wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rok 2022 w kulturze. Co nas czeka we Wrocławiu
Co nas czeka w kulturze we Wrocławiu w 2022 r. MAT
Co nas czeka w kulturze we Wrocławiu w 2022 r.

Nie wszystkie instytucje kultury planują mocno na wyrost. Pandemia nauczyła dyrektorów artystycznych ostrożności, ale niektórzy zaprogramowali najbliższe miesiące. Zobaczcie, na jakie koncerty, spektakle, wydarzenia możemy wybrać się w najbliższym czasie.

Reklama

Koncerty w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

W styczniu już 16.01 wykonanie oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Handla (Wrocławska Orkiestra Barokowa i RIAS Kammerchor, soliści pod dyrekcją Jarosława Thiela), a 30.01 Marek Janowski dyrygujący Dresdner Philharmonie (wspólnie z nimi pianista Marc-André Hamelin przygotował koncert fortepianowy f-moll Maksa Regera).

Koncert: Mesjasz w NFM

Koncert: Mesjasz w NFM

Klasyczna / Koncert
Termin 16 stycznia 2022 18:00

Miejsce Krasnale Filharmonii Wrocławskiej NFM

Zobacz

W lutym (5.02) Hania Rani i Dobrawa Czocher z materiałem z krażka „Inner Symphonies”, a 9 lutego Mischa Maisky z Bachowskimi suitami na wiolonczelę solo. Z kolei 13 lutego Grzegorz Turnau z koncertem na swoje 55. urodziny pod hasłem „Znów wędrujemy”. 

Mischa Maisky gra Bacha

Mischa Maisky gra Bacha

Klasyczna / Koncert
Termin 9 lutego 2022 20:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

W marcu (31.03) Szymon Nehring z Lutosławski Quartet w programie z kwintetem fortepianowym g-moll Szostakowicza.

W kwietniu (9.04) Olivier Latry, jeden z najwybitniejszych organistów świata – muzyk tytularny katedry Notre Dame, tym razem z pianistą Érikiem Le Sage'em i 30 kwietnia kontratenor Max Emanuel Cencic z solistami i Wrocławską Orkiestrą Barokową w operze „Griselda” Bononciniego.

W maju (8.05) Philippe Herreweghe i Orchestre des Champs-Élysées z wybitną mezzosopranistką Magdaleną Koženą w repertuarze Mahlerowskim.

W czerwcu (6.06) Pat Metheny, 22 czerwca Giancarlo Guerrero poprowadzi symfoników z udziałem sopranistki Iwony Sobotki i pianistki Marii João Pires, a w programie Mozart i Szymanowski. Z kolei 26 czerwca Kristian Bezuidenhout (fortepian historyczny) z Wrocławską Orkiestrą Barokową i koncerty fortepianowe kompozytorów z rodziny Bach. 

W lipcu (13.07) wystąpi w NFM (to koncert przeniesiony z ubiegłego roku) Gregory Porter, rewelacyjny amerykański wokalista jazzowy, którego słuchaliśmy już niegdyś w stolicy Dolnego Śląska podczas Jazzu nad Odrą. 

Co zobaczymy w 2022 r. w Operze Wrocławskiej

Do końca sezonu 2021/2022 obejrzymy jeszcze kilka premier, oprócz znanych już tytułów, m.in. „Skrzypka na dachu” w karnawale, czy „Cosi fan tutte” Mozarta. Czeka nas balet „Don Juan” do muzyki Christopha Willibalda Glucka, do którego choreografię przygotował Giorgio Madia (spektakle 19-27 lutego), a spektakle poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Adam Banaszak.

Operę „Manon” Julesa Masseneta pod muzyczną dyrekcją Bassema Akiki i w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego zobaczymy od 26 marca do 3 kwietnia. W maju (od 20-29.05) szykuje się premiera Mozartowskiego „Wesela Figara” André Hellera Lopesa pod batutą Bassema Akiki, zaś w czerwcu Verdiowski „Don Carlo” (od 17 do 26 czerwca) w reżyserii Michała Znanieckiego z Bassemem Akiki przy pulpicie dyrygenckim.

W sierpniu jeszcze „Frankenstein” amerykańskiego kompozytora Marka Greya w reżyserii Àlexa Ollé (19-21 sierpnia).

Teatr Muzyczny Capitol zaprasza

Pierwszą premierą tego roku (spektakle 3-9 lutego) będzie „Cesarz”, adaptacja mistrzowskiej książki reporterskiej Ryszarda Kapuścińskiego. fot. Łukasz Gawroński - Rok 2022 r. Capitol zacznie premierą na Scenie Ciśnień

fot. Łukasz Gawroński - Rok 2022 r. Capitol zacznie premierą na Scenie Ciśnień

Autor przedstawił w niej relacje dworzan etiopskiego cesarza Hajle Sellasje I, które stają się przejmującą opowieścią (bo pisaną strachem, służalczością, bezwzględnością w zdobywaniu uwagi władcy) o korupcji, jakiej podlega władza. Dla twórców przedstawienia (autorem adaptacji i reżyserem jest Cezary Studniak) będzie to spektakl o pragnieniu władzy. „O tym, do czego zdolny jest człowiek, by ją zdobyć, i jak cierpi, gdy rządzić nie może” – podkreślają. Uwaga, spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych (i używa się w nim dymu, a aktorzy palą papierosy).

Czytaj: Artystyczne plany i zmiany Teatru Muzycznego Capitol

Hala Stulecia zaczyna koncertowo

Obydwa styczniowe koncerty zaplanowane w Hali Stulecia przełożono na inne terminy. Muzyczne spotkanie z Piotrem Rubikiem i jego zespołem (przedstawią interpretacje własne znanych utworów) odbędzie się w kwietniu (13.04), a koncert Sylwii Grzeszczak podczas jej trasy koncertowej 27 lutego (we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia). Bilety zachowują ważność i nie trzeba ich wymieniać na nowe.

Piotr Rubik: „Moja historia” – nowa data

Piotr Rubik: „Moja historia” – nowa data

Koncert
Termin 13 kwietnia 2022 19:00

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Koncerty w Centrum Koncertowym A2

Program zaplanowano już do grudnia, a wśród hitów m.in. metalowa formacja francuska Gojira oraz nowozelandzkie trio Alien Weaponry i brytyjski kwintet Employed To Serve (27.01). W lutym (4.02) brytyjska formacja (rodem z Birmingham), czyli Napalm Death, a jej gośćmi będą Doom (z Wielkiej Brytanii), Siberian Meat Grinder (z Rosji) oraz Show Me The Body (z USA).

Fresh N Dope Festival Wrocław 2022

Fresh N Dope Festival Wrocław 2022

Koncert
Termin 20 lutego 2022 17:00

Miejsce A2 – Centrum Koncertowe

Zobacz

Potem Ania Dąbrowska (10.02) nazywana pierwszą damą polskiego popu.

We wrześniu (17.09) trasa szwedzkiej grupy Opeth grającej psychodelicznego rocka (zagrają w towarzystwie The Vintage Caravan). W październiku (16.10) powracają także Szwedzi (Cult of Luna), a w jesiennej trasie towarzyszyć im będą post rockowy Caspian oraz shoegaze’owa formacja Holy Fawn. 

Z partyjnym pozdrowieniem. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Z partyjnym pozdrowieniem. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Rock / Koncert
Termin 8 kwietnia 2022 19:00

Miejsce A2 – Centrum Koncertowe

Zobacz

Stary Klasztor też koncertuje

W styczniu (21.01) Kazik z materiałem opartym o solowe projekty, a sali gotyckiej 40-lecie punkrockowego zespołu Dezerter (4.02), który powstał w maju 1981 roku, a zagra w składzie Robert Matera (gitara, śpiew), Krzysiek Grabowski (perkusja, teksty), Jacek Chrzanowski (bas). 

Wrocławski Teatr Współczesny 

Na scenie na strychu już 8 stycznia (spektakle do 12.01) premiera sztuki „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia” Tadeusza Różewicza, w 100-lecie urodzin poety, prozaika i dramaturga (obchodziliśmy je w październiku 2021). 

Tytuł nawiązuje do losów głównego bohatera, Henryka, który po wyjściu z domu stracił pamięć. To wydarzenie zmieniło nie tylko jego życie, stało się katalizatorem zmian w jego rodzinie, bo rolę strażniczki pamięci przejęła żona Ewa. Sztukę reżyseruje Marek Fiedor. 

Wyszedł z domu. Tak zwana komedia” Wrocławski Teatr Współczesny

fot. Filip Wierzbicki / mat. teatru

W lutym (19.02) prapremiera spektaklu „W co wierzą Polacy” w reżyserii Szymona Kaczmarka. Będzie o tym, w co jesteśmy w stanie uwierzyć, bo wedle badań 78% Polaków nie wierzy w istnienie elfów, ale tylko 17% jest pewne, że nie uwierzyłoby bliskiej osobie w jej kontakt z duchem lub innym zjawiskiem nadprzyrodzonym. Spektakle 19-24 lutego. 

Wrocławski Teatr Lalek z premierą w marcu

Czeka nas (w marcu) premiera „Opowieści z wielkich bloków”, czyli propozycja dla dzieci 6+ na scenie kameralnej. Obejrzymy sztukę Ewy Mikuły w reżyserii Marty Streker, znanej już z realizacji „Polskie rymowanki albo ceremonie”. Czeka nas spektakl aktorski z niesłyszącą Dominiką Kozłowską w roli głównej. – Bardzo ciekawa, niespodziewana propozycja, w której autorki starają się pokazać świat, codzienne życie osoby, która jest głucha – mówi Jakub Krofta, dyrektor artystyczny WTL-u.

Drugą premierą będzie „Romeo i Julia” Szekspira dla młodzieży powyżej 13 lat, którą to sztukę wyreżyseruje ceniony Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa i festiwalu Boska Komedia. 

A od 27 maja do 1 czerwca jeszcze 6. edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci z mottem „Poszerzenie pola lalki”, dowcipnie parafrazującym tytuł książki Michela Houellebecqa.

6. edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci

Wrocławski Teatr Komedia - co nowego?

Od marca nowy tytuł w repertuarze, czyli „Mayday 3. Bigamistka”, kolejna odsłona legendarnej sztuki Raya Cooney'a, której pierwszą część oglądaliśmy na scenie Teatru Polskiego, a drugą na deskach Wrocławskiego Teatru Komedia. Spektakle obejrzymy od 24 do 27 marca. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl