wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Kryminału 2021: Książki nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru

Festiwal Kryminału 2021: Książki nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru

Redakcja www.wroclaw.pl,

Lista finalistów Nagrody Wielkiego Kalibru 2021 wroclaw.pl
Lista finalistów Nagrody Wielkiego Kalibru 2021

Znamy finałową siódemkę kryminałów, jakie znalazły się na tzw. krótkiej liście nominacji do Nagrody Wielkiego Kalibru, bodaj najważniejszego w Polsce wyróżnienia dla tego gatunku powieści. Laur jest niezmiennie przyznawany podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (w tym roku potrwa od 26 do 30 maja), tym razem w sobotę 29 maja. 

Reklama

Zwycięzcę NWK poznamy 29 maja

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru zostanie ogłoszony podczas gali będącej punktem kulminacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Zwycięzca otrzyma zarówno statuetkę, jak i czek na 25 tys. zł, ufundowany przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału  2021

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2021

Spotkania z autorami
Termin od 26 maja 2021 do 30 maja 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Warto przypomnieć, że Nagroda Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną w języku polskim jest przyznawana od 2004 roku, a jej pierwszym laureatem był Marek Krajewski (za powieść „Koniec świata w Breslau”). W kolejnych latach laur odbierali także m.in. Marcin Świetlicki (w 2007 roku), Zygmunt Miłoszewski (2008 i 2012), Gaja Grzegorzewska (2011), Wojciech Chmielarz (2015) czy Jędrzej Pasierski (2020).  

Od 2005 roku wręczana jest także Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, a wśród laureatów jest wielu znakomitych zagranicznych pisarzy, jak Jo Nesbø (2010), Henning Mankell (2014), Tess Gerritsen (2016), a także Polak Zygmunt Miłoszewski (2020).   

Krótka lista nominowanych książek 

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru 2021 (prof. Małgorzata Omilanowska jako przewodnicząca oraz prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula) wybrała na krótką listę 7 powieści – 6 autorów i jednej autorki. Na długiej liście reprezentacja kobiet była bardziej znacząca, bo wśród 22 autorów mieliśmy 9 pisarek. 

1. Wojciech Chmielarz, „Wyrwa” (Marginesy)

Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, nie ma jednak pojęcia, dlaczego doszło do niego pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków... A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów.

2. Marcin Ciszewski, „To ja, Szpilka. Klub” (Warbook)

Szpilka pracuje w policji. Talent do wplątywania się w kłopoty ma po ojcu, po matce – umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami. Nie jest idealna, ale stara się być skuteczna. Nienawidzi zboczeńców, złodziei, paserów i gwałcicieli. Niekiedy sama wymierza sprawiedliwość. Teraz szuka zabójcy znanego pisarza. 

3. Mariusz Czubaj, „Cios kończący” (W.A.B.)

„Cios kończący” to szósta, finałowa część kultowych przygód najlepszego w kraju profilera. Rudolf Heinz od dwóch lat nie pracuje już w policji. O życiu zawodowym właściwe zapomniał, a i w prywatnym nie układa mu się najlepiej. Niespodziewanie jednak zostaje poproszony o pomoc w sprawie brutalnego zabójstwa na Śląsku. 

4. Tomasz Duszyński, „Glatz. Kraj Pana Boga” (SQN)

Rok 1921. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zaginiona w 1916 roku Sabine Hunfeld, córka znanego importera cygar. Sprawę przejmuje kłodzka policja w osobie Franza Koschelli, szefa nowo utworzonego Wydziału Kryminalnego, który mozolnie odkrywa okoliczności zaginięcia dziewczyny. Przez pięć lat ktoś skutecznie zacierał ślady. Wkrótce dochodzenie przybiera nieoczekiwany obrót, a Franz zostaje okrzyknięty Mścicielem z Kłodzka. Czy zasłużył na ten przydomek?

5. Olgierd Hurka, „Znamię” (Harper Collins Polska)

Joanna Szymalak, prawniczka renomowanej kancelarii, pewnego dnia nie pojawia się w pracy – znika bez śladu. Prowadzone przez policję śledztwo nie daje rezultatów. Tymczasem szef kancelarii, Michał Tumski, odkrywa przekręt mający doprowadzić do wrogiego przejęcia firmy deweloperskiej, której sprawy prowadziła Joanna. Michał wstępuje na wojenną ścieżkę z konkurentem zagrożonej spółki. 

6. Anna Kańtoch, „Wiosna zaginionych” (Marginesy)

Krystyna, emerytowana policjantka, jako młoda dziewczyna straciła w tajemniczych okolicznościach brata. W 1963 roku piątka studentów, dwie dziewczyny i trzech chłopaków, wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek. Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie spotyka go w osiedlowym sklepie w katowickim Nikiszowcu. Krystyna postanawia zmusić go do zdradzenia, co wydarzyło się w górach.

7. Wojtek Miłoszewski, „Bez reszty” (W.A.B.)

Początek lat dziewięćdziesiątych. Ludzie Krakowa są podzieleni. Jedni biednieją w oszałamiającym tempie, a inni zastraszająco szybko się bogacą. W mieście pojawia się nowy gang, który toruje sobie ścieżki potworną brutalnością. Przestępczość zorganizowana oraz handel amfetaminą to nowość dla policji, która dopiero co porzuciła starą, milicyjną nazwę. Komisarz Kastor Grudziński musi sobie poradzić ze zmianami w komendzie wojewódzkiej, ale przede wszystkim przekonać swoich przełożonych, że potrzebne są nowe metody działania. 

Długa lista nominowanych powieści

1. Krzysztof Bochus, „Wachmistrz” (Skarpa Warszawska) 2. Wojciech Chmielarz, „Prosta sprawa” (Wydawnictwo Marginesy) 3. Wojciech Chmielarz, „Wyrwa” (Marginesy)4. Marcin Ciszewski, „To ja, Szpilka. Klub” (WarBook) 5. Mariusz Czubaj, „Cios kończący” (Wydawnictwo W.A.B.)6. Tomasz Duszyński, „Glatz. Kraj Pana Boga” (Wydawnictwo SQN) 7. Olgierd Hurka - autor, „Znamię” (HarperCollins Polska) 8. Izabela Janiszewska, „Wrzask” (Czwarta Strona)9. Agnieszka Jeż - pisarka, „Szaniec” (Burda Książki)10. Anna Kańtoch, „Wiosna zaginionych” (Marginesy)11. Izabela Knyżewska - Autor, „Katalog motyli” (Harper Collins Polska)12. Małgorzata Kursa, „Malwina i Eliza na tropie. Wszystko przez krasnala” (Wydawnictwo LIRA)13. Wojtek Miłoszewski, „Bez reszty” (W.A.B.)14. Magda Mrugalska, „Biała kalia” (Wydawnictwo Miejskie Posnania)15. Magdalena Parys, „Książę” (Wydawnictwo AGORA) 16. M.M. Perr, „629 kości” (Wydawnictwo Prozami) 17. Anna Rosłoniec, „Zorza” (Wydawnictwo MG)18. Marek Stelar, „Intruz” (Wydawnictwo FILIA)19. Jakub Szamałek, „Gdziekolwiek spojrzysz” (W.A.B.)20. Klaudiusz Szymańczak, „Mroczny świt” (Wydawnictwo Literackie)21. Maryla Szymiczkowa, „Złoty róg” (Wydawnictwo Znak)22. Ida Żmiejewska - autorka, „Warszawianka. Gdy zgasną światła” (Skarpa Warszawska)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl