wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania od piątku we Wrocławiu
13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania od piątku we Wrocławiu

Niewielkie gatunki literackie, teksty krótkie, ale silnie oddziałujące to znak rozpoznawczy Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który we Wrocławiu rozpocznie się już w piątek 6 października. Na całkowicie bezpłatną imprezę warto wybrać się z powodu znakomitych gości – polskich i zagranicznych pisarzy i ciekawych dyskusji, jakie zapowiadają organizatory.

Reklama

Wielka mała literatura

Wrocławską część festiwalu poprzedziła w tym roku edycja dolnośląska – od 2 października pisarze rodzimi oraz z Czech, Słowacji, Węgier spotykali się z czytelnikami w Oleśnicy, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy i Lubaniu.

Od 6 października Opowiadania wracają do macierzystego Wrocławia, a impreza potrwa do niedzieli 8 października. W programie nie tylko plejada polskich pisarzy (m.in. Wojciech Kuczok, Janusz Rudnicki, Krzysztof Varga) i zagranicznych gości (m.in. Kim Ae-ran, Krisztina Toth, Dimitri Verhulst), ale przede wszystkim interesujące prezentacje nowej, jeszcze dotychczas niepublikowanej krótkiej prozy i tłumaczeń, dyskusje, m.in. o opowiadaniu „Młodość” Josepha Conrada, a także arcyciekawie zapowiadające się spotkania i warsztaty z księgarzami ze Skandynawii i Islandii, którzy podzielą się doświadczeniem, jak sprzedać ambitne książki.

13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Wykład / Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami / Warsztaty
Termin od 5 października 2017 do 8 października 2017

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Czego nie przegapić na festiwalu

Trzy dni zapowiadają się pracowicie, zwłaszcza dla tych czytelników, którzy chcą skorzystać maksymalnie z wielu atrakcji programowych, jakie zaprojektowała pisarka Agnieszka Wolny-Hamkało, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

W piątek 6 października (16.15 w BWA Dizajn) ciekawie zapowiada się zwłaszcza dyskusja na temat opowiadania „Młodość” Josepha Conrada, czyli Józefa Konrada Korzeniowskiego, którego styl i tematyka poruszana w utworach literackich miały wielki wpływ na anglojęzyczną prozę w II połowie XIX wieku.

Motto „Ja i mój wróg”

Także w piątek zainaugurowane zostaną prezentacje prozy (pierwsza o 18.00, druga o 20.00 w Teatrze Muzycznym Capitol) pod tegorocznym festiwalowym hasłem przewodnim, którym Agnieszka Wolny-Hamkało uczyniła sformułowanie „Ja i mój wróg”. „Zaprosiłam do współpracy znakomitych pisarzy, krytyków, poetki, poetów – żebyśmy razem popatrzyli z bliska na wroga: zobacz, lubi czarną kawę i oglądać filmy z Garym Oldmanem – zupełnie jak ty” – pisze szefowa programowa w festiwalowej odezwie.

Czytać swoje nowe teksty będą m.in. Wojciech Kuczok, Krzysztof Varga, czy podróżujący po świecie reporterzy Jacek Hugo-Bader i Paulina Wilk. Kolejne czytania w ramach cyklu w sobotę o 18.00 i 20.00, tym razem z udziałem południowokoreańskiej autorki Kim Ae-ran, Węgierki Krisztiny Toth, czy Belga Dimitriego Verhulsta, którego książka „Problemski hotel” o kryzysie uchodźczym w Europie została zekranizowana (film obejrzymy w niedzielę o 17.00 w BWA Dizajn).

Jak (dobrze) sprzedać ambitną literaturę

W sobotę koniecznie trzeba posłuchać Bryndis Loftsdottir i Svanborg Thordis Sigurdardottir, dwóch księgarek z Penninn Eymundsson, kultowej księgarni w Reykjaviku, które opowiedzą, jak sprzedać ambitne tomy (10-12.10 w BWA Dizajn). Osobno Panie poprowadzą warsztaty dla księgarzy (formularz zapisów znajdziecie tutaj). Z kolei w niedzielę swoimi doświadczeniami podzieli się Kristina Hauberg Kongsgart (10.00-11.00 w BWA Dizajn) z istniejącej 102 lata księgarni Politikens Boghal w Kopenhadze.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl