Pierwszy żłóbek zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego zbudował św. Franciszek z Asyżu. Umieścił z nim figurkę małego Jezuska, a obok ustawił żywe zwierzęta – wołu i osła. Było to na początku XIII wieku we włoskiej wiosce Greccio. Od tego czasu szopki zaczęto stawiać regularnie w kościołach, a także przed nimi.
Szopki i wystawy świąteczne
W Muzeum Etnograficznym do 29 stycznia oglądać można oglądać szopki krakowskie, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które posiada najbogatszą na świecie kolekcję tych dzieł.

Szopki krakowskie
Wystawa / Dla dzieci / Dla wszystkich / ESK Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
W Muzeum Etnograficznym oglądać też można szopki betlejemskie wykonane przez uczniów dolnośląskich szkół. Szopki są ceramiczne, szklane, papierowe, bibułowe, filcowe, zrobione z makaronu, ciasta, pierników i wielu innych materiałów. To już XXIV Wojewódzka Wystawa Pokonkursowa Najpiękniejsza Szopka Betlejemska, którą organizują Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście"; Galeria Twórczości Plastycznej Młodych, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

„Najpiękniejsza szopka betlejemska 2016”
Wystawa / Dla wszystkich / ESK Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Natomiast w Muzeum Historycznym Palacu Królewskim do końca stycznia trwa wystawa Szopek bożonarodzeniowych z kolekcji Henryka Tomaszewskiego. Tradycyjnie, przed Bożym Narodzeniem, wypełniając życzenie Henryka Tomaszewskiego Muzeum Miejskie w Pałacu Królewskim pokazuje zabytkowe, śląskie szopki bożonarodzeniowe z jego kolekcji.

Szopki bożonarodzeniowe w Muzeum Miejskim
Wystawa / Dla wszystkich Pałac Królewski – Muzeum Historyczne
W okresie Świąt Bożego Narodzenia swoją szopką może pochwalić się każda parafia. Najsłynniejsza szopka, którą można oglądać nie tylko w czasie świąt, ale przez cały rok, to ruchoma szopka w kościele Najświętszej Marii Panny Na Piasku. Stworzył ją nieżyjący już ks. Kazimierz Błaszczyk, duszpasterz głuchoniemych i niewidomych. Pierwszą ruchomą stajenkę stworzył w 1967 roku z myślą o niesłyszących i niedowidzących dzieciach. Co roku dodawał do niej nowe figurki, zabawki i lalki. Oprócz klasycznych figurek pasterzy czy zwierząt, możemy tu zobaczyć mnóstwo zabawek.

Ruchoma szopka w kościele Najświętszej Marii Panny Na Piasku
Wystawa / Dla dzieci / Dla wszystkich Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku
Od 24 grudnia przy parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia przy ulicy Wittiga we Wrocławiu będzie można zobaczyć żywą szopkę bożonarodzeniową. Obok tradycyjnych figur świętych będą owce, osiołek, koń i cielak. Zwierzęta wypożyczy wrocławski Ogród Zoologiczny. Szopka będzie czynna codziennie od godziny 8.00 do 20.00 Zamknięcie zaplanowano na 6 stycznia w Trzech Króli.

Żywa szopka we Wrocławiu
W plenerze / Dla dzieci / Dla wszystkich / Happeningi Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia
W Muzeum Poczty i Telekomunikacji do końca roku można oglądać wysatwę znaczków „Wokół Bożego Narodzenia”. Walory filatelistyczne, które znalazły się na wystawie ilustrują poszczególne tematy związane ze świątecznym czasem i tradycjami począwszy od poznania prawdy i legendy o Świętym Mikołaju, poprzez próbę rozwiązania tajemnicy Gwiazdy Betlejemskiej, wyjaśnienia pochodzenia świątecznego drzewka oraz tego kim byli Trzej Królowie.

Wystawa znaczków: Wokół Bożego Narodzenia
Wystawa / Dla wszystkich Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Wystawę „Pusty talerzyk” można oglądać w Centrum Kultury Agora. Nie będzie to opowieść o tradycjach wigilijnych, wystawa będzie natomiast pretekstem do snucia historii o tęsknotach, wspomnieniach i nadziejach. W trakcie świąt otaczamy się przedmiotami i gestami, które mają nas łączyć z przeszłością. Uczymy kolejne pokolenia tych rytuałów nie bez lęku i nadziei, że także będziemy w przyszłości godni dodatkowego talerza. Na wystawie oprócz zdjęć rodzinnych będzie można podziwiać batiki Joanny Puciłowskiej z Poznania oraz wideoinstalację Weroniki Kwiatkowskiej z Hanoweru.

Wystawa: „Pusty talerzyk” w CK Agora
Wystawa Centrum Kultury Agora we Wrocławiu
Koncerty świąteczne
Klub Vertigo zaprasza na koncert „Kolęda jest kobietą” w wykonaniu trzech instrumentalistek: Kasia Pakowska – głos i perkusjonalia, Joanna Dudkowska – gitara basowa, Agnieszka Kowalczyk – wiolonczela.

Kolęda jest kobietą w klubie Vertigo
Koncert / Jazz / W klubie Vertigo Jazz Club & Restaurant
Betlejem Wrocławskie w Hali Stulecia - koncert kolęd, na którym wystąpią m.in.: TGD, Natalia Niemen, Marika, Kuba Badach, Wojciech Cugowski oraz Mate.O.

Koncert: Betlejem Wrocławskie w Hali Stulecia
Koncert Hala Stulecia we Wrocławiu