Pociąg wyjątkowy Berlin-Cottbus-Wrocław
Kursuje między Berlinem, Cottbus (Chociebużem) i Wrocławiem. Połączył Brandenburgię i Dolny Śląsk. Podczas 4,5-godzinnej jazdy prezentowany jest jedyny w swoim rodzaju niemiecko-polski program kulturalny. Na pokładzie pociągu znajdują się na stałe fragmenty wystawy „Breslau/Wrocław. Gesichter einer Stadt/Oblicza miasta” oraz mobilna biblioteka.
Pociąg na trasie 3-5 maja. Rozmowa i muzyka
Kolejna wyprawa Pociągiem do Kultury z Berlina do Wrocławia rozpocznie się 3 maja. Do wspólnej podróży zaproszenie otrzymali wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz senator i burmistrz Berlina Dr. Klaus Lederer.
Tradycją są już rozmowy w pociągu na trasie Forst-Wrocław. Tym razem będzie to luźna rozmowa senatora Lederera z prezydentem Mazurem nt. współpracy pomiędzy Wrocławiem a Berlinem. Rozmowę poprowadzą dziennikarze Monika Sedzierska i Tomasz Sikora.
Senatorowi w podróży towarzyszyć będą muzycy z Orkiestry Państwowej Opery Unter den Linden w Berlinie, a mianowicie kwartet smyczkowy, kwartet altówek, zespół instrumentów dętych blaszanych i zarząd orkiestry, ok. 30 osób.
W piątek, 3 maja, pociąg będzie miał przystanek w Legnicy. W sobotę i niedzielę natomiast muzycy zapraszają wrocławian i turystów na koncerty plenerowe (4 maja, godz. 12.00 OP ENHEIM na pl. Solnym oraz 5 maja, godz. 12.00 Park Staromiejski przy Wrocławskim Teatrze Lalek). Usłyszymy m.in. muzykę takich kompozytorów jak Mozart, Mendelssohn, Schulhoff, Bach, Dukas, Puccini czy utwory Grażyny Bacewicz.

Pociąg do Kultury – koncerty Państwowej Opery Unter den Linden w Berlinie
Koncert / Klasyczna / Dla wszystkich Dom dla Kultury OP ENHEIM
Opera Państwowa Unter den Linden
Ma już 277 lat i jest najbardziej znaczącą operą w Berlinie. Była pierwszą w Niemczech operą zlokalizowaną we własnym budynku. Jej budowę zlecił w 1741 r. na początku swego panowania Fryderyk II Wielki – wówczas nazywała się królewskim teatrem dworskim. W 1843 gmach opery doszczętnie spłonął i w tym samym roku został całkowicie odbudowany. Jako nadworny kapelmistrz zatrudniony był w niej swego czasu Richard Strauss. W 2010 r. rozpoczął się generalny remont Opery Państwowej Unter den Linden w Berlinie.
3 października 2017 r. oficjalną inauguracją rozpoczął się nowy sezon. Od 1992 r. Staatsoper Unter den Linden przyciąga miłośników muzyki osobą światowej sławy muzyka, a zarazem jej dyrektora muzycznego i artystycznego Daniela Barenboima oraz nazwiskami wybitnych śpiewaków częstokroć występujących na tej scenie.