wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wystawa „Pełno ich nigdzie” na wrocławskim rynku. Murale, a na nich wątki z historii polskich Żydów

Na północnej pierzei wrocławskiego rynku do 4 października obejrzymy wystawę plenerową i ciekawie zaaranżowaną instalację w jednym zatytułowaną „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”. Warto na chwilę przystanąć i przyjrzeć się kilkudziesięciu wybranym polskim muralom, których motywem przewodnim jest przedwojenna społeczność żydowska w Polsce.

Reklama

O historii polskich Żydów i przywracaniu pamięci 

Wystawę, której pomysłodawcą jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (a powstała we współpracy POLIN i Norweskiego Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo) obejrzą nie tylko wrocławianie, była już pokazywana w w Gliwicach, Opolu, będzie w Częstochowie. Jej partnerem w stolicy Dolnego Śląska zostało Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Jakie tematy dominują w tej szczególnie zaaranżowanej ekspozycji? To wybrane wątki historii polskich Żydów (ich wkładu w rodzimą kulturę i gospodarkę, wieków wspólnej historii). Jest miejsce dla polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, na bolesne rozdziały polsko-żydowskich losów m.in. Zagłady czy kampanii antysemickiej w Marcu 1968 roku, ale też przybliżono współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne.

Wystawa „Pełno ich nigdzie” – wydarzenia towarzyszące

Przez najbliższe tygodnie czeka nas wiele imprez towarzyszących wystawie. Są bezpłatne, na niektóre obowiązują zapisy. Warto skorzystać, bo poznamy lepiej historię polskich Żydów, również dzieje ludności żydowskiej w dawnym Wrocławiu (Breslau). Zaplanowano też grę miejską (szczegóły wkrótce) i lekcję hebrajskiego (zapisy wkrótce).

  • 20 września (środa) godz. 17.00 – oprowadzanie po Synagodze pod Białym Bocianem – zapisy od 11 września na stronie www.wcrs.pl (dostępne po godz. 16.00)
  • 28 września (czwartek) godz. 17.00 – spacer śladami wrocławskich żydowskich domów towarowych – szczegóły i zapisy wkrótce
  • 5 października (czwartek) godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim - premiera książki „Stramerowie”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl