wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Gala wręczenia Nagród Angelus i Silesius 16 października
Angelus 2020, prezydent Jacek Sutryk wręcza nagrodę dla autorki przekładu Joanny Pomorskiej fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury
Angelus 2020, prezydent Jacek Sutryk wręcza nagrodę dla autorki przekładu Joanny Pomorskiej

Podobnie jak w ubiegłym roku laureatów zarówno Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, jak i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius poznamy jednego wieczoru – 16 października 2021 roku. To efekt ciągle dynamicznej sytuacji pandemicznej. Organizatorzy informują również, że zbliża się ostateczny termin zgłaszania książek do nagród, a wydawcy mają czas tylko do niedzieli 31 stycznia. 

Reklama

Gala w 2021 roku będzie transmitowana

Organizator (jest nim Miasto Wrocław, a pieczę nad nagrodami sprawuje Wrocławski Dom Literatury) pragnie, aby podczas jesiennej gali obydwu literackich nagród przyznawanych we Wrocławiu, zaprosić do udziału w uroczystości także publiczność. Obecność fanów literatury na widowni będzie jednak uzależniona od sytuacji epidemiologicznej. Z pewnością natomiast odbędzie się, jak zwykle, transmisja z gali na żywo.

Przeczytaj o laureatach Nagrody Angelus i Nagrody Silesius 2020

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius już wiosną

W ubiegłym roku jego termin się przesunął, jak wielu innych imprez i festiwal stał się częścią Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, ale w tym roku 6. edycję Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius zaplanowano od 18 do 23 maja.

Podczas imprezy zostanie ujawnione nazwisko laureata Silesiusa za całokształt twórczości (w 2020 roku był to Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki), a także tytuły tomów nominowanych do nagrody w kategorii Debiut i Książka roku.

Na ten rok organizatorzy przygotowali również niespodziankę rocznicową, bo patronami festiwalu będą wrocławscy poeci – Tadeusz Różewicz i Tymoteusz Karpowicz (w 2021 roku świętujemy 100. rocznicę ich urodzin).

Gościem honorowym festiwalu będzie Litwa. 

Siergiej Lebiediew na stypendium we Wrocławiu

Rosyjskiego pisarza wyróżniono w ubiegłym roku Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej (zwycięską książkę wybrali w plebiscycie internauci). Nagrodą, po raz pierwszy, jest trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu, a autor nagrodzonych „Dzieci Kronosa” już wkrótce przyjedzie do stolicy Dolnego Śląska. 

Angelus fundowany przez Miasto Wrocław

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Do każdej edycji są zgłaszane pierwsze wydania książek, które ukazały się w poprzednim roku, a ich autorzy pochodzą z jednego z krajów Europy Środkowej (Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry).

Przypomnijmy, że pierwszym laureatem został w 2006 roku ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz, w kolejnych latach laur odbierali także m.in. Austriak Martin Pollack, Węgier Péter Esterházy, Białorusinka Swietłana Aleksijewicz, Rumun Varujan Vosganian, Polak Maciej Płaza, w 2019 roku Bułgar Georgi Gospodinow, a w 2020 roku Słoweniec Goran Vojnović.

Autor nagrodzonej książki otrzyma statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych. W przypadku gdy Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafi w ręce zagranicznego pisarza, osobną nagrodę za przekład (40 tys. zł) odbierze tłumacz.

Ubiegłoroczną nowością był fakt, iż wszyscy finaliści otrzymają wyróżnienia wynoszące po 5 tys. zł (tak będzie i w 2021 roku).

Na gali przekonamy się również, kto otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej i również od 2020 roku laureatka lub laureat są zapraszani na koszt organizatora Angelusa na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia.

Nagroda Silesius dla poetów

Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.

Nagroda za całokształt twórczości to 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. Laureaci otrzymują też statuetki Silesiusa, wykonane przez Michała Staszczaka.

Od ubiegłego roku, zarządzeniem prezydenta Jacka Sutryka, każdy z finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius otrzymuje 5 tysięcy złotych. 

Laureatem Silesiusa za całokształt twórczości w 2020 roku został Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Główną nagrodę w kategorii Książka roku zdobył Konrad Góra za „Kalendarz majów”, a za debiut nagrodzono Jakuba Pszoniaka za tom „Chyba na pewno”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl