wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Program rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia. Nabór do 11 kwietnia

Program rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia. Nabór do 11 kwietnia

Redakcja www.wroclaw.pl,

„Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” materiały prasowe
„Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław”

Do 11 kwietnia (po przedłużeniu terminu) trwa nabór do programu „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław”. Projekt powstał z myślą o twórczyniach i twórcach, którzy stawiają pierwsze kroki na pisarskiej drodze i związani są z dwoma polskimi Miastami Literatury UNESCO. Pobyty rezydencyjne odbędą się w maju br.

Reklama

O programie Rezydencji literackich

Rezydencje mają wspierać młode twórczynie i twórców, zapewnić im dogodne warunki, by przez 30 dni mogli poświęcić się pracy literackiej. Literaci z Krakowa zostaną zaproszone na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast autorzy z Wrocławia odwiedzą Kraków. 

– Pobyty rezydencyjne są zdaniem organizatorów projektu niezwykle ważnym narzędziem wspierania twórczości literackiej. Po pierwsze, co szczególnie ważne w przypadku debiutujących dopiero pisarek i pisarzy, którzy zazwyczaj tworzenie literatury łączą z pracą zawodową, rezydencje dają szansę znalezienia czasu i przestrzeni wyłącznie na pisanie, skupienia się na projekcie, bądź realizacji nowych pomysłów – opowiada Kasia Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury.

Dodatkowym elementem programu jest integracja środowisk literackich ze stolic Dolnego Śląska i Małopolski. Osoby, które wezmą udział w programie rezydencjalnym, będą uczestniczyć w spotkaniach autorskich, poświęconych ich twórczości. Wydarzenia odbędą się m.in. w klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury i w Pałacu Potockich w Krakowie. Rezydenci otrzymają zakwaterowanie i zwrot kosztów przejazdu, dostaną także wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł brutto.

– Zmiana otoczenia może przynieść nowe inspiracje. A co więcej, dla pisarek i pisarzy z Krakowa i Wrocławia będzie to szansa lepszego poznania środowiska literackiego w mieście pobytu, twórców, krytyków i wydawców, a także szansa na spotkanie z tamtejszą publicznością – podkreśla Kasia Janusik.

Dla kogo jest program rezydencji?

Program „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” jest adresowany do twórców po debiucie książkowym, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż dwa wydane tytuły.

Organizatorzy programu – KBF i Wrocławski Dom Literatury – nie wprowadzają limitów wiekowych. Adres zameldowania nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego – zgłosić mogą się pisarki i pisarze, którzy w tych miastach mieszkają, wydają lub o nich piszą.

Kryteria 

  • związek z Krakowem lub Wrocławiem – Miastami Literatury UNESCO,
  • maksymalnie dwie opublikowane książki,
  • praca nad własnym projektem literackim w czasie rezydencji, 
  • gotowość do uczestnictwa w życiu literackim Krakowa lub Wrocławia, czyli wydarzeniach, spotkaniach promocyjnych i wywiadach,
  • rezydenci podczas swojego pobytu zostaną poproszeni o napisanie tekstu (literackiego lub reportażowego), ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy; tekst (3000-10 000 znaków ze spacjami) będzie wykorzystany w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze.

Pliki do pobrania

formularz-zgłoszeniowy rezydencje Kraków WrocławRegulamin-Programu-Rezydencjalnego_WrocławRegulamin-Programów-Rezydencjalnych-KMLU

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl