wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Szesnasta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego

Jerzy Grotowski, reżyser, twórca teatralny zmarł szesnaście lat w Pontederze we Włoszech. Jeden z największych reformatorów teatru XX wieku pracował przez wiele lat we Wrocławiu. Z okazji rocznicy jego śmierci w Sali Teatru Laboratorium Ludwik Flaszen przeczyta i zinterpretuje tekst „Grotowski powtórzony. Słowa, słowa, słowa”. Spotkanie rozpocznie się w środę 14 stycznia o godz.18, wstęp wolny.  

Reklama

Tekst Grotowskiego ukazał się po raz pierwszy w 1986 roku w tomie „Maski”  pod redakcją Marii Janion i Stanisława Rośka, w serii „Transgresje”, jego przedruk ukazał się nakładem wydawnictwa słowo/ obraz terytoria w Roku Grotowskiego 2009. Zawiera on zapis spotkania, jakie Jerzy Grotowski odbył w Gdańsku 20 marca 1981 roku z seminarzystami Marii Janion. Zapis wyjątkowy, bo sporządzony z pamięci przez trzy osoby. 

W recenzji Tomasz Miłkowski („Książki” nr 5) stwierdza: „Ważne jednak jest nie tylko to, co Grotowski mówił, ale jak został odebrany. [...] Grotowski wprawdzie prostował to i owo, ale był przeciwnikiem tzw. magnetofonowej rejestracji. Uważał, że najważniejsze jest to, co dzieje się pomiędzy mówiącym i słuchającym, a więc przetworzenie tekstu w odbiorze, co przynosi wiedzę o tym, jak słuchamy, jak się komunikujemy. Pod tym względem lektura tej książeczki jest niezwykle pouczająca”.

Spotkanie z Ludwikiem Flaszenem interpretującym słowa Grotowskiego stanowi zapowiedź cyklu, który Instytut Grotowskiego zorganizuje na wiosnę 2015 roku. Jego celem jest zaproszenie wybitnych intelektualistów, osób spoza teatru, np. polityków, socjologów, teologów, którzy podejmą dialog lub spór z tekstami Jerzego Grotowskiego.

Ludwik Flaszen był uczestnikiem i świadkiem wielkiej epoki teatru. Współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego przez cały okres jego istnienia (1959–1984). W latach osiemdziesiątych – dyrektor, autor wielu książek o Grotowskim.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl