wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zajrzeliśmy do pracowni w Szopie Jazowej. Można wyjść stamtąd z lustrem, stołem lub innym użytkowym dziełem

W ceglanym domu nad Odrą dzieją się rzeczy wręcz magiczne. W piecach rozgrzanych do czerwoności powstają szklane dzieła sztuki, które później zdobią domy lub miejsca publiczne. O kunszcie artystów z pracowni Archiglass świadczy chociażby dopiero co zdobyta nagroda w międzynarodowym konkursie. Wyróżniona praca jest w Poznaniu, inne widać w wielu miastach. Szklane obiekty można obejrzeć także w pracowni. My odwiedziliśmy ją w tegoroczną Noc Muzeów.

Reklama

Etymologia nazwy Archiglass jest dość oczywista. To połączenie słów: architektura i glass [= szkło]. Nazwa sugeruje, co powstaje w pracowni – szkło w architekturze. Nie chodzi jednak o zwyczajne szyby, tablice czy lustra, a o artefakty artystyczne, istne dzieła sztuki. Obiekty z wrocławskiej pracowni zdobią miejsca publiczne w Białymstoku, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i innych miastach. Są także za granicą: w Niemczech, Francji czy Japonii.

Galeria zdjęć

Duch z poznańskiego Ostrowa Tumskiego

Najsłynniejszym obecnie obiektem jest Duch Palatium zainstalowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Za to dzieło artyści z pracowni Archiglass – Tomasz (ojciec) i Konrad (syn) Urbanowiczowie – dostali nagrodę główną w jubileuszowej edycji konkursu międzynarodowego CODAaward, o czym pisaliśmy w poniedziałek.

Wspomnienie z tegorocznej Nocy Muzeów

Dziś w galerii pokazujemy zdjęcia dzieł, które widzieliśmy w pracowni podczas wizyty w Noc Muzeów. Wśród nich są obiekty użytkowe ze szkła artystycznego, czyli takie, których można używać na co dzień w domu lub gdzie indziej – lustra, stoły, naczynia itp. Do takich dzieł sztuki idzie coś włożyć, i coś na nich postawić. Z wyspiańskimi i matejkami raczej się tego nie robi…

Wy także możecie odwiedzić pracownię Archiglass, trzeba się tylko zapowiedzieć. A pracownia mieści się w Szopie Jazowej przy ul. Pasterskiej, nad kanałem Odry, pomiędzy mostami Trzebnickimi a Osobowickim.

Autorska technika pracy ze szkłem

Przewagą Tomasza Urbanowicza nad większością artystów zajmujących się szkłem jest to, że ukończył architekturę, studiując także witraż. Razem z żoną Beatą, która jest także dyplomowanym architektem, założyli własną pracownię szkła artystycznego do architektury. W latach 90-tych rozwinęli własne techniki odlewania, stapiania oraz barwienia szkła. Ich prace mają w sobie coś z porowatości ziemi, co sprawia, że są charakterystyczne niepodobne do tych zwykle spotykanych szkieł o falistej formie. Zaskakujące jest, jak ten śmiały wygląd dzieła sprawia, że analiza jego elementów jest tak niełatwym zadaniem. Większość tych prac wygląda jakby ich struktura była wynikiem jakiegoś naturalnego, samorzutnego procesu. Czasami kolory, jak na przykład w projekcie browaru Holsten, sprawiają wrażenie bardziej przypadkowego rezultatu naturalnego procesu niż szczegółowo zaplanowanych schematów kolorów, współgrających z przestrzenią. (...) Urbanowicz jest jednocześnie malarzem, rzeźbiarzem i twórcą artystycznego szkła architektonicznego.
Andrew Moor, Colour in Architecture, Londyn 2006, tłum. Beata Urbanowicz

  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl