Guru awangardy na festiwalu
John Zorn będzie gościem przygotowanego przez kompozytorkę Elżbietę Sikorę festiwalu, ale, co ważniejsze, podczas aż czterech koncertów zaprezentowany zostanie wprawdzie tylko ułamek jego bogatej twórczości, niemniej będzie to świetna okazja do poznania, z czego słynie. On sam przyznaje, że tworzy po prostu ekspresyjną muzykę, w której prózno doszukiwać się ukrytych sensów. Jako tytan pracy i przygotowujący się do każdego najdrobniejszego projektu muzyk Zorn zbudował też wokół siebie legendę twórcy awangardowego, ekscentrycznego, mimo że sam zaprzecza jakoby był tak tajemniczy, jak opisują go dziennikarze i krytycy.
John Zorn o północy we Wrocławiu
Za co można podziwiać kompozytora – przekonamy się podczas 8. Festiwalu Musica Electronica Nova. Przez okres trwania całej imprezy można nie tylko pójść na koncert, także nieodpłatnie zobaczyć w foyer NFM instalację muzyka i programisty Macieja Markowskiego, która została zaprojektowana w oparciu o utwór „Dark River” Johna Zorna z płyty „Redbird”. A ponadto aż cztery koncerty z muzyką Johna Zorna, począwszy od inauguracyjnego 19 maja, podczas którego swoje europejskie prawykonanie będzie miał utwór „Oviri” na pięć instrumentów dętych, dwie perkusje, gitarę elektryczną oraz elektronikę. Tego samego dnia, o nietypowej godzinie 23.59 i w kościele ewangelicko-augsburskim przed publicznością wystąpi m.in. sam kompozytor, a John Zorn zagra na jedym z najbardziej go fascynujących instrumentów – organach. Bilety wyprzedają się błyskawicznie, zostały ostatnie sztuki, warto się skusić, bo to jedyna szansa, by nowojorskiego twórcę usłyszeć na żywo we Wrocławiu!

John Zorn & Organ – koncert specjalny
Koncert / Klasyczna Kościół Opatrzności Bożej (parafia luterańska)
Propozycja dla dzieci
Poza koncertami z utworami Johna Zorna na tegorocznym festiwalu wiele innych atrakcji, w tym te adresowane do dzieci, czyli słuchania, a audycje poprowadzi Mariusz Gradowski, wprowadzając najmłodszych w świat dźwięków rozmaitych, m.in. głosów natury (leśnych).

MINI AKUSMA FORUM / słuchania dla dzieci
Koncert / Klasyczna Narodowe Forum Muzyki
Wrocławskie wątki festiwalowe
Będzie ich sporo. Po pierwsze, Elżbnieta Sikora, kompozytorka polska, przez lata działająca we Francji, a obecnie dyrektor artystyczna Musica Electronica Nova, już podczas inauguracji zaskoczy. W tym roku skomponowała dwie symfonie wrocławskie (III i IV) pod nazwą Sonosphère na orkiestrę i elektronikę. Można spodziewać się ciekawych walorów brzmieniowych. Ponadto 22 maja zaprezentuje się w NFM wrocławskie środowisko kompozytorskie. Wspólnym mianownikiem jest altówka i skomponowane na ten instrument utwory m.in Cezarego Duchnowskiego, czy Adama Porębskiego, wschodzącej gwiazdy wśród naszych kompozytorów.