wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wyjątkowy obraz kupiony przez Ossolineum. Namalowała go znana feministka
Kliknij, aby powiększyć
Obraz „Szkic Lasu Kulickiego” Marii Dulębianki, od lewej stoją przy obrazie Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książki o artystce, Joanna Błoch, wicedyrektor Ossolineum i Emilia Kłoda z Ossolineum fot. Mirek Emil Koch/Ossolineum
Obraz „Szkic Lasu Kulickiego” Marii Dulębianki, od lewej stoją przy obrazie Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książki o artystce, Joanna Błoch, wicedyrektor Ossolineum i Emilia Kłoda z Ossolineum

Ossolineum trafiło niedawno na prawdziwy skarb. W jednym z dolnośląskich antykwariatów udało się kupić szkic Marii Dulębianki, malarki, działaczki społecznej na rzecz praw kobiet, towarzyszki życiowej pisarki Marii Konopnickiej. Wrocławska instytucja gromadzi przedmioty związane ze Lwowem do kolekcji powstającego Muzeum Książąt Lubomirskich, a szkic został namalowany w niewielkiej miejscowości pod Lwowem. Obraz Marii Dulębianki do obejrzenia od 15 do 17 czerwca.

Reklama

Jedyny obraz Dulębianki w zbiorach Ossolineum

Ossolineum kupiło niewielki obraz „Szkic Lasu Kulickiego” w lokalnym antykwariacie. – Antykwariusze doskonale wiedzą, że interesujemy się przedmiotami związanymi z miastem Lwów. Właścicielem obrazu Marii Dulębianki była prywatna osoba, której rodzina prawdopodobnie ze Lwowa pochodziła – wyjaśnia dr Emilia Kłoda z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. 

Nabytek będzie ozdobą galerii obrazów nowopowstającego gmachu Muzeum Książąt Lubomirskich (oddziale Zakładu Narodowego im. Ossolińskich), które odwiedzimy w 2027 roku, a zostanie wybudowane naprzeciwko Ossolineum przy ul. Szewskiej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wizualizacja projektu nowego gmachu Muzeum Książąt Lubomirskich przy Szewskiej. Tu będzie eksponowany obraz Marii Dulębianki</p> fot. Pracownia WXCA
Wizualizacja projektu nowego gmachu Muzeum Książąt Lubomirskich przy Szewskiej. Tu będzie eksponowany obraz Marii Dulębianki

Niegdyś, w lwowskich jeszcze zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich, znajdowały się autoportrety Marii Dulębianki. Niestety, po agresji sowieckiej w 1940 roku muzeum zostało zlikwidowane, a po wojnie i zmianie granic RP większość kolekcji MKL nigdy już do Polski nie trafiła. 

– W tej chwili „Szkic Lasu Kulickiego” jest jedynym dziełem Marii Dulębianki, jaki mamy w zbiorach – nie kryje radości dr Emilia Kłoda i podkreśla, że pracownicy Ossolineum starają się na bieżąco monitorować, w ramach możliwości budżetowych, potencjalne zakupy dzieł sztuki.

– Maria Dulębianka była nie tylko artystką związaną ze Lwowem, ale również ze środowiskiem literackim. Ponieważ Muzeum Książąt Lubomirskich jest silnie związane z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, w zbiorach jest bardzo wiele dzieł sztuki, które nawiązują do literatury czy są portretami znanych osobistości świata literatury, zatem to dla nas cenny zakup – podkreśla dr Emilia Kłoda.  

Kim była Maria Dulębianka? Świetną malarką!

Przez lata kojarzono ją przede wszystkim jako zapaloną działaczkę na rzecz praw wyborczych kobiet i ich spraw, także jako wieloletnią partnerkę życiową pisarki Marii Konopnickiej. Zapominając, że przez lata była malarką i to obiecującą, o czym wrocławianka Karolina Dzimira-Zarzycka pisze w „Samotnicy. Dwóch życiach Marii Dulębianki”, świetnej biografii artystki. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Maria Dulębianka, malarka, działaczka na rzecz praw kobiet, towarzyszka życia Marii Konopnickiej</p> fot. domena publiczna
Maria Dulębianka, malarka, działaczka na rzecz praw kobiet, towarzyszka życia Marii Konopnickiej

– W wieku 15 lat wyjechała na studia do Wiednia, później pobierała nauki w Warszawie u Wojciecha Gersona, wreszcie trafiła do Paryża, a to wówczas nie było taką prostą sprawą. Była jedną z pierwszych uczących się tam polskich artystek. Później nastąpiło zderzenie z brutalną rzeczywistością – pogonią za zamówieniami, niskimi honorariami, przyziemną pracą malarza. Wydaje się, że katalizatorem zmian okazało się spotkanie z Marią Konopnicką i decyzja, aby z nią podróżować i żyć za granicą. Nieustannie się przeprowadzała, musiała listownie prosić o zaliczki, honoraria, przesyłać prace na wystawy z kolejnych miast. To na pewno nie pomagało w pracy artystycznej – tłumaczyła Karolina Dzimira-Zarzycka w rozmowie dla wroclaw.pl.

Karolina Dzimira-Zarzycka dodaje, że obecnie każdy obraz Marii Dulębianki jest na wagę złota, bo wiele z nich znajduje się tylko w prywatnych zbiorach. – Każda nowa praca, która wypływa na światło dzienne, jest cenną informacją o twórczości artystki – zwraca uwagę wrocławska historyczka sztuki. 

„Szkic Lasu Kulickiego” związany z biografią malarki

Kiedy Ossolineum kupiło obraz Marii Dulębianki autorka jej biografii chciała go koniecznie zobaczyć.  – Okazało się, że to szkic olejny, pejzażowy, bardzo swobodny, niezbyt dużego formatu. Nie jest to ani największe, ani najsłynniejsze dzieło Dulębianki, ale daje pewne spojrzenie na jej późną twórczość i bezpośrednio można go powiązać z biografią artystki i działaczki – wyjaśnia Karolina Dzimira-Zarzycka. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Obraz &bdquo;Szkic Lasu Kulickiego&rdquo; Marii Dulębianki</p> fot. Mirek Emil Kocha/Ossolineum
Obraz „Szkic Lasu Kulickiego” Marii Dulębianki

Tłumaczy, że bardzo cenne są podpisy na odwrociu, które informują, że to szkic Lasu Kulickiego oraz że właścicielką obrazu była Maria Demelówna. Jest także odręczny podpis Marii Dulębianki i nie ma wątpliwości, że to jej sygnatura.

Maria Demelówna była nauczycielką z Boleska, miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Lwowa. Zapamiętana jako jedna z działaczek społecznych, oświatowo-ludowych. – Należała do kręgu znajomych i przyjaciółek Marii Dulębianki, sprawowała opiekę i kierowała bardzo szczególną szkołą w Kulikach, małym przysiółku położonym w lasach niedaleko Oleska. Szkoła została założona ze składek, groszowych oszczędności dzieci-czytelników i czytelniczek czasopisma dla dzieci „Mały Światek”. Redaktorka i założycielka tego czasopisma też była przyjaciółką Dulębianki, a w ostatnich latach malarka mieszkała w jej kamienicy we Lwowie – opowiada Karolina Dzimira-Zarzycka.  

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka biografii Marii Dulębianki, jaka ukazała się w ub. roku nakładem warszawskich Margines&oacute;w</p> fot. mat. pras.
Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka biografii Marii Dulębianki, jaka ukazała się w ub. roku nakładem warszawskich Marginesów

Jak Maria Dulębianka trafiła do Kulik? W 1906 roku udało się otworzyć nowy budynek szkoły, który artystka odwiedziła. „Szkic Lasu Kulickiego” powstał między 1906 a 1910 rokiem, kiedy zmarła jej towarzyszka życia Maria Konopnicka. Wtedy Dulębianka przeniosła się do Lwowa i zaprzestała malowania na szerszą skalę.

Czy „Szkic Lasu Kulickiego” Marii Dulębianki to cenny nabytek? – Pozwala wpleść kolejny wątek w jej biografię, a ponieważ przed wojną w zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich znajdowało się kilka obrazów Dulębianki, więc zakup wskazuje ciągłość kolekcji – mówi Karolina Dzimira-Zarzycka. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Obraz &bdquo;Szkic Lasu Kulickiego&rdquo; Marii Dulębianki</p> fot. Mirek Emil Kocha/Ossolineum
Obraz „Szkic Lasu Kulickiego” Marii Dulębianki

„Szkic Lasu Kulickiego” Marii Dulębianki – kiedy zobaczymy obraz (terminy)

Ossolineum zaplanowało oprowadzanie po wystawie dzieł, które już w 2027 roku znajdziemy w gmachu Muzeum Książąt Lubomirskich. Na oprowadzanie można przyjść i obejrzeć obraz Marii Dulębianki w czwartek 15.06, piątek 16.06 oraz sobotę 17.06 o godz. 12.30. Wstęp wolny!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl