarkę jest symbolem wolności w niepełnosprawności. Przykładem na to, że niepełnosprawni mają prawo do swojej cielesności, miłości i spełnienia w relacjach intymnych.
Spektakl był pokazywany w ubiegłym roku podczas Festiwalu Fringe w Edynburgu, gdzie zebrał dobre recenzje, min. w Scotsman, najbardziej opiniotwórczej gazecie w Szkocji. Teatr Arka założyła w 1993 roku Renata Jasińska. Teatr podróżuje ze swoimi spektaklami m.in. do Włoch, Francji i Szkocji.
ak