wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Listy Rafała Wojaczka opublikowane nakładem Wydawnictwa Warstwy

Listy Rafała Wojaczka opublikowane nakładem Wydawnictwa Warstwy

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Nakładem Wydawnictwa Warstwy ukazały się „Listy miłosne i nie”, tom korespondencji Rafała Wojaczka, jednego z najciekawszych polskich poetów. Wśród opublikowanych listów jest też 59, które w 2017 r. miasto kupiło od przyjaciółki oraz córki poety i przekazało Ossolineum. Korespondencję zredagował profesor Stanisław Bereś (także współautor książki „Wojaczek wielokrotny”) i Dagna Cichoń.    

Reklama

Premiera zapowiadanego od pewnego już czasu wydania listów Rafała Wojaczka miało falstart – część nakładu okazała się wadliwa. Wydawca był zmuszony reklamować sporo egzemplarzy i czytelnicy dopiero od stycznia mogli nabyć „Listy miłosne i nie”, za to z 20 procentowym rabatem za długi czas oczekiwania.

Rafał Wojaczek niepokorny „polski Rimbaud”

Pasjonaci biografii i literackiej spuścizny Rafała Wojaczka, „polskiego Rimbauda”, poety niepokornego, wiedzą jednak, że warto było uzbroić się w cierpliwość, bo w tym blisko 500-stronicowym tomie znajdą bodaj całą dostępną korespondencję poety datowaną od jego lat młodości poprzez ważne dla jego twórczości lata 60. po 1971, kiedy popełnił samobójstwo przedawkowując leki. Wśród zgromadzonych w „Listach miłosnych i nie” są listy Wojaczka do rodziców, ale też powierniczki Stefanii Cisek, czy wreszcie do córki Dagmary. Jest także korespondencja związana z aktywnością literacką – skierowane m.in. do wydawców słowa.    

Kto zredagował „Listy miłosne i nie” Rafała Wojaczka?

Tom listów związanego z Wrocławiem od połowy lat 60. do śmierci poety zredagował profesor Stanisław Bereś (od lat związany z Ossolineum, jako redaktor słynnej serii Biblioteka Narodowa,  współautor jednej z najważniejszych książek o Rafale Wojaczku „Wojaczek wielokrotny”) oraz Dagna Cichoń, studentka historii sztuki i filozofii w ramach indywidualnych studiów międzydziedzinowych MISH na Uniwersytecie Warszawskim. 

Profesor Bereś, historyk literatury napisał także wstęp do tomu korespondencji wpisując listy w kontekst twórczości poetyckiej Rafała Wojaczka. 

Przeczytajcie o listach Rafała Wojaczka przekazanych do Ossolineum

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Wybory 2025