wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Strefa Kultury Wrocław i Wrocławski Instytut Kultury – czym będą zajmować się w mieście
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla dzieci Dziecinada fot. Marcin Jędrzejczak
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla dzieci Dziecinada

1 lutego program kulturalny Wrocławia będzie realizowany przez dwie instytucje – znaną już dobrze w mieście Strefę Kultury Wrocław oraz nowy podmiot, czyli Wrocławski Instytut Kultury. Pomiędzy te jednostki zostały podzielone zadania zarówno już znane wrocławianom, jak nowe aktywności, które mają ulepszyć ofertę kulturalną dla mieszkańców.

Reklama

„Dzielimy się kulturą” – pod tym hasłem przebiegło spotkanie, podczas którego dowiedzieliśmy się, jakie zmiany w tzw. instytucjonalnym, kulturalnym krajobrazie miasta zostaną wprowadzone w życie od  1 lutego r.

Poinformowali o tym Bartłomiej Świerczewski – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia, Dominika Kawalerowicz – p.o. dyrektor Strefy Kultury Wrocław, Jerzy Pietraszek – dyrektor Wydziału Kultury.

Konferencja prasowa SKW

Spotkanie z mediami 17 stycznia w Barbarze poprowadził Kuba Żary, fot. Patrycja Sordyl.

– W kilka lat po zakończeniu ESK Wrocław 2016 w naszym mieście Strefa Kultury Wrocław staje przed nowymi wyzwaniami, które są podbijane przez rozmaite, pojawiające się na świecie zjawiska. Kontekst epidemiczny pokazał nam, jak inaczej może funkcjonować kultura, nie w sposób, do jakiego byliśmy do tej pory przyzwyczajeni. Uważamy, że podział Strefy na dwie instytucje jest odpowiedzią na te nowe wyzwania i potrzeby – wyjaśniał 17 stycznia podczas zwołanej w SKW konferencji Bartłomiej Świerczewski.  

Te dwie wspomniane instytucje to...

Za co będzie odpowiedzialny Wrocławski Instytut Kultury?

WIK będzie odpowiedzialny m.in. za badanie i rozwijanie nowych zakresów, które w kontekście kultury się pojawiają, a także tym, czym SKW już się zajmowała, tj. np. sieciowaniem czy rozwijaniem projektów społecznych.

Wrocławskim Instytutem Kultury kierować będzie Dominika Kawalerowicz.

– Strefa Kultury Wrocław to był bardzo duży organizm. Stwierdziliśmy jednak, że robimy tak dużo i na tak różnych biegunach, że warto by było dwie kompetencje oraz działania związane ze wzmacnianiem sektora kultury puścić niejako dwiema ścieżkami – wyjaśnia ideę podziału jednej na dwie instytucje Dominika Kawalerowicz. – Wrocławski Instytut Kultury (WIK) ma więc działać na zasadzie „obserwatorium”, śledzić trendy, nowości, pojawiające się w przestrzeni kulturalnej na świecie, co ma pomóc we wzmacnianiu wrocławskiej kultury, a poprzez nią także to, co dzieje się w tym zakresie w naszym kraju – dodaje.

WIK

Wrocławski Instytut Kultury – zakres działań

W ofercie WIK znajdzie się m.in. kolejna edycja Europejskiej Nocy Literatury, Mikrogranty (nowy nabór rusza w marcu) czy program Sąsiadujemy (w bogatszej formule).

Instytut zaangażuje się też w projekty rozwijające kompetencje zarówno kadr kultury, jak i osób bez doświadczenia w realizacji wydarzeń. Lokalny charakter działalności podkreślany będzie również za sprawą kontynuacji Wrocławskiego Programu Wydawniczego oraz „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, czyli bezpłatnego magazynu o wydarzeniach w mieście. Instytucja poprowadzi też programy warsztatowe i badawcze. 

WIK, z siedzibą w Barbarze (gdzie wciąż prowadzony będzie rozbudowany program kulturalnych wydarzeń), stanie się też gospodarzem neonowego podwórka Ruska 46 i działającej tam klubokawiarni Recepcja. Jednak działalność Wrocławskiego Instytutu Kultury wykroczy także poza granice miasta. W dalszym ciągu rozwijane będą propozycje rezydencji artystycznych i wsparcia mobilności twórców. Nowa instytucja będzie kontynuowała współpracę z partnerami z kraju i zagranicy. 

Strefa Kultury Wrocław (na nowo)

1 lutego znaną już mieszkańcom miasta Strefa Kultury Wrocław zostanie otwarta ponownie.

– Instytucja w ten sposób niejako powraca do korzeni i od tego momentu skupiona będzie na rozwijaniu uznanych marek festiwalowych oraz produkcji zakrojonych na szeroką skalę wydarzeń – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia. – Wyspecjalizowana jednostka z pewnością pomoże podtrzymać, a co więcej – umożliwić rozwój ważnym dla Wrocławia inicjatywom, jak Jazz nad Odrą – prestiżowy i najstarszy tego typu festiwalu w Polsce, którego kolejna odsłona czeka nas jesienią  – dodaje dyrektor Pietraszek.

Nową instytucją pokieruje Olga Nowakowska, była wicedyrektor Strefy Kultury Wrocław i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, dyrektor programowa festiwalu Dialog – Wrocław.

SKW

Strefa Kultury Wrocław – zakres działań

SKW ponownie zapewni również wiele emocji zarówno wielbicielom hip-hopu, elektroniki i świeżych miejskich brzmień podczas  WROsoundu, jak i zwolennikom organowych brzmień, zapraszając ich na festiwal Non Sola Scripta. Jeszcze przed wakacjami wrocławianie będą mogli wziąć również udział w współorganizowanych przez SKW stadionowych koncertach zespołu Kings of Leon i Dawida Podsiadły. W festiwalowej ofercie Strefy Kultury Wrocław znalazło się także miejsce na teatr – skierowana do najmłodszych jesienna Dziecinada oraz jedno z najważniejszych teatralnych wydarzeń w Polsce, czyli festiwal Dialog – Wrocław.

Strefa w nowej odsłonie wciąż poprowadzi działalność kulturalną w Imparcie, w którym znajdzie się miejsce zarówno na występy gwiazd polskiej i światowej estrady, jak i prezentacje młodych twórców na początku swojej artystycznej drogi. W najbliższym czasie najważniejszym wyzwaniem organizacyjnym jest inwestycja dotycząca modernizacji systemu przeciwpożarowego w budynku przy ul. Mazowieckiej 17. Jednak mimo tych trudności program w najbliższym czasie prezentowany będzie dla nieco mniejszej widowni, m.in. w Impart Cafe. Latem powrócą także plenerowe propozycje na podwórkowej scenie Impartu.

Oprócz obiektu przy Mazowieckiej, nową siedzibą SKW zostanie biuro znajdujące się na podwórku Ruska 46.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl