wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Europejska Stolica Kultury
  4. Kuratorzy ESK

Dziewięciu kuratorów zajmie się przygotowaniami do Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po rezygnacji Krzysztofa Czyżewskiego z funkcji dyrektora artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, przygotowaniami do ESK zajmie się dziewięciu kuratorów, odpowiedzialnych za poszczególne dziedziny sztuki.

Reklama

Lista kuratorów ESK 2016

- Kierowanie wymiarem artystycznym ESK powierzamy grupie kuratorów. Ich pracę koordynować będzie Biuro Festiwalowe Impart 2016. Kuratorzy będą dysponować dużą niezależnością - powiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Efekty swojej pracy będą przedstawiać na kolegium prezydenckim do spraw ESK – dodał Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury UM.

Kuratorów będzie dziewięciu. Ewa Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej, dyrygent, organizatorka wielkich mega widowisk operowych będzie odpowiadać za projekt opera.

Teatrem zajmie się Jarosław Fret, założyciel teatru ZAR, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Filmem zaopiekuje się Roman Gutek, organizator międzynarodowego festiwalu filmowego Nowe Horyzonty i American Film Festival.

Sztuki plastyczne nadzorować będzie Michał Bieniek, dyrektor Przeglądu Sztuki Survival.

 Agnieszka Franków – Żelazny, dyrektor Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Akademii Medycznej będzie koordynować działania związane z muzyką.

Za performance odpowie Chris Baldwin, reżyser i dyrektor artystyczny m.in. Sztafety Ognia w Worcester w ramach Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. 

W zespole kuratorów pozostaje Krzysztof Czyżewski, który będzie kontynuować swój projekt deep culture.

Za literaturę i czytelnictwo odpowie Irek Grin, wydawca, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, organizator festiwali Brunona Schulza oraz Miłosza.

Architekturę, w tym działania związane z Wuwą 2, koordynuje Zbigniew Maćków, architekt i przewodniczący Okręgowej Dolnośląskiej Izby Architektów.

Projekt Opera - czego dotyczy?

Ewa Michnik przedstawiła plany swojego projektu. – Szukaliśmy czegoś, co połączyłoby obie stolice kultury Wrocław i San Sebastian w 2016 roku i znaleźliśmy. Są to zarzuelas, hiszpańskie ludowe musicale - opowiadała Ewa Michnik. - Ich propagatorem i miłośnikiem jest Placido Domingo. Marzymy, żeby wziął udział w naszym projekcie – dodała Michnik. Dyrektor opery chce w czerwcu 2016 wystawić wielką zarzuelę na Stadionie Wrocław, w którym wystąpi tysiąc artystów, wśród nich 50 zespołów tanecznych i 80 chórów dolnośląskich. Musical przygotuje hiszpański reżyser.

- Mamy dwa lata na przygotowanie, przez ten czas chcemy, żeby najmłodsi wrocławianie poznali hiszpańską kulturę, tradycję, historię i kuchnię – dodała.

To nie jedyne plany Ewy Michnik: - Opracujemy specjalną ofertę kulturalną dla osób interesujących wyłącznie sportem a nie muzyką. Mamy zakusy na drużynę z Madrytu, ale nie do grania w piłkę – dodała, ale nie chciała jeszcze przedstawiać szczegółów pomysłu.

Ak

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl