„Dzielimy się kulturą” – pod tym hasłem przebiegło spotkanie, podczas którego dowiedzieliśmy się, jakie zmiany w tzw. instytucjonalnym, kulturalnym krajobrazie miasta zostaną wprowadzone w życie od 1 lutego r.
Poinformowali o tym Bartłomiej Świerczewski – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia, Dominika Kawalerowicz – p.o. dyrektor Strefy Kultury Wrocław, Jerzy Pietraszek – dyrektor Wydziału Kultury.
Spotkanie z mediami 17 stycznia w Barbarze poprowadził Kuba Żary, fot. Patrycja Sordyl.
– W kilka lat po zakończeniu ESK Wrocław 2016 w naszym mieście Strefa Kultury Wrocław staje przed nowymi wyzwaniami, które są podbijane przez rozmaite, pojawiające się na świecie zjawiska. Kontekst epidemiczny pokazał nam, jak inaczej może funkcjonować kultura, nie w sposób, do jakiego byliśmy do tej pory przyzwyczajeni. Uważamy, że podział Strefy na dwie instytucje jest odpowiedzią na te nowe wyzwania i potrzeby – wyjaśniał 17 stycznia podczas zwołanej w SKW konferencji Bartłomiej Świerczewski.
Te dwie wspomniane instytucje to...
Za co będzie odpowiedzialny Wrocławski Instytut Kultury?
WIK będzie odpowiedzialny m.in. za badanie i rozwijanie nowych zakresów, które w kontekście kultury się pojawiają, a także tym, czym SKW już się zajmowała, tj. np. sieciowaniem czy rozwijaniem projektów społecznych.
Wrocławskim Instytutem Kultury kierować będzie Dominika Kawalerowicz.
– Strefa Kultury Wrocław to był bardzo duży organizm. Stwierdziliśmy jednak, że robimy tak dużo i na tak różnych biegunach, że warto by było dwie kompetencje oraz działania związane ze wzmacnianiem sektora kultury puścić niejako dwiema ścieżkami – wyjaśnia ideę podziału jednej na dwie instytucje Dominika Kawalerowicz. – Wrocławski Instytut Kultury (WIK) ma więc działać na zasadzie „obserwatorium”, śledzić trendy, nowości, pojawiające się w przestrzeni kulturalnej na świecie, co ma pomóc we wzmacnianiu wrocławskiej kultury, a poprzez nią także to, co dzieje się w tym zakresie w naszym kraju – dodaje.
Wrocławski Instytut Kultury – zakres działań
W ofercie WIK znajdzie się m.in. kolejna edycja Europejskiej Nocy Literatury, Mikrogranty (nowy nabór rusza w marcu) czy program Sąsiadujemy (w bogatszej formule).
Instytut zaangażuje się też w projekty rozwijające kompetencje zarówno kadr kultury, jak i osób bez doświadczenia w realizacji wydarzeń. Lokalny charakter działalności podkreślany będzie również za sprawą kontynuacji Wrocławskiego Programu Wydawniczego oraz „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, czyli bezpłatnego magazynu o wydarzeniach w mieście. Instytucja poprowadzi też programy warsztatowe i badawcze.
WIK, z siedzibą w Barbarze (gdzie wciąż prowadzony będzie rozbudowany program kulturalnych wydarzeń), stanie się też gospodarzem neonowego podwórka Ruska 46 i działającej tam klubokawiarni Recepcja. Jednak działalność Wrocławskiego Instytutu Kultury wykroczy także poza granice miasta. W dalszym ciągu rozwijane będą propozycje rezydencji artystycznych i wsparcia mobilności twórców. Nowa instytucja będzie kontynuowała współpracę z partnerami z kraju i zagranicy.
Strefa Kultury Wrocław (na nowo)
1 lutego znaną już mieszkańcom miasta Strefa Kultury Wrocław zostanie otwarta ponownie.
– Instytucja w ten sposób niejako powraca do korzeni i od tego momentu skupiona będzie na rozwijaniu uznanych marek festiwalowych oraz produkcji zakrojonych na szeroką skalę wydarzeń – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia. – Wyspecjalizowana jednostka z pewnością pomoże podtrzymać, a co więcej – umożliwić rozwój ważnym dla Wrocławia inicjatywom, jak Jazz nad Odrą – prestiżowy i najstarszy tego typu festiwalu w Polsce, którego kolejna odsłona czeka nas jesienią – dodaje dyrektor Pietraszek.
Nową instytucją pokieruje Olga Nowakowska, była wicedyrektor Strefy Kultury Wrocław i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, dyrektor programowa festiwalu Dialog – Wrocław.
Strefa Kultury Wrocław – zakres działań
SKW ponownie zapewni również wiele emocji zarówno wielbicielom hip-hopu, elektroniki i świeżych miejskich brzmień podczas WROsoundu, jak i zwolennikom organowych brzmień, zapraszając ich na festiwal Non Sola Scripta. Jeszcze przed wakacjami wrocławianie będą mogli wziąć również udział w współorganizowanych przez SKW stadionowych koncertach zespołu Kings of Leon i Dawida Podsiadły. W festiwalowej ofercie Strefy Kultury Wrocław znalazło się także miejsce na teatr – skierowana do najmłodszych jesienna Dziecinada oraz jedno z najważniejszych teatralnych wydarzeń w Polsce, czyli festiwal Dialog – Wrocław.
Strefa w nowej odsłonie wciąż poprowadzi działalność kulturalną w Imparcie, w którym znajdzie się miejsce zarówno na występy gwiazd polskiej i światowej estrady, jak i prezentacje młodych twórców na początku swojej artystycznej drogi. W najbliższym czasie najważniejszym wyzwaniem organizacyjnym jest inwestycja dotycząca modernizacji systemu przeciwpożarowego w budynku przy ul. Mazowieckiej 17. Jednak mimo tych trudności program w najbliższym czasie prezentowany będzie dla nieco mniejszej widowni, m.in. w Impart Cafe. Latem powrócą także plenerowe propozycje na podwórkowej scenie Impartu.
Oprócz obiektu przy Mazowieckiej, nową siedzibą SKW zostanie biuro znajdujące się na podwórku Ruska 46.