O programie Rezydencji literackich
Rezydencje mają wspierać młode twórczynie i twórców, zapewnić im dogodne warunki, by przez 30 dni mogli poświęcić się pracy literackiej. Literaci z Krakowa zostaną zaproszone na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast autorzy z Wrocławia odwiedzą Kraków.
– Pobyty rezydencyjne są zdaniem organizatorów projektu niezwykle ważnym narzędziem wspierania twórczości literackiej. Po pierwsze, co szczególnie ważne w przypadku debiutujących dopiero pisarek i pisarzy, którzy zazwyczaj tworzenie literatury łączą z pracą zawodową, rezydencje dają szansę znalezienia czasu i przestrzeni wyłącznie na pisanie, skupienia się na projekcie, bądź realizacji nowych pomysłów – opowiada Kasia Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury.
Dodatkowym elementem programu jest integracja środowisk literackich ze stolic Dolnego Śląska i Małopolski. Osoby, które wezmą udział w programie rezydencjalnym, będą uczestniczyć w spotkaniach autorskich, poświęconych ich twórczości. Wydarzenia odbędą się m.in. w klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury i w Pałacu Potockich w Krakowie. Rezydenci otrzymają zakwaterowanie i zwrot kosztów przejazdu, dostaną także wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł brutto.
– Zmiana otoczenia może przynieść nowe inspiracje. A co więcej, dla pisarek i pisarzy z Krakowa i Wrocławia będzie to szansa lepszego poznania środowiska literackiego w mieście pobytu, twórców, krytyków i wydawców, a także szansa na spotkanie z tamtejszą publicznością – podkreśla Kasia Janusik.
Dla kogo jest program rezydencji?
Program „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” jest adresowany do twórców po debiucie książkowym, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż dwa wydane tytuły.
Organizatorzy programu – KBF i Wrocławski Dom Literatury – nie wprowadzają limitów wiekowych. Adres zameldowania nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego – zgłosić mogą się pisarki i pisarze, którzy w tych miastach mieszkają, wydają lub o nich piszą.
Kryteria
- związek z Krakowem lub Wrocławiem – Miastami Literatury UNESCO,
- maksymalnie dwie opublikowane książki,
- praca nad własnym projektem literackim w czasie rezydencji,
- gotowość do uczestnictwa w życiu literackim Krakowa lub Wrocławia, czyli wydarzeniach, spotkaniach promocyjnych i wywiadach,
- rezydenci podczas swojego pobytu zostaną poproszeni o napisanie tekstu (literackiego lub reportażowego), ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy; tekst (3000-10 000 znaków ze spacjami) będzie wykorzystany w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze.
Pliki do pobrania
formularz-zgłoszeniowy rezydencje Kraków WrocławRegulamin-Programu-Rezydencjalnego_WrocławRegulamin-Programów-Rezydencjalnych-KMLU