O historii polskich Żydów i przywracaniu pamięci
Wystawę, której pomysłodawcą jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (a powstała we współpracy POLIN i Norweskiego Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo) obejrzą nie tylko wrocławianie, była już pokazywana w w Gliwicach, Opolu, będzie w Częstochowie. Jej partnerem w stolicy Dolnego Śląska zostało Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
Jakie tematy dominują w tej szczególnie zaaranżowanej ekspozycji? To wybrane wątki historii polskich Żydów (ich wkładu w rodzimą kulturę i gospodarkę, wieków wspólnej historii). Jest miejsce dla polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, na bolesne rozdziały polsko-żydowskich losów m.in. Zagłady czy kampanii antysemickiej w Marcu 1968 roku, ale też przybliżono współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne.
Wystawa „Pełno ich nigdzie” – wydarzenia towarzyszące
Przez najbliższe tygodnie czeka nas wiele imprez towarzyszących wystawie. Są bezpłatne, na niektóre obowiązują zapisy. Warto skorzystać, bo poznamy lepiej historię polskich Żydów, również dzieje ludności żydowskiej w dawnym Wrocławiu (Breslau). Zaplanowano też grę miejską (szczegóły wkrótce) i lekcję hebrajskiego (zapisy wkrótce).
- 20 września (środa) godz. 17.00 – oprowadzanie po Synagodze pod Białym Bocianem – zapisy od 11 września na stronie www.wcrs.pl (dostępne po godz. 16.00)
- 28 września (czwartek) godz. 17.00 – spacer śladami wrocławskich żydowskich domów towarowych – szczegóły i zapisy wkrótce
- 5 października (czwartek) godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim - premiera książki „Stramerowie”.