wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Staropolska muzyka na Boże Narodzenie

Staropolska muzyka na Boże Narodzenie

Data publikacji: Autor:

Pieśni renesansowe z dawnych kancjonałów z XV i XVI –wieku, poświęcone tematom Bożego Narodzenia w wykonaniu Wrocławskich Kameralistów.

Reklama

Będzie to wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się jak w przeszłości radowano się z Narodzenia Pańskiego i co i jak z tej okazji śpiewano. Renesansowe, czterogłosowe pieśni bożonarodzeniowe pochodzą m.in. z Kancjonałów Staniąteckich, bibliotek Czartoryskich, Kórnickiej, Piotra Artomiusza, a także z monumentalnego dzieła „Kolędy Staropolskie” z 1966 roku.

Ars Cantus przypomni też mało znane utwory z XV wieku stylistycznie związane z tradycją średniowieczną oraz nurtem polifonii określanym jako wielogłosowość środkowoeuropejska.

W kręgu zainteresowań Ars Cantus – jak zdradza Tomasz Dobrzański - znajduje się też wielogłosowa muzyka pochodząca z krakowskiego środowiska uniwersyteckiego zapisana w rękopisie Kj 3464 Biblioteki Jagiellońskiej (ok. 1420-30), znanym jako rękopis Jana z Jasionnej.

Nie był on łatwym orzechem do zgryzienia, a właściwie do odtworzenia, bo sprawiał badaczom duże trudności, ze względu na to, że to rodzaj notatnika muzycznego prowadzonego przez różne osoby, najwyraźniej do celów praktycznych, być może związanych z udziałem studentów w śpiewie kościelnym. Rękopis zawiera szereg dwugłosowych utworów z tekstami bożonarodzeniowymi. Utwory te zbliżone są do cantio – gatunku reprezentatywnego dla środkowoeuropejskiej polifonii schyłku średniowiecza, którego liczne przykłady znajdujemy zwłaszcza na Śląsku. Z tych okolic pochodzą m.in. rękopis z Zielonej Góry lub rękopis Mikołaja Menczelliniego oraz rękopis z kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu.

Wrocławscy Kameraliści sięgnęli też po świąteczne utwory Piotra z Grudziądza. W programie koncertu znalazły się wielotekstowe motety Piotra oraz jego cantiones. Muzykę renesansu reprezentują w ich programie dwa obszerne rękopisy śląskie – Śpiewnik Głogowski, spisany ok. 1480 r, oraz Kodeks Wrocławski z ostatniego dziesięciolecia XV wieku. Natomiast kulturę muzyczną dojrzałego renesansu reprezentuje najpóźniejszy utwór  programu – motet Dies sanctificatus Thomasa Stoltzera, urodzonego w Świdnicy wielkiego kompozytora owych czasów, który karierę rozpoczynał we Wrocławiu jako chórzysta kapeli katedralnej.

Koncert rozpocznie się w sobotę 11 stycznia o godz. 19 w Ratuszu, wstęp wolny.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama