wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Pociąg do Kultury 2019 w maju we Wrocławiu. Na trasie rozmowy i koncerty
Kursuje między Berlinem, Cottbus (Chociebużem) i Wrocławiem fot. UM Wrocław
Kursuje między Berlinem, Cottbus (Chociebużem) i Wrocławiem

Idea specjalnego pociągu Berlin-Wrocław, którym turyści niemieccy mogli przyjeżdżać na wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku narodziła się za sprawą współpracy Miasta Wrocław z władzami Berlina i Brandenburgii. Teraz Pociąg do Kultury (Kulturzug) przyjedzie do Wrocławia w długi majowy weekend.

Reklama

Pociąg wyjątkowy Berlin-Cottbus-Wrocław

Kursuje między Berlinem, Cottbus (Chociebużem) i Wrocławiem. Połączył Brandenburgię i Dolny Śląsk. Podczas 4,5-godzinnej jazdy prezentowany jest jedyny w swoim rodzaju niemiecko-polski program kulturalny. Na pokładzie pociągu znajdują się na stałe fragmenty wystawy „Breslau/Wrocław. Gesichter einer Stadt/Oblicza miasta” oraz mobilna biblioteka.

Pociąg na trasie 3-5 maja. Rozmowa i muzyka 

Kolejna wyprawa Pociągiem do Kultury z Berlina do Wrocławia rozpocznie się 3 maja. Do wspólnej podróży zaproszenie otrzymali wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz senator i burmistrz Berlina Dr. Klaus Lederer.

Tradycją są już rozmowy w pociągu na trasie Forst-Wrocław. Tym razem będzie to luźna rozmowa senatora Lederera z prezydentem Mazurem nt. współpracy pomiędzy Wrocławiem a Berlinem. Rozmowę poprowadzą dziennikarze Monika Sedzierska i Tomasz Sikora.

Senatorowi w podróży towarzyszyć będą muzycy z Orkiestry Państwowej Opery Unter den Linden w Berlinie, a mianowicie kwartet smyczkowy, kwartet altówek, zespół instrumentów dętych blaszanych i zarząd orkiestry, ok. 30 osób.

W piątek, 3 maja, pociąg będzie miał przystanek w Legnicy. W sobotę i niedzielę natomiast muzycy zapraszają wrocławian i turystów na koncerty plenerowe (4 maja, godz. 12.00 OP ENHEIM na pl. Solnym oraz 5 maja, godz. 12.00 Park Staromiejski przy Wrocławskim Teatrze Lalek). Usłyszymy m.in. muzykę takich kompozytorów jak Mozart, Mendelssohn, Schulhoff, Bach, Dukas, Puccini czy utwory Grażyny Bacewicz.

Pociąg do Kultury – koncerty Państwowej Opery Unter den Linden w Berlinie

Pociąg do Kultury – koncerty Państwowej Opery Unter den Linden w Berlinie

Koncert / Klasyczna / Dla wszystkich
Termin od 4 maja 2019 do 5 maja 2019

Miejsce Dom dla Kultury OP ENHEIM

Zobacz

Opera Państwowa Unter den Linden

Ma już 277 lat i jest najbardziej znaczącą operą w Berlinie. Była pierwszą w Niemczech operą zlokalizowaną we własnym budynku. Jej budowę zlecił w 1741 r. na początku swego panowania Fryderyk II Wielki – wówczas nazywała się królewskim teatrem dworskim. W 1843 gmach opery doszczętnie spłonął i w tym samym roku został całkowicie odbudowany. Jako nadworny kapelmistrz zatrudniony był w niej swego czasu Richard Strauss. W 2010 r. rozpoczął się generalny remont Opery Państwowej Unter den Linden w Berlinie.

3 października 2017 r. oficjalną inauguracją rozpoczął się nowy sezon. Od 1992 r. Staatsoper Unter den Linden przyciąga miłośników muzyki osobą światowej sławy muzyka, a zarazem jej dyrektora muzycznego i artystycznego Daniela Barenboima oraz nazwiskami wybitnych śpiewaków częstokroć występujących na tej scenie.

pociąg do kultury

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl