wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Kurator Zbigniew Maćków o projektach ESK 2016
Kliknij, aby powiększyć
Zbigniew Maćków, kurator ESK 2016 archiwum www.wroclaw.pl
Zbigniew Maćków, kurator ESK 2016

Głównym projektem architektonicznym przygotowywanym na rok 2016, kiedy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury, jest WUWA 2, czyli osiedle, jakie powstanie na Nowych Żernikach.

Reklama

– Ale to tylko jeden z elementów, planujemy wiele przedsięwzięć – zapewnia Zbigniew Maćków, wrocławski architekt i kurator ESK 2016 ds. architektury. – Nadrzędny cel to partycypacja społeczna w budowaniu nowych przestrzeni dla piękna i temu posłużą Nowe Żerniki, ale i szereg punktowych projektów – podkreśla.

Są wśród nich m.in. Trzonolinowiec, czy inicjatywa stworzona z myślą o wrocławskich podwórkach z dokładnym pokazaniem procesu, w jaki sposób mieszkańcy mogą je zmienić. – Architektura na początku XXI wieku nie powinna być domeną jedynie omnipotentnych specjalistów, którzy wiedzą lepiej, jak robić przestrzeń, ale powinna wyjść do ludzi, by o niej współdecydowali, tak jak to się stało np. w modzie, gdzie dyktat wiodą teraz blogerzy – wyjaśnia Zbigniew Maćków.

Partycypacja – niezgoda na utarte schematy

Według kuratora zasadniczym problemem pozostaje to, że mieszkańcy czują się niekompetentni w dyskusji na temat tego, co ich otacza, obawiają się kompromitacji, niezrozumienia. – Taki stan utrwalił się przez lata – przyznaje architekt. Jak rozbudzić estetyczne apetyty mieszkańców? Poprzez partycypację, świadome uczestnictwo, nawołuje Zbigniew Maćków. – Wciągamy ludzi do gry, by nie było dipola – to oni nam zbudowali brzydkie miasto, a my się w nim męczymy. Chcemy powiedzieć ludziom, że kupując mieszkanie mają prawo zachowywać się trochę, jak w restauracji, gdzie wybierają jedzenie na swoje potrzeby – opisuje architekt.

– Bycie świadomym użytkownikiem, domaganie się, powoduje obudzenie się świadomości obywatelskiej – zwraca uwagę kurator ESK 2016. Mają temu służyć cykle różnych, wystaw, wykłady (być może z udziałem wielkich nazwisk ze światowej architektury). Kilka odbędzie się w Muzeum Architektury, jest plan wydania kieszonkowego przewodnika po architekturze wrocławskiej XX i XXI wieku z aplikacją mobilną. – Jesteśmy jednym z nielicznych dużych europejskich miast, które tego nie ma – zaznacza Zbigniew Maćków.

Dla tych, którzy chcą partycypować, ustalać sami, idealnie sprawdzi się projekt Kooperatywa, w którym przyszli lokatorzy przed wybudowaniem domu tworzą grupę, sami mają wpływ na wybudowanie ich wymarzonego domu (kupują grunt, zlecają projekt, i nadzorują proces budowlany). Za granicą ten model doskonale się sprawdził.

Jak architektura może zachęcić do uczestniczenia w kulturze?

Choćby poprzez duże przedsięwzięcia infrastrukturalne dedykowane kulturze, jak Narodowe Forum Muzyki, Pawilon Czterech Kopuł, Przejście Świdnickie w formie galerii, Bar Barbara, pasaż Ruska 46-zagłębie artystów, czy centrum kinowe na Psim Polu, które będzie dopełnieniem rewitalizowanego niedawno rynku w tej dzielnicy. Ale wielu już zachwyca zrewitalizowane przedszkole na osiedlu WUWA (na którym, po serii konsultacji społecznych, zrewitalizowano już dwa domy), w którym obecnie mieści się Dolnośląska Izba Architektów. – To ma być gorące kulturalne miejsce Wrocławia z naciskiem na architekturę, już zaczęliśmy warsztaty, a dwa razy w miesiącu będziemy organizowali seanse architektonicznego DKF-u z dyskusją – opowiada Zbigniew Maćków.

WUWA 2 nie tylko dla wybranych

Zbigniew Maćków wyraźnie zwraca uwagę, że nie należy traktować osiedla WUWA 2 jako projektu, który jest adresowany tylko do ludzi, którzy w nim zamieszkają. – Mamy nadzieję, że to będzie rodzaj eksperymentalnej hodowli drożdży, które przeniesione m.in. przez deweloperów w inne miejsca zaczną fermentować – zapowiada architekt. Ów ferment to m.in. zmiana nastawienia deweloperów, która już ma miejsce. Jeden z inwestorów kupił działkę na osiedlu WUWA 2, ale stanowi ona jedynie ułamek tego, co buduje. Tymczasem dyskusji na temat nowego miejsca odbył znacznie więcej niż przy którejkolwiek z poprzednich budów.

– Po kilku miesiącach po zakupie zaczyna myśleć i robić plany w zupełnie nowych kategoriach – mówi Zbigniew Maćków. Architekt liczy na to, że projekt WUWA 2 będzie promieniował. – Może ludzie zaczną domagać od deweloperów podobnych rozwiązań w zupełnie innym miejscu Wrocławia – ma nadzieję kurator ESK 2016.

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl