Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Etymologia nazwy Archiglass jest dość oczywista. To połączenie słów: architektura i glass [= szkło]. Nazwa sugeruje, co powstaje w pracowni – szkło w architekturze. Nie chodzi jednak o zwyczajne szyby, tablice czy lustra, a o artefakty artystyczne, istne dzieła sztuki. Obiekty z wrocławskiej pracowni zdobią miejsca publiczne w Białymstoku, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i innych miastach. Są także za granicą: w Niemczech, Francji czy Japonii.
Galeria zdjęć
Duch z poznańskiego Ostrowa Tumskiego
Najsłynniejszym obecnie obiektem jest Duch Palatium zainstalowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Za to dzieło artyści z pracowni Archiglass – Tomasz (ojciec) i Konrad (syn) Urbanowiczowie – dostali nagrodę główną w jubileuszowej edycji konkursu międzynarodowego CODAaward, o czym pisaliśmy w poniedziałek.
Wspomnienie z tegorocznej Nocy Muzeów
Dziś w galerii pokazujemy zdjęcia dzieł, które widzieliśmy w pracowni podczas wizyty w Noc Muzeów. Wśród nich są obiekty użytkowe ze szkła artystycznego, czyli takie, których można używać na co dzień w domu lub gdzie indziej – lustra, stoły, naczynia itp. Do takich dzieł sztuki idzie coś włożyć, i coś na nich postawić. Z wyspiańskimi i matejkami raczej się tego nie robi…
Wy także możecie odwiedzić pracownię Archiglass, trzeba się tylko zapowiedzieć. A pracownia mieści się w Szopie Jazowej przy ul. Pasterskiej, nad kanałem Odry, pomiędzy mostami Trzebnickimi a Osobowickim.