wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Tablica pamięci malarza Józefa Hałasa przy Podwalu
Katarzyna Hałas, córka malarza i profesor Piotr Kielan, rektor wrocławskiej ASP odsłaniają tablicę archiwum www.wroclaw.pl cc
Katarzyna Hałas, córka malarza i profesor Piotr Kielan, rektor wrocławskiej ASP odsłaniają tablicę

W 1958 roku Józef Hałas zamieszkał na IV piętrze bloku przy ul. Podwale 47. Przez kolejnych piętnaście lat w tym miejscu znakomity malarz urządził  przestrzeń dla swojej rodziny (tu przyszła na świat jego córka, Katarzyna), a do 2000 roku mieszkanie służyło za ukochaną pracownię. Dziś w bramie budynku odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą zmarłemu dwa lata temu artyście.

Reklama

Azyl dla artysty w centrum miasta 

– Tato do końca życia wspominał to mieszkanie przy Podwalu 47 jako wspaniałe i zawsze mu go brakowało – podkreśla Katarzyna Hałas, historyk sztuki i córka malarza.

Pani Katarzyna także doskonale pamięta mieszkanie z tarasem wychodzącym na fosę miejską, promenadę, z którego widać było zabytki Wrocławia. – Wieczorami oglądaliśmy z tatą gwiazdy przez teleskop na tarasie, a o świcie wystawialiśmy leżaki na zewnątrz i czekaliśmy na wschód słońca – wspomina.

– Podwale 47 to był rodzaj azylu w samym centrum Wrocławia – dodaje. W latach 70. rodzina przeniosła się do innego mieszkania. – Tato nie mógł malować farbami olejnymi przy mnie, wówczas małym dziecku – opowiada Katarzyna Hałas. Jednak Podwale 47 aż do 2000 roku pozostało idealną pracownią dla znakomitego kolorysty.

 Józef Hałas - malarz europejskiej rangi

Katarzyna Hałas przyjechała do Wrocławia specjalnie na odsłonięcie tablicy. Oprócz niej pamięć profesora Józefa Hałasa uczcił profesor Piotr Kielan, rektor Akademii Sztuk Pięknych, z którą to uczelnią artysta związany był przez wiele lat.

– Profesor Jerzy Hałas był wybitną postacią i cieszę się, że za życia tak godnie uhonorowaną licznymi wystawami, choć wówczas mogliśmy w Polsce lepiej promować twórców rangi europejskiej – zwrócił uwagę profesor Kielan.

Wystawa prac artysty w Muzeum Architektury

Obecnie prace profesora Józefa Hałasa można oglądać na znakomitej wystawie w Muzeum Architektury (do 28 maja). – Obejrzałam wystawę już czterokrotnie, a prace taty jeszcze nigdy nie były tak nietypowo i pięknie eksponowane – podkreśla Katarzyna Hałas. 

Wystawa: Józef Hałas – Poszukiwania

Wystawa: Józef Hałas – Poszukiwania

Wystawa
Termin od 24 marca 2017 do 28 maja 2017

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl