wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Narodowe na rok 2013

Muzeum Narodowe na rok 2013

Data publikacji: Autor:

Rozpoczęcie remontu Pawilonu Czterech Kopuł i ciekawe plany wystawiennicze – rok 2013 to nie tylko rok jubileuszu 65-lecia Muzeum Narodowego, ale przede wszystkim wydarzenia, o których będzie głośno.

Reklama

- Dokumentację potrzebną do rozpoczęcia remontu Pawilonu mamy gotową od dwóch lat. W grudniu ogłosiliśmy przetarg na remont budynku i ruszymy z pracami najprawdopodobniej za kilka tygodni – mówi Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, do którego należy Pawilon Czterech Kopuł. Olbrzymia inwestycja stała się możliwa dzięki dotacji z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości 50 mln zł. Do pieniędzy unijnych 28 mln zł dołoży samorząd województwa dolnośląskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace mają potrwać do pierwszego kwartału 2015 roku. – Będziemy potrzebować jeszcze około pół roku by zorganizować wystawę stałą sztuki współczesnej oraz mieć zagwarantowane pieniądze na utrzymanie Pawilonu, bo koszty to ok. trzech milionów złotych miesięcznie – szacuje dyrektor Hermansdorfer. – Tak przygotowani możemy wchodzić w rok 2016, rok Europejskiej Stolicy Kultury.

Muzeum Narodowe przedstawiło organizatorom ESK 2016  projekt retrospektywnej wystawy prac Magdaleny Abakanowicz. Muzeum posiada największą kolekcję prac artystki w Polsce i na świecie. – Pokazałbym wszystkie abakany, uzupełnione o te, które pozostają u artystki i w depozytach np. w USA, wyciągnąłbym z magazynów jej monumentalne prace, których nie możemy pokazywać z braku miejsca – wyjawia dyrektor. Wystawa Abakanowicz obejmowałaby też zespoły rzeźb, które stanęłyby w Parku Szczytnickim.

Na razie jednak w 2013 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu obchodzić będzie jubileusz 65-lecia swojego istnienia. W roku jubileuszowym zapowiada wystawy i wydarzenia o których może być głośno nie tylko w Polsce.

W marcu w muzeum prezentowana będzie kolekcja dzieł sztuki gromadzonych przez hiszpański bank Santander "Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander". Podziwiać będziemy prace m.in. Cranacha Starszego, El Greco, Zubarana, Van Dycka, Rubensa, Tintoretta, Picassa i Miró. Wystawa obejmie 52 obrazy, dziewięć rysunków i dwie rzeźby, pokazując rozwój sztuki od XVI wieku po lata siedemdziesiąte XX wieku. Większość dzieł to obrazy najważniejszych hiszpańskich malarzy i artystów współpracujących z hiszpańskim dworem królewskim. Zaprezentowane zostaną takie dzieła jak m.in. " Święty Jan Chrzciciel nauczający" Łukasza Cranacha Starszego, "Chrystus ukrzyżowany z Toledo w tle" El Greka, "Najświętsza Maria Panna jako śpiąca dziewczynka" Franscisco de Zubarana. Kolekcję będzie można oglądać od 12 marca do 6 czerwca.

Muzeum rozpocznie też nietypowy, łączący sztukę, literaturę i teatr projekt, który był już z powodzeniem realizowany w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. W projekt "Ganymed goes Europe" zaangażuje się, prócz wrocławskiego muzeum, budapesztańskie Muzeum Sztuk Pięknych i ponownie wiedeńskie Kunsthistorisches Museum. Muzea zapraszają znanych pisarzy, by wybrali ze zbiorów działa sztuki i napisali teksty nimi inspirowane. Gotowe utwory posłużą aktorom wybranym w specjalnym castingu do przygotowania monodramów, które zostaną pokazane przy poszczególnych dziełach. Aktorzy będą występować w tym samym czasie, a widzowie będą mogli przyglądać się występom w dowolnej kolejności. We Wrocławiu swoje teksty napiszą Tadeusz Różewicz (do "Portretu żony" Leona Chwistka), Olga Tokarczuk ("Madonna na lwach" ze Sztuki Śląskiej XIV-XIX wieku), Marek Bieńczyk ("Śpiąca rodzina" Rajmunda Kanelby), Agnieszka Drotkiewicz ("Alegoria zmysłu smaku"), Martin Pollack ("Studium chmur" Reinholda), Mariusz Wilk ("Tron Łaski" z Pracowni Mistrza Zaśnięcia Marii z Kosatek), Thomas Glavnic ("Ewa" Łukasza Cranacha), Małgorzata Sikorska-Miszczuk ("Tryptyk Świętych Dziewic"). W prezentacjach pojawi się też tekst Noblistki Elfriede Jelinek do "Infantki" Diego Velazqueza, obrazu wypożyczonego z Kunsthistorisches Museum.

- Jelinek zgodziła się, by wykorzystać tekst, który napisała w pierwszej edycji projektu dla wiedeńskiego muzeum – tłumaczy Anna Kowalów, rzeczniczka wrocławskiego Muzeum narodowego. – Niestety pisarka ma tak wiele zajęć, że nie znajdzie czasu by wybrać eksponat z naszych zbiorów. Premiera 24 maja, a potem aż do 5 lipca spektakle będzie można oglądać co piątek.

W planach Muzeum Narodowe ma marcową wystawę "Dawnej mody dziecięcej  XVII – XX w.". Ubiory i akcesoria z własnej kolekcji zestawione zostaną z obrazami, fotografiami i grafikami pokazującymi jak nosiły się dzieci. Poza tym zobaczymy  jeszcze dwie wystawy oręża. Od czerwca będzie można zobaczyć "Oręż europejski" – całościową prezentację bogatej kolekcji dawnego oręża ze zbiorów muzeum oraz "Sztukę w służbie samurajów" – zbroje miecze, muszkiety lontowe oraz przedmioty używane przez samurajów w życiu codziennym.

Na końcówkę roku zaplanowano wystawę retrospektywną prac Jana Lebensteina. Prezentacja związana jest z otwarciem Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, któremu zależy, by w największych polskich muzeach w czasie otwarcia MHŻP pokazywano wystawy nawiązujące tematycznie do tego wydarzenia.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama