wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. W sobotę inauguracja nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej

W sobotę inauguracja nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej

Data publikacji: Autor:

Podczas pierwszych dwóch koncertów (26 i 27 października o 19.00) zabrzmią m.in. Te Deum Antona Brucknera, Hierophonos F-E-C-H (kompozycja specjalnie zamówiona na tę okazję u Adama Porębskiego, studenta uczelni) i Koncert na zespół jazzowy i orkiestrę symfoniczną Rolfa Liebermanna.

Reklama

– Staraliśmy się ułożyć program w ten sposób, aby na estradzie zaprezentowały się najważniejsze nasze formacje - podkreśla profesor Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wprawdzie na sobotnią inaugurację wstęp będzie możliwy wyłącznie za zaproszeniami, ale w niedzielę sala pozostanie otwarta dla wszystkich wrocławskich melomanów za darmo.

To doskonała okazja, by zobaczyć nie tylko nowe miejsce o świetnej akustyce, w którym może zasiąść 300 osób, ale i cały budynek dydaktyczno-koncertowy z wejściem od ulicy Aleksandra Zelwerowicza, jaki został wzniesiony w rekordowym tempie 28 miesięcy.

Co ciekawe, niegdyś w tym miejscu (dawniej zajmowanym przez policyjne warsztaty samochodowe) miała powstać wielka wrocławska sala koncertowa. – Z chwilą, gdy zrodził się pomysł Narodowego Forum Muzyki na placu Wolności, zaczęliśmy myśleć o innym zagospodarowaniu terenu - tłumaczy rektor Krystian Kiełb.

W 2001 roku pozyskano posesję, cztery lata później prawa własności, a już w 2009 roku oddano do użytku pierwszy z obiektów (tzw. budynek D), w którym pracują studenci i pedagodzy Zakładu Muzyki Jazzowej. Na kolejne innowacje nie trzeba było czekać latami, budowę obiektu (oznaczonego literą E) z salą koncertową rozpoczęto w 2011 roku, w tym roku została ukończona. Koszt to ponad 53 miliony złotych. – Ta duża kwota obejmuje jednak dwa obiekty D i E oraz ich pełne wyposażenie - przypomina rektor Krystian Kiełb.

Kupno dwóch koncertowych fortepianów firmy Steinway & Sons pochłonęło blisko 2 miliony złotych, ale teraz będą służyły studentom, profesorom i zaproszonym artystom (m.in. na kursach mistrzowskich).

W nowym budynku zachwyca przede wszystkim sala koncertowa, tym cenniejsza, że od 65 lat wrocławska uczelnia muzyczna nie miała żadnego profesjonalnego audytorium zdolnego pomieścić większą grupę słuchaczy. – Czekaliśmy bardzo długo, ale dzięki temu mogliśmy teraz wybudować salę z uwzględnieniem najnowocześniejszych technologii - nie kryje zadowolenia rektor Krystian Kiełb. Za parametry akustyczne odpowiedzialny był dr inż. Jerzy Kozłowski z Politechniki Wrocławskiej, który opracowuje teraz z zespołem akustykę dla nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Czym wyróżnia się nowoczesna sala koncertowa? - Jest niejako „podwieszona” jak pudełko w pudełku - opowiada rektor Akademii Muzycznej. - Jeśli duże zespoły wykonawcze wywołują podczas koncertu mocne ekspozycje fal akustycznych, przez co pomieszczenie drga, owe drgania nie zostaną przeniesione na zewnętrzne ściany budynku. I na odwrót - dodaje profesor Krystian Kiełb.

Oprócz sali koncertowej w obiekcie znalazły się m.in. sala audytoryjna, baletowa, prób dla wielkich zespołów wykonawczych, pomieszczenia Studia Kompozycji Komputerowej i 16 doskonale wyposażonych ćwiczeniówek, których brakowało w zabytkowych gmachu przy pl. Jana Pawła II. – Nadrabiamy kilkudziesięcioletnie zaległości - nie ma wątpliwości rektor Krystian Kiełb.

Koncerty inaugurujące działalność nowej sali koncertowej w sobotę i niedzielę o godzinie 19.00. Wstęp w niedzielę jest wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama