wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci już od 28 maja. Piękne spektakle z Polski i Czech
Scena ze spektaklu „O czym szepcze klas” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak Maciej Zakrzewski
Scena ze spektaklu „O czym szepcze klas” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak

Ta wyjątkowa impreza ze spektaklami teatrów dziecięcych z Polski i Europy powraca do Wrocławskiego Teatru Lalek po pandemicznej przerwie, a od 28 maja do 1 czerwca zaplanowano 58 wydarzeń, w tym 14 przedstawień dla milusińskich na wszystkich scenach WTL-u, 20 warsztatów i wydarzenia specjalne. Można już kupować bilety na spektakle oraz zapisywać się na warsztaty.

Reklama

Jaki jest dzisiaj teatr lalkowy

Mottem tego przeglądu jest hasło „Poszerzenie pola lalki” (parafrazujące tytuł słynnej książki francuskiego pisarza Michela Houellebecqua) bo – jak podkreśla szef artystyczny imprezy (i dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek) Jakub Krofta – obecność lalki we współczesnym teatrze lakowym jest przedmiotem burzliwych dyskusji.

– Mówi się o tym, że lalki znikają, że to naturalna kolej rzeczy i szukanie nowych rozwiązań, ale dla wielu to prawdziwy dramat. Konflikt wydał nam się na tyle interesujący, że postanowiłem go zbadać i wszystkie spektakle, jakie widzowie obejrzą podczas przeglądu, do pewnego stopnia go opowiadają – tłumaczy Krofta, sam przez lata reżyserujący spektakle dla dzieci.

– Zależało nam także na poszerzeniu formuły myślenia o teatrze, co widać w spektaklu „Wielki zły lis” w reżyserii Agaty Kucińskiej, którego współtwórcami są dzieci, a ich rysunki zostały wykorzystane do stworzenia scenografii – wyjaśnia Maria Wojtyszko, autrorka spektakli dla dzieci i wylicza jeszcze m.in. przedstawienie „Królestwa”, do którego tekst stworzyła Marta Stańczyk, osoba autystyczna. – Obecnie w teatrze mamy nie tylko nowe grupy odbiorców – często osoby z niepełnosprawnościami – ale też nowe grupy twórców, bo widzimy reprezentantów wielu grup społecznych – podsumowuje Jakub Krofta.       

– Zmiana jest konieczna – nie ma wątpliwości Janusz Jasiński, dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek i dodaje, że obecny teatr musi proponować repertuar nie tylko dla różnych grup wiekowych, ale też dla ludzi o różnej wrażliwości.  

Jakie spektakle obejrzymy i o czym 

„13 Bajek z Królestwa Lailonii” (wiek: 10+, )

Adaptacja książki filozofa Leszka Kołakowskiego o absurdach naszego codziennego życia, a Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha zrealizował spektakl w klasycznej formie lalkarskiej. 

„Akademia Pana Kleksa” (wiek: 6+, 28.05, godz. 16.00)

Musical z piosenkami z legendarnego filmu, który był ukochanym obrazem całego pokolenia przygotowany przez Miejskim Teatr Miniatura z Gdańska. 

„Ciuf, Ciuf! Hau, Hau!” (wiek: 2-5, 28.05, godz. 11.00 i 12.30)

Spektakl Naivni divadlo Liberec z Czech o zakochanych piesku i suczce, których rozłączył los, ale piesek ruszył w ślad za ukochaną. Klasyczny teatr lalkowy. 

„Cztery pory roku” (wiek: 1+, 28.05, godz. 12.00)

Spektakl gdańskiego Miejskiego Teatru Miniatura w reżyserii aktora Wrocławskiego Teatru Lalek – Tomasza Maśląkowskiego i z muzyką Antonia Vivaldiego, a maluchy wezmą udział w niezwykłej podróży śladem pór roku.  

„Gipsowa kraina” (wiek: 4+, 29.05, godz. 14.00) 

Divadlo Drak z czeskiego Hradec Kralove przywozi niezwykły spektakl o ruchliwej dziewczynce, którą unieruchamia gips, ale dzięki wyobraźni nawet to nie osłabia jej kreatywności. Aktorka będzie w tym spektaklu malowała na żywo na specjalnym przeszklonym stole, a muzykę stworzył kultowy czeski duet DVA specjalizujący się w komponowaniu muzyki do gier.

„Ja, bałwan” (wiek: 8+, 29.05, godz. 16.00)

Przedstawienie poznańskiego Teatru Animacji z tekstem Maliny Prześlugi, jednej z najbardziej obecnie topowych autorek dla dzieci i młodzieży, a tym razem śledzimy losy topniejącego bałwana, który w kilka godzin, zanim się rozpłynie, chce żyć pełnią życia. 

„Kazio Sponge Show. Palec pod budkę” (wiek: 3+, 29.05, godz. 17.30)

Kazio jest odważny w wypowiadaniu poglądów, potrafi komentarzem nieźle dopiec i dotychczas obśmiewał dla dorosłych naszą polską rzeczywistość, ale twórcy (Anna Makowska-Kowalczyk i Grzegorz Mazoń) postanowili rzucić Kazia na głęboką wodę i tym razem będzie improwizował dla dzieci od 3 roku życia. Trzeba to zobaczyć! Zwłaszcza że show zaplanowano w plenerze (na scenie letniej, z boku Teatru Lalek) i bez biletów.

„Kluk” (Wiek: 8+, 1.06, godz. 11.30-12.30)

Kolejna realizacja tekstu Maliny Prześlugi w reżyserii Artura Romanowskiego z Teatru Animacji z Poznania. Historia czarnego kruka o imieniu Kara Boska, który zwiastował śmierć ludziom, ale kruk ma problem z wymawianiem litery „r”, więc szykuje się prawdziwa komedia omyłek, ale i mądry spektakl o przeznaczeniu, przyjaźni. 

„Królestwa” (Wiek: 3+, 31.05, godz. 10.00)

Koprodukcja Teatru Lalek Guliwer z Teatrem 21, a przeznaczony dla osób w spektrum autyzmu. Będziemy śledzić Eustachię, królową Wenus, którą zachwyca życie na Ziemi, a szczególnie przygląda się siostrom zakonnym, Bernadecie i Klementynie.  

„O czym szepcze las” (Wiek: 2-4, 29.05, godz. 13.00, 14.30)

Spektakl Art Fraction Foundation i Teatru Animacji z Poznania ze scenariuszem i w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak specjalizującej się w spektaklach dla najnajów (w WTL-u obejrzymy także jej „Dżunglę”). Tym razem opowiada o lesie w bardzo poetycki sposób zilustrowany muzyką Wacława Zimpela.  

„Odmęt” (Wiek: 10+, 1.06, godz. 11.30)

To, według Jakuba Krofty, jeden z trzech najlepszych lalkarskich spektakli, jakie widział w życiu, a to zaledwie spektakl -egzamin V semestru reżyserii Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Autor i animator Michał Ferenc ze zwykłych przedmiotów wyczarowuje piękne rzeczy.   

„Rutka” (Wiek: 10+, 30.05, godz. 11.00)

Spektakl Teatru Lalek Arlekin z Łodzi na motywach książki Joanny Fabickiej, która w niezwykle ciepły sposób pokazała losy dziecka w łódzkim getcie. W przedstawieniu śledzimy historię przyjaźni współcześnie żyjącej Zosi z wysłanniczką dawnego świata, Rutką. 

„Wielki zły lis” (Wiek: 5+, 31.05, godz. 11.00)

Reżyseruje wrocławska aktorka Agata Kucińska, a zespół Teatru Arlekin z Łodzi i dzieci grają historię z komiksu Benjamina Rennera, historię złego lisa, który chciałby być gangsterem, ale mu się nie udaje. Wilk podpowiada mu prawdziwie przewrotny plan na to, jak pozyskać dobry obiad, ale droga do gotowego posiłku będzie jednak zaskakująco trudna i rozśmieszy niejedno dziecko. 

Oprócz spektakli organizatorzy przygotowali 29 bezpłatnych warsztatów interdysycplinarnych i dla wszystkich grup wiekowych. Niektóre zorganizowali twórcy przedstawień. Do kilku spektakli przygotowano wprowadzenie w języku ukraińskim. Dotyczy to przedstawień „Ja, bałwan”, „Rutka”, „13 Bajek z Królestwa Lajlonii”, „Kluk”, „Wielki zły lis”.  

Wydarzenia bezpłatne w plenerze

„Czarownice objaśniają świat – polskie legendy” (Wiek: 3+, 28.05 i 29.05, godz. 13.00 oraz 15.30)

Akademia Sztuk Teatralnych Wrocław przedstawia spektakl pod opieką pedagogiczną Anny Makowskiej-Kowalczyk z udziałem studentów IV roku wrocławskiego Wydziału Lalkarskiego. A będzie to przedstawienie klasycznych polskich legend w nowoczesnym ujęciu. 

„Historia roku” (Wiek: bez ograniczeń, 28.05, godz. 21.30)

Spektakl AST Wrocław inspirowany baśnią Hansa Christiana Andersena o cykliczności pór roku. 

Bilety na spektakle przeglądu

Ceny biletów to 30 zł (grupowy), 32 zł (ulgowy) i 35 zł (normalny). Na warsztaty wstęp jest wolny, ale wymagane są zapisy

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl