wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Orły dla wrocławian

Orły dla wrocławian

Data publikacji: Autor:

Triumfatorem tegorocznej gali Polskich Orłów jest dramat „Ida” – zdobywca Orła 2104 dla najlepszego polskiego filmu. Jego autor Paweł Pawlikowski odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera. Nagrody aktorskie otrzymali Agata Kulesza i Dawid Ogrodnik. Na gali nie zabrakło też wrocławskich laureatów.

Reklama

Nagrodę za Największe Odkrycie dostał Bodo Kox, reżyser i scenarzysta, który swoją "Dziewczyną z szafy" zadebiutował na dużym ekranie - do tej pory miał na koncie jedynie offowe produkcje.

„Dziewczyna z szafy” to wzruszająca, a równocześnie pełna humoru, historia dwóch braci - Jacka (Piotr Głowacki) i Tomka (Wojciech Mecwaldowski). Życie Tomka zmieni się za sprawą Magdy (świetny debiut Magdaleny Różańskiej) - dziewczyny z sąsiedztwa. Każde z nich było zamknięte w swoim świecie. Dopóki się nie spotkali… Barwny korowód postaci drugoplanowych „Dziewczyny z szafy” tworzą świetni aktorzy charakterystyczni: Teresa Sawicka i Eryk Lubos oraz - w rolach partnerek notorycznego uwodziciela Jacka - Olga Bołądź i Magdalena Popławska. Debiutującego reżysera wspierają ceniony na świecie scenograf Andrzej Haliński („Kobieta w Berlinie”, „Ogniem i mieczem”) i trzykrotnie nagrodzony na FPFF w Gdyni operator Arkadiusz Tomiak („Obława, „Sęp”). Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Orłem za muzykę do filmu „Papusza” nagrodzono Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ścieżkę dźwiękową do filmu o romskiej poetce Bronisławie Wajs stworzył we współpracy z muzykami romskiego zespołu Romani Bacht z Wrocławia oraz Joanną i Józefem Gruszką z grupy Mitlos z dolnośląskiej Wiszni Małej. Kompozytor podczas gali dziękował za współpracę wrocławskim muzykom.

Cygański Zespół Pieśni i Tańca Bacht powstał we Wrocławiu w roku 1965, jego członkami są wrocławscy Romowie zamieszkujący Krzyki i Brochów. W swej historii muzycy kilkakrotnie występowali w filmach: "Skrzypce przestały grać" 1988, "Wiosenne wody" 1989, "To ja zabiłem" 1975, "Diabły, diabły" 1991. W roku 1999 zespól zmienił nazwę na „Romani Bacht". Do tej pory grupa koncertowała na Słowacji, w Czechach, Niemczech, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Anglii, Irlandii, Hiszpanii oraz Kanadzie i USA. Obecnie zespól tworzą dwa pokolenia romskich artystów. Zespół wykorzystuje instrumenty akustyczne, by pozostać jak najbliżej tradycji romskiej.

Natomiast Mitlos jest kapelą folkową. Grają od roku 2005 tworząc własne aranżacje muzyki ludowej. Powstali z fascynacji stylem romskiego skrzypka Cororo, mając w swym zamiarze kontynuację jego dzieła. W obecnym repertuarze zespołu, oprócz melodii znanych nam właśnie z jego repertuaru, znajdują się utwory wywodzące się z tradycyjnej muzyki różnych grup etnicznych z wielu regionów Karpat. Z Janem Kantym Pawluśkiewiczem współpracowali Joanna i Józef Gruszka.

Orły to przyznawane w kilkunastu kategoriach doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, która zrzesza prawie 600 członków, reprezentujących filmową branżę. W tym roku przypadła 16. edycja tej nagrody. Polska Akademia Filmowa jest polskim odpowiednikiem narodowych akademii filmowych, które wręczają m.in. francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejskie Nagrody Filmowe czy na świecie Oscary. Tegoroczna gala odbyła się 11 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

Ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama