Muzycy wychodzą do publiczności
Po raz pierwszy Święto Muzyki zorganizowano w 1982 roku we Francji, zresztą w wielu krajach do dziś można znaleźć koncerty pod wspólną nazwą Fête de la Musique. Ważne, że wydarzenia powinny być dostępne dla wszystkich melomanów, zwykle bezpłatnie, a przy tym w przestrzeni miejskiej, by artyści wyszli z muzyką do publiczności poza filharmonie, teatry operowe etc.

Święto Muzyki w Operze Wrocławskiej – Viva Opera
Opera / W plenerze / Dla wszystkich Opera Wrocławska
Arie z balkonu opery przy ul. Świdnickiej
W „Don Giovannim” Mozart i jego librecista Lorenzo da Ponte przywołują piękną scenę muzykowania pod balkonem upatrzonej wybranki. Uwodziciel śpiewa pod oknem wybranki poruszającą zmysły serenadę. W piątek 21 czerwca z balkonu Opery Wrocławskiej nie usłyszymy wprawdzie tego fragmentu, ale będzie wiele innych szlagierów, które publiczność uwielbia z dzieł, jakie teatr ma obecnie w repertuarze. Akcenty Moniuszkowskie są także ważne, jako że obchodzimy właśnie Rok Moniuszkowski. Nie zabraknie przepięknej arii „kurantem” i mazura ze „Strasznego dworu”, będą żywiołowe „Tańce góralskie” z „Halki”.
Na co jeszcze warto poczekać?
Choćby na pełen wdzięku duet kwiatów z opery „Lakme” Leo Delibesa, prześmieszną arię nakręcanej lalki Olimpii z „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha, czy habanerę Carmen z arcydzieła Georgesa Bizeta. Będzie toast „Libiamo” z Verdiowskiej „Traviaty” i legendarna pieśń neapolitańska „O sole mio”. Wystąpią soliści (sopranistka Maria Rozynek-Banaszak, mezzosopranistka Aleksandra Opała i tenor Aleksander Zuchowicz), chór i orkiestra Opery Wrocławskiej pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, zaś wieczór poprowadzi Paweł Gołębski.