O ekologii we Wrocławskim Teatrze Lalek
- Rozpoczynając pracę na spektaklem nie przypuszczaliśmy, że temat ekologii stanie się tak głośny – mówi Lena Frankiewicz, reżyser spektaklu. – Rzeczywistość przegoniła teatr i podrzuciła nam kilka rozwiązań scenicznych.
- „Ziemianie” zrodzili się z niezgody na nieobecność tematu ekologii w debacie publicznej – dodaje Jarosław Murawski, aktor tekstu sztuki. – Żyjemy w kraju, gdzie oddycha się najgorszym powietrzem w Europie, gdzie politycy ochronę środowiska traktują w kategoriach gospodarczych. Dzieci nie zastanawiają się, czy opłaca się chronić przyrodę. One operują kategoriami dobra i zła. Do nich chcieliśmy dotrzeć, pokazać, że nawet najsłabsi jak pszczoła, czy kwiat, mogą coś zrobić – podkreślają twórcy.

Spektakl: Ziemianie
Spektakl / Teatr lalek Wrocławski Teatr Lalek
Pesymistyczny początek i optymistyczne zakończenie
Widzowie wchodząc do sali teatralnej znajdą się w lesie zniszczonym przez prawo do wycinki ministra Szyszki – wszędzie będą leżeć pnie ściętych drzew i sterczeć pieńki. To krajobraz totalnego zniszczenia, ale Minister Bull Dogerre (Grzegorz Mazoń) nie poprzestaje na tym. Poluje na Żubra Białowieskiego (Kamila Chruściel), bo jak mówi „lubi tradycję, zwłaszcza martwą” i w tym co robi ma rację, ponieważ „za nim stoi słuszność”. Jego sojusznikiem jest Smog Podwawelski (Tomasz Maśląkowski), pożerający wszystko i wszystkich dokoła. To im muszą stawić czoła Ostatnia Pszczoła (Anna Makowska-Kowalczyk) i Klimat(Grzegorz Mazoń), który ma niewiele czasu, bo znika tak jak lodowce Arktyki. Oboje chcą ocalić Rozedrganą Gardenię (Agata Cejba).
- Nie szukaliśmy na siłę nawiązania do polityki – śmieją się twórcy. – Po prostu nie mogliśmy zignorować tego, co się w Polsce dzieje.
Ekologiczna bajka kończy się jednak szczęśliwie, jednak żeby poznać zakończenie trzeba wybrać się do teatru.
Mali widzowie na warsztatach uzupełniających spektakl dowiedzą się jak mogą pomóc pszczołom, ptakom, jak uchronić się przed smogiem, jak zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych i jak oszczędzać wodę. Ochrona przyrody zaczyna się bowiem od nas samych, od naszych działań.
Spektakl "Ziemienie" dla dzieci w wieku 6+
Reżyseruje Lena Frankiewicz, autorem tekstu jest Jarosław Murawski, scenografii i kostiumów Michał Dracz, muzyki Kamil Pater, a choreografii Izabela Chlewińska. Premiera na Scenie Kameralnej Wrocławskiego Teatru Lalek 8 kwietnia.