wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 08:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rusza 2. sezon Sceny Ukraińskiej w Instytucie Grotowskiego

Koncerty, spektakle, spotkania. Od 6.10 rusza drugi sezon Sceny Ukraińskiej w Instytucie Grotowskiego

Magdalena Talik,

„Tworzymy przedstawienia inspirując się naszymi przyjaciółmi” – zapowiadają organizatorzy Sceny Ukraińskiej, której 2. sezon startuje już 6 października. Co czeka zainteresowanych kulturą naszych wschodnich sąsiadów? Między innymi koncert zespołu kwit/ квіт, spektakle współtworzone przez dzieci i młodzież, spektakle dokumentalne i autobiograficzne, premiery oraz spotkania z artystami. Zobaczcie program Sceny Ukraińskiej 2024.

Reklama

Scena Ukraińska – w Instytucie Grotowskiego od 2023 roku

Impulsem do stworzenia Sceny Ukraińskiej była agresja Rosji przeciwko Ukrainie, a kuratorkami tego projektu i współzałożycielkami sceny zostały trzy młode artystki z obwodu charkowskiego i donieckiego, które od dwóch lat pracują i tworzą we Wrocławiu – Sofiia Onishchenko, Daria Bogdan i Vasylyna Martseniuk. Wojna zmieniła życie, także życie artystyczne mieszkańców Ukrainy. Trzy kuratorki pracują na rzecz zachowania i rozpowszechniania wiedzy o sztuce i kulturze ukraińskiej, także tej powstającej obecnie.

Projekt jest tworzony z myślą o niezależnych twórcach i artystach, którzy żyją i pracują w Polsce. To miejsce dialogu i spotkań wielu kultur, wzmacniające głosy migrantów we Wrocławiu.

Instytut Grotowskiego gości w swoich przestrzeniach niezależnych twórców i chętnie prezentuje ich prace szerszej publiczności.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p><span style="color: #232323; font-family: 'Fira Sans', sans-serif; font-size: 18px;">Historia Ukrainy - Spektakl niezależnego teatru GAS. Na zdjęciu trzy aktorki w strojach stylizowanych na wiejskie. W tle wyświetlone na ścianie zgliszcza budynk&oacute;w.</span></p> Rafał Skwarek
Historia Ukrainy - Spektakl niezależnego teatru GAS. Na zdjęciu trzy aktorki w strojach stylizowanych na wiejskie. W tle wyświetlone na ścianie zgliszcza budynków.

W ramach projektu Scena Ukraińska obyło się aż 13 wydarzeń artystycznych, które zostały gorąco przyjęte przez odbiorców. Duże zainteresowanie ubiegłorocznym programem Sceny było sygnałem, że Wrocławianie chcą dalej poznawać kulturę wschodnich sąsiadów.

To umożliwiło twórcom pracę nad nowymi spektaklami. Twórczynie Sceny konsekwentnie dążą do tego, by miejsce było dynamicznie rozwijającą się platformą, umożliwiającą współtworzenie i konfrontacje różnych idei, koncepcji, a przede wszystkim, by wybrzmiewały w nim rozmaite propozycje nowatorskich działań w dziedzinie teatru i sztuk performatywnych.

2. sezon Sceny Ukraińskiej – już od 6 października 

Na początek koncert zespołu kwit/квіт „Kwiaciarnia”. Wrocławski zespół elektroniczny tworzą Marina Mashtaler, ukraińska wokalistka (w 2023 roku na 43. PPPA otrzymała aż 5 nagród – w tym Grand Prix i Nagrodę Publiczności) i Johannes Niehaus, niemiecki kompozytor. Ich muzyka łączy dźwięki syntezatorów, rytmy maszyn perkusyjnych, by w magicznej przestrzeni opowiadać o naturze, miłości i śmierci. 

W październiku wybrzmią głosy młodzieży, mieszkającej w Polsce, a pochodzącej z różnych części Ukrainy w spektaklu „Jutro 10 lat temu”. Po pokazie odbędzie się spotkanie z artystkami i artystami, którzy opowiedzą o procesie twórczym nad współtworzonym spektaklem dokumentalnym, rozmowę poprowadzi dr Anna Ursulenko.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p><span style="color: #232323; font-family: 'Fira Sans', sans-serif; font-size: 18px;">Jutro 10 lat temu- Spektakl niezależnego teatru GAS. Na zdjęciu aktorka siedząca na scenie, w plątaninie rozwieszonych wok&oacute;ł niej nici.</span></p> Tobiasz Papuczys
Jutro 10 lat temu- Spektakl niezależnego teatru GAS. Na zdjęciu aktorka siedząca na scenie, w plątaninie rozwieszonych wokół niej nici.

Także w październiku zobaczymy premierę spektaklu muzycznego „Świat Omy” – efektu wielokulturowego projektu integracyjnego „Różnica + Podobieństwo = Przyjaźń”. Podczas spektaklu członkowie zespołu „Cvitna Kapusta” wykonają tradycyjne pieśni ukraińskie, białoruskie i polskie.

W listopadzie i grudniu spektakl „Wiosna, lato, jesień, zima i znów wiosna”. Inspiracją do jego powstania był klasyczny utwór literatury ukraińskiej autorstwa Łesi Ukrainki „Pieśń lasu”. Twórczynie przedstawienia, związane z niezależnym teatrem GAS, we współpracy z wrocławskim zespołem elektronicznym kwit/квіт przeplatają poetycki dramat z dokumentalnymi wywiadami Ukrainek i Ukraińców na temat miłości i wartości w obliczu przymusowej emigracji.

Kolejną propozycją Sceny jest „Historia Ukrainy”, to autobiograficzny spektakl, który od 2022 roku niezależny teatr GAS zaprezentował już 14 razy. O swoich odczuciach i dalszych planach związanych z prezentacjami twórczynie opowiedzą podczas spotkania po spektaklu.

Grudniową odsłonę Sceny zakończy polska premiera spektaklu „Labirynt bez Minotaura”, w którym artystka Mariia Bakalo przywołuje grecki mit o Minotaurze, by opowiedzieć o historii rosyjskiej przemocy na przestrzeni wieków i o oporze narodu ukraińskiego.

Po przedstawieniu spotkanie o choreografii eksperymentalnej i odbiorze spektaklu w Stanach Zjednoczonych, które poprowadzi Jakub Tabisz.

Scena Ukraińska 2024 – program, wydarzenia

  • Niedziela 6.10, godz. 17.00, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Kwiaciarnia - Koncert zespołu kwit/квіт 
Bilety: 30/40 PLN
  • Sobota-niedziela 19–20.10, godz. 17.00, Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Jutro 10 lat temu- Spektakl niezależnego teatru GAS, w języku ukraińskim, z napisami w języku polskim
Bilety: 15 PLN 
  • Sobota 19.10, godz. 18.00, Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego 
Young.GAS - spotkanie z aktorkami i aktorkami występującymi w spektaklu „Jutro 10 lat temu”, prowadzenie: dr Anna Ursulenko (wstęp wolny, w językach ukraińskim i polskim)
  • Niedziela 2.11, godz. 17.00, Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Świat Omy - Premiera spektaklu charkowskiej nieformalnej platformy kulturalnej i kreatywnej „Cvitna Kapusta”, w językach ukraińskim, polskim i białoruskim
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki.
  • Sobota–niedziela 16–17.11, godz. 15.00, Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna - Spektakl niezależnego teatru GAS, w językach ukraińskim i polskim, z napisami w języku polskim
Bilety: 15 PLN
  • Sobota 6.12, godz. 19.00, Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Historia Ukrainy - Spektakl niezależnego teatru GAS, w językach ukraińskim i polskim, z napisami w języku polskim
Bilety: 15 PLN
  • Sobota 6.12, godz. 20.00, Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego 
Historia Ukrainy – historia spektaklu: spotkanie z twórczyniami spektaklu – Sofiią Onishchenko, Darią Bogdan i Vasylyną Martseniuk, prowadzenie: Jakub Tabisz (wstęp wolny, w języku polskim)
  • Niedziela 7.12, godz. 16.00, 19.00, Sala Teatru Laboratorium Instytut Grotowskiego
Labirynt bez Minotaura - Premiera spektaklu w reż. Marii Bakalo, w języku angielskim
Bilety: 15 PLN
  • Niedziela 7.12, godz. 20.00, Sala Teatru Laboratorium Instytut Grotowskiego
Mariia Bakalo – choreografia eksperymentalna - spotkanie z twórczynią spektaklu Mariią Bakalo, prowadzenie: Jakub Tabisz (wstęp wolny, w języku angielskim)
  • Sobota, niedziela 20–21.12, godz. 19.00, Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna - Spektakl niezależnego teatru GAS, w językach ukraińskim i polskim, z napisami po polsku
Bilety: 15 PLN.
Bilety na wszystkie wydarzenia w Instytucie Grotowskiego znajdziecie na tej stronie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl