Wielka mała literatura
Wrocławską część festiwalu poprzedziła w tym roku edycja dolnośląska – od 2 października pisarze rodzimi oraz z Czech, Słowacji, Węgier spotykali się z czytelnikami w Oleśnicy, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy i Lubaniu.
Od 6 października Opowiadania wracają do macierzystego Wrocławia, a impreza potrwa do niedzieli 8 października. W programie nie tylko plejada polskich pisarzy (m.in. Wojciech Kuczok, Janusz Rudnicki, Krzysztof Varga) i zagranicznych gości (m.in. Kim Ae-ran, Krisztina Toth, Dimitri Verhulst), ale przede wszystkim interesujące prezentacje nowej, jeszcze dotychczas niepublikowanej krótkiej prozy i tłumaczeń, dyskusje, m.in. o opowiadaniu „Młodość” Josepha Conrada, a także arcyciekawie zapowiadające się spotkania i warsztaty z księgarzami ze Skandynawii i Islandii, którzy podzielą się doświadczeniem, jak sprzedać ambitne książki.

13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Wykład / Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami / Warsztaty Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Czego nie przegapić na festiwalu
Trzy dni zapowiadają się pracowicie, zwłaszcza dla tych czytelników, którzy chcą skorzystać maksymalnie z wielu atrakcji programowych, jakie zaprojektowała pisarka Agnieszka Wolny-Hamkało, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.
W piątek 6 października (16.15 w BWA Dizajn) ciekawie zapowiada się zwłaszcza dyskusja na temat opowiadania „Młodość” Josepha Conrada, czyli Józefa Konrada Korzeniowskiego, którego styl i tematyka poruszana w utworach literackich miały wielki wpływ na anglojęzyczną prozę w II połowie XIX wieku.
Motto „Ja i mój wróg”
Także w piątek zainaugurowane zostaną prezentacje prozy (pierwsza o 18.00, druga o 20.00 w Teatrze Muzycznym Capitol) pod tegorocznym festiwalowym hasłem przewodnim, którym Agnieszka Wolny-Hamkało uczyniła sformułowanie „Ja i mój wróg”. „Zaprosiłam do współpracy znakomitych pisarzy, krytyków, poetki, poetów – żebyśmy razem popatrzyli z bliska na wroga: zobacz, lubi czarną kawę i oglądać filmy z Garym Oldmanem – zupełnie jak ty” – pisze szefowa programowa w festiwalowej odezwie.
Czytać swoje nowe teksty będą m.in. Wojciech Kuczok, Krzysztof Varga, czy podróżujący po świecie reporterzy Jacek Hugo-Bader i Paulina Wilk. Kolejne czytania w ramach cyklu w sobotę o 18.00 i 20.00, tym razem z udziałem południowokoreańskiej autorki Kim Ae-ran, Węgierki Krisztiny Toth, czy Belga Dimitriego Verhulsta, którego książka „Problemski hotel” o kryzysie uchodźczym w Europie została zekranizowana (film obejrzymy w niedzielę o 17.00 w BWA Dizajn).
Jak (dobrze) sprzedać ambitną literaturę
W sobotę koniecznie trzeba posłuchać Bryndis Loftsdottir i Svanborg Thordis Sigurdardottir, dwóch księgarek z Penninn Eymundsson, kultowej księgarni w Reykjaviku, które opowiedzą, jak sprzedać ambitne tomy (10-12.10 w BWA Dizajn). Osobno Panie poprowadzą warsztaty dla księgarzy (formularz zapisów znajdziecie tutaj). Z kolei w niedzielę swoimi doświadczeniami podzieli się Kristina Hauberg Kongsgart (10.00-11.00 w BWA Dizajn) z istniejącej 102 lata księgarni Politikens Boghal w Kopenhadze.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.