Wrocławski pomnik zachwyca ludzi na świecie
Na skwerze u zbiegu ulic Borowskiej, Glinianej i Dyrekcyjnej znajduje się dziewięć odlanych ze szkła i w specjalny sposób zrastrowanych postaci żołnierzy. Każdy z nich zatopiony jest w szklanym prostopadłościanie i podąża w innym kierunku.
Galeria zdjęć
Rzeźb jest dziewięć, każda inna, swobodnie ukształtowana w piecu. Ustawione równo na placu w „wojskowym” porządku i szyku świetliste bryły o wysokości ok. 3 metrów już z daleka bez wątpienia kojarzą się z żołnierzami.Projektanci rzeźby ze studia Archiglass
To Pomnik Żołnierzy Niezłomnych – sugestywna instalacja autorstwa Tomasza i Konrada Urbanowiczów – w symboliczny sposób pokazuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 roku znalazło się w sytuacji bez wyjścia.
Autorami projektu i wykonawcami pomnika są artyści Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z wrocławskiej pracowni Archiglass. Ich projekty są doskonale znane mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska – kojarzymy szklane jajo, czyli portiernię w sieni łącznika między Uniwersytetem Wrocławskim a Kościołem Uniwersyteckim, czy szklany portal Pasażu pod Błękitnym Słońcem w Rynku.
A realizacje Archiglass mają też szansę podziwiać warszawiacy (szklane dekoracje budynku Sądu Najwyższego), czy urzędnicy i turyści w Strasburgu (rzeźba „Zjednoczony Świat” znajduje się na dziedzińcu Parlamentu Europejskiego).
CODAawards 2024 dla Pomnika Żołnierzy Niezłomnych
Projekt Studia Archiglass do tego stopnia zachwycił jurorów w konkursie CODAawards 2024, że przyznali laur w kategorii Dzieło Sztuki w Przestrzeni Publicznej.
Dzieło, w którym odchodzi się od tradycyjnego bohaterskiego żołnierza z pomników z przeszłości, przywołuje głęboki, niesamowity smutek i nawiedzający strach przed opętaniem okropnościami wojny.Ilene Shaw, dyrektorka wykonawcza NYCXDesign, założycielka i producentka pawilonu projektowego, dyrektorka generalna Shaw Co. Productions
Ale Pomnik Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu zachwycił również internautów, którzy w głosowaniu zdecydowali, że podoba im się najbardziej spośród wielu innych realizacji z całego świata.
CODAward przyznawana jest za najlepsze dzieło sztuki w architekturze i przestrzeni publicznej na świecie.
Nagrody w konkursie CODAawards – już po raz kolejny
Tegoroczne nagrody to kolejny laur CODAawards, jaki wrocławskie studio Archiglass otrzymało w ostatnich kilku latach.
W 2020 roku szklane jajo na Uniwersytecie Wrocławskim zostało wybrane do finału Top 100 CODAawards spośród 446 projektów z 30 krajów.
Z kolei w 2022 roku do rąk wrocławskich artystów trafiła CODAaward w kategorii „Liturgical” za „Ducha palatium”, wyjątkową realizację na poznańskim Ostrowie Tumskim. Tomasz i Konrad Urbanowicz byli wówczas nie tylko jedynymi Polakami, ale i jedynymi Europejczykami w konkursie.
Tomasz i Konrad Urbanowicz, znakomici artyści szkła
Twórca studia Archiglass (mieści się ono w Szopie Jazowej przy ul. Pasterskiej, tuż nad Odrą) Tomasz Urbanowicz uważa, że jego praca jest skromna i polega po prostu na popularyzacji szkła; pokazaniu, jak może być żywe, jak zmienia się wraz ze światłem. Ale dotychczasowe nagrody i poważne zamówienia z całego świata są dowodem, że jego projekty są czymś więcej.
Wrocławianie zachwycają się chociażby szklanym jajem, czyli portiernią w sieni łącznika między Uniwersytetem Wrocławskim a Kościołem Uniwersyteckim. W ubiegłym roku w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia Tomasz Urbanowicz został laureatem w dziedzinie kultura/sztuka/dizajn.