wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Festiwale, koncerty, wystawy we Wrocławiu. Sprawdź, co dzieje się we Wrocławiu w sierpniu 2022

Magdalena Talik,
Publiczność festiwalu Letnie Brzmienia fot. Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
Publiczność festiwalu Letnie Brzmienia

Letnie Brzmienia, Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, Wystawy Salvadora Dali i Magdaleny Abakanowicz – w sierpniu we Wrocławiu zaplanowano mnóstwo wydarzeń i festiwali. Jakie letnie imprezy warto wpisać do swojego kalendarza? Kto i kiedy gra, co zobaczyć w sierpniu we Wrocławiu? Podpowiadamy, gdzie można wybrać się podczas upalnych dni. Artykuł będziemy aktualizowali.

Reklama

Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha (do 5 sierpnia 2022)

Świetna muzyka klezmerska, spotkania wokół książek, spacery żydowskimi śladami na wrocławskim Borku, kino w Mleczarni. W sobotę, 30 lipca, zaczyna się Festiwal Simcha, którego nazwa oznacza radość. Impreza potrwa do 5 sierpnia.

Koncerty są zawsze hitem festiwalu. W środę 3 sierpnia 2022 o 20.00 koncert Magdy Brudzińskiej Klezmer Trio z programem „Opowieści z serca”, najpiękniejsze piosenki, pieśni i melodie żydowskie, romskie, bałkańskie wykonane w jidysz i po polsku. W czwartek 4 sierpnia 2022 o 20.00 projekt „Jazzowe inspiracje” saksofonisty Piotra Barona, organisty Piotra Rojka i wrocławskiego Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, czyli utwory synagogalne.

24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Ponadto można skorzystać ze spacerów z przewodnikiem żydowskimi śladami – 3 sierpnia 2022 spacer literacko-historyczny na południu Wrocławia „Julius Schottländer i żydowscy kolekcjonerzy sztuki” (zapisy(at)proarte.org.pl), 4 sierpnia 2022 po cmentarzu żydowskim (zapisy(at)proarte.org.pl), zaś 5 sierpnia 2022 po Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań (bez zapisów). Ciekawe będą też spotkania wokół książek – 3 sierpnia 2022 o 17.00 w Mleczarni (książka „Wchodzi koń do baru” Dawida Grosmana), a 4 sierpnia 2022 o 17.00 w Mleczarni (z Rafałem Hetmanem, reporterem, autorem książki „Izbica, Izbica”). 

Galeria zdjęć

Stay Wild Festival (5 i 6 sierpnia 2022)

Pierwszy weekend sierpnia na wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice będzie należał do Stay Wild Festival. 5 i 6 sierpnia 2022 na Stay Wild Festival wystąpi mnóstwo gwiazd, które błyszczą na listach przebojów. Bilety oraz specjalne karnety w sprzedaży. 

Stay Wild Festival

Stay Wild Festival

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Podczas drugiej edycji Stay Wild Festival zagrają: Brodka, Natalia Przybysz, król, MROZU, The Dumplings, Kortez, Mitch&Mitch, WaluśKraksaKryzys, Mery Spolsky, LemON, KARAŚ/ROGUCKI, Bartek Królik, byrska, Lordofon, The Bullseyes.

Zwiedzanie Fortu Wrocław nr 9 (od 7 sierpnia 2022)

w każdą niedzielę będzie można zwiedzać muzeum z przewodnikiem – o godz. 12.00 oraz o 14.00. obejrzeniu w schronie głównym wystawy „Historyczno-militarny Wrocław 2022”, gdzie zaprezentowana jest militarna historia miasta od 1808 do 1950 roku, a w plenerze prezentowane są jednoosobowe schrony wartownicze z czasów II wojny światowej. Ponadto wystawa pojazdów i techniki wojskowej, w tym jedyny w Polsce schron „rurowy” oraz prototyp stanowiska ogniowego.

Festiwal Nowe Horyzonty online (do 7 sierpnia 2022)

Zakończyła się stacjonarna część Festiwalu Nowe Horyzonty 2022, ale do 7 sierpnia trwa jeszcze festiwal online. Możemy wykupić sobie dostęp do wybranej puli 80 filmów i dostaniemy 48 godzin, aby je obejrzeć. Wśród tytułów są laureat tegorocznego Grand Prix, film „Do piątku, Robinsonie”, Nagrody Publiczności – film „107 matek” i wyjątkowo popularny podczas stacjonarnej odsłony festiwalu obraz „Wzgórze ryczących lwic”.

Kino organowe w NFM (10 i 18 sierpnia 2022)

Kino organowe NFM to cykl seansów kina niemego z muzyką organową na żywo. Na świecie organiści improwizują nie tylko na koncertach, ale też na seansach filmowych, a nawet do...Ligi Mistrzów. W Polsce trend zdobywa popularność, dowodem cztery pokazy w NFM (dwa odbyły się w lipcu).

W środę 10 sierpnia 2022 dla fanów filmowego ekspresjonizmu gratką będzie pokaz legendarnego „Gabinetu doktora Caligari” Roberta Wiene z 1920 roku, historia wędrownego hipnotyzera, który przybywa do Holstenwall, jednego z prowincjonalnych niemieckich miasteczek, w towarzystwie medium, somnambulika imieniem Cezar. W nocy po przybyciu bohatera w mieście popełnione zostaje morderstwo, a wkrótce kolejne. Improwizacje organowe wykona Adam Tański.

Gabinet doktora Caligari. Kino organowe NFM

Gabinet doktora Caligari. Kino organowe NFM

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

W czwartek 18 sierpnia 2022 ostatni seans – film Fritza Langa, tym razem „Zmęczona śmierć” z 1921 roku, mniej znane dzieło reżysera. To opowieść o kobiecie, która pragnie uchronić ukochanego przed śmiercią, a improwizował będzie Michał Kocot. 

Zmęczona śmierć. Kino organowe NFM

Zmęczona śmierć. Kino organowe NFM

Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław ul. pl. Wolności 1 Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Festiwal Forum Musicum (13-20 sierpnia 2022)

Jeden z najciekawszych festiwali muzyki dawnej, który w tym roku będzie miał też, oprócz biletowanych koncertów, darmowe występy artystów w wybranych lokalizacjach Wrocławia. 

Festiwal Forum Musicum 2022

Festiwal Forum Musicum 2022

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia ul. Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Vertigo Summer Blues Festival (15-28 sierpnia 2022)

Bluesowa odsłona Klubu Vertigo i koncerty zarówno w beach barach, na statku Wratislavia, jak i na wyspie Daliowej, a wśród gwiazd John Porter.

Vertigo Summer Blues Festival

Vertigo Summer Blues Festival

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia ul. Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus (20-21 sierpnia 2022)

W tym roku na wrocławskich ulicach obejrzymy występy artystów ze Stanów Zjednoczonych, Urugwaju, Chile, Argentyny, Litwy, Hiszpanii, Argentyny, Włoch i innych krajów. Większość z nich wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus 2022 Wrocław

Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus 2022 Wrocław

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Bezpłatne koncerty JazzOVO (do 26 sierpnia 2022)

Paulina Gołębiowska, Jazz Connections by Michał Bober, Jakub Luboiński Band i Osiecka Jazzowo – to tylko artyści, którzy do końca sierpnia wystąpią przy hotelu OVO we Wrocławiu w cyklu bezpłatnych koncertów JazzOVO. Do 26 sierpnia koncerty będą odbywać się w każdy piątek, o godzinie 19.00. 

JazzOVO – letnie, plenerowe koncerty

JazzOVO – letnie, plenerowe koncerty

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Bezpłatne koncerty organowe w bazylice św. Elżbiety (do 26 sierpnia 2022)

W każdy piąte, do końca wakacji można się wybrać na bezpłatny koncert organowy i posłuchać, jak brzmią odbudowane po 46 latach organy Michaela Englera, niegdyś nazywane perłą Śląska. 

Wakacyjnym koncertom organowym w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik, a recitale z utworami największych mistrzów (m.in. Buxtehudego, Bacha) grają młodzi polscy organiści, studenci i absolwenci uczelni muzycznych. 

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Wrocławskie Dni Fantastyki (26-28 sierpnia 2022)

17. Dni Fantastyki we Wrocławiu odbędą się pod hasłem „Granice Magii”, a więc czary, zaklęcia, uroki, rytuały, demony i mistyka, a impreza tradycyjnie w Centrum Kultury „Zamek”.

Wrocławskie Dni Fantastyki 2022

Wrocławskie Dni Fantastyki 2022

Centrum Kultury „Zamek” ul. pl. Świętojański 1 Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Letni Festiwal „Muzyka w dawnym Wrocławiu” (do 27 sierpnia 2022)

W pięknych, starannie wybranych wnętrzach historycznych Wrocławia, wieczorową porą, prezentowana będzie na najwyższym poziomie artystycznym ciekawa i mało jeszcze wciąż znana literatura kameralna w wykonaniu wrocławskich muzyków, a wstęp na koncerty jest bezpłatny.

2. Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu”

2. Letni Festiwal Kameralny „Muzyka w dawnym Wrocławiu”

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia ul. Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Wystawa „Abakanowicz. Totalna” w Pawilonie Czterech Kopuł (do 28 sierpnia 2022)

Jedna z najważniejszych wystaw w Polsce! Aż 400 obiektów i 50 prac rozmieszczonych w 13 salach Pawilonu Czterech Kopuł. Nie tylko liczby przekonują, że to jedna sensacyjna ekspozycja. Dowodem jest fakt, że wszystkie pokazywane obiekty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Pawilon Czterech Kopuł jest jego oddziałem). To oznacza, że mamy największą w Europie i jedną z najbardziej pokaźnych na świecie kolekcji prac Magdaleny Abakanowicz. Trzeba ją po prostu obejrzeć!

Wystawa: Abakanowicz: Totalna

Wystawa: Abakanowicz: Totalna

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej ul. Wystawowa 1 Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Festiwal Non Sola Scripta (do 28 sierpnia 2022)

Festiwal, którego koncerty zaplanowano jako eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas 28. edycji koncertów posłuchamy w niedziele w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Festiwal Non Sola Scripta

Festiwal Non Sola Scripta

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Cykl koncertów Letnie Brzmienia (do 4 września 2022)

Sierpniową odsłonę koncertów pod Impartem we Wrocławiu otworzy Ania Dąbrowska (piątek, 12.08, godz. 20.00). W niedzielę 14 sierpnia na Letnich Brzmieniach najpierw, o 19.00, Jakub Skorupa, śląski wokalista, gitarzysta i autor tekstów, a o 20.00 Vito Bambino. 

Kolejny weekend na festiwalu Letnie Brzmienia 2022 rozpocznie Anieli (sobota 20.08, godz. 19.00), a godzinę później (sobota 20.08 o 20.00) największa gwiazda cyklu Letnie Brzmienia 2022 – Nosowska, której muzyczna i literacka kreatywność zachwyca nas od 30 lat! W niedzielę 21 sierpnia o 20.00 MROZU i Welcome Sessions. 

Letnie Brzmienia 2022

Letnie Brzmienia 2022

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Miesiąc zakończy się koncertami Artura Rojka (piątek 26.08, godz. 20.00), który wielokrotnie dowiódł, że można pogodzić ambitne granie z formułą przeboju. Następnego dnia Kuba Badach (sobota 27.08, godz. 20.00), wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i wreszcie na zakończenie wakacji najpierw Ania Leon (niedziela 28.08, godz. 19.00), a po niej człowiek orkiestra – Zalewski (niedziela 28.08, godz. 20.00).

Wystawy Salvadora Dalí i Joana Miró w Muzeum Miejskim Wrocławia (do 31 grudnia 2022)

We wrocławskim Ratuszu wystawa Salvadora Dalego, jakiego nie znamy, bo obejrzymy fantastyczne kwiaty, ilustracje do „Boskiej komedii” Dantego, które wywołały we Włoszech skandal i pieprzne ilustracje do cyklu o literackim bohaterze Pantagruelu.

Wystawa: Salvador Dalí w Ratuszu

Wystawa: Salvador Dalí w Ratuszu

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu ul. Sukiennice 14/15 Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Na tym nie koniec surrealistów, bo równolegle w Pałacu Królewskim wystawa prac Joana Miró, które zelektryzują kolorami i ciekawymi kształtami. Na obydwie ekspozycje są dostępne bilety. Warto!

Wystawa: Joan Miró. Styl – Kolor – Linia

Wystawa: Joan Miró. Styl – Kolor – Linia

Pałac Królewski: Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Medalierskiej ul. Kazimierza Wielkiego 35 Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl