wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Listy Rafała Wojaczka opublikowane nakładem Wydawnictwa Warstwy

Listy Rafała Wojaczka opublikowane nakładem Wydawnictwa Warstwy

Redakcja www.wroclaw.pl,

Nakładem Wydawnictwa Warstwy ukazały się „Listy miłosne i nie”, tom korespondencji Rafała Wojaczka, jednego z najciekawszych polskich poetów. Wśród opublikowanych listów jest też 59, które w 2017 r. miasto kupiło od przyjaciółki oraz córki poety i przekazało Ossolineum. Korespondencję zredagował profesor Stanisław Bereś (także współautor książki „Wojaczek wielokrotny”) i Dagna Cichoń.    

Reklama

Premiera zapowiadanego od pewnego już czasu wydania listów Rafała Wojaczka miało falstart – część nakładu okazała się wadliwa. Wydawca był zmuszony reklamować sporo egzemplarzy i czytelnicy dopiero od stycznia mogli nabyć „Listy miłosne i nie”, za to z 20 procentowym rabatem za długi czas oczekiwania.

Rafał Wojaczek niepokorny „polski Rimbaud”

Pasjonaci biografii i literackiej spuścizny Rafała Wojaczka, „polskiego Rimbauda”, poety niepokornego, wiedzą jednak, że warto było uzbroić się w cierpliwość, bo w tym blisko 500-stronicowym tomie znajdą bodaj całą dostępną korespondencję poety datowaną od jego lat młodości poprzez ważne dla jego twórczości lata 60. po 1971, kiedy popełnił samobójstwo przedawkowując leki. Wśród zgromadzonych w „Listach miłosnych i nie” są listy Wojaczka do rodziców, ale też powierniczki Stefanii Cisek, czy wreszcie do córki Dagmary. Jest także korespondencja związana z aktywnością literacką – skierowane m.in. do wydawców słowa.    

Kto zredagował „Listy miłosne i nie” Rafała Wojaczka?

Tom listów związanego z Wrocławiem od połowy lat 60. do śmierci poety zredagował profesor Stanisław Bereś (od lat związany z Ossolineum, jako redaktor słynnej serii Biblioteka Narodowa,  współautor jednej z najważniejszych książek o Rafale Wojaczku „Wojaczek wielokrotny”) oraz Dagna Cichoń, studentka historii sztuki i filozofii w ramach indywidualnych studiów międzydziedzinowych MISH na Uniwersytecie Warszawskim. 

Profesor Bereś, historyk literatury napisał także wstęp do tomu korespondencji wpisując listy w kontekst twórczości poetyckiej Rafała Wojaczka. 

Przeczytajcie o listach Rafała Wojaczka przekazanych do Ossolineum

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl