wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rusza akcja „Kultura dla wszystkich”. Kampania społeczna i portal z ofertą kulturalną dla osób z niepełnosprawnościami

Nowa strona ma służyć promowaniu dostępnej kultury we Wrocławiu w taki sposób, by osoby z niepełnosprawnościami, które pandemia albo lęk przed wychodzeniem zatrzymały w domu przekonały się, że instytucje kultury zapraszają do siebie i mogły aktywnie uczestniczyć w życiu miasta.

Reklama

Projekt promują prezydent Jacek Sutryk, Konrad Imiela, dyrektor artystyczny Teatru Capitol oraz twórcy – Justyna Mańkowska i Mariusz Trzeciakiewicz, inicjatorzy Fundacji Katarynka specjalizującej się w tworzeniu dostępnych wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami. 

– Kultura to pomost i sposób komunikacji. A w Polsce ponad 4 miliony osób może czuć się „nieproszonymi gośćmi” na różnych wydarzeniach – to właśnie osoby z niepełnosprawnościami, dla których uczestnictwo w kulturze jest czasem wielkim wyzwaniem. Pragniemy, aby we Wrocławiu wszyscy czuli się zaproszeni – podkreśla Justyna Mańkowska i przypomina, że w ubiegłym roku prezydent Jacek Sutryk przyjął zarządzenie „Wrocławskie standardy dostępności kultury”, które eksperci z Fundacji Katarynka napisali jako drogowskaz dla wrocławskich instytucji. – Zależało nam na tym, aby wiele miejsc mogło się otwierać na osoby z różnymi potrzebami i podpowiadaliśmy, jak to zrobić – dodaje Justyna Mańkowska.

Standardy znajdziemy na stronie Fundacji Katarynka. Z dokumentu instytucje dowiedzą się, jak przygotować wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami, jak udostępnić miejsce bez barier, dostępne dla wszystkich. 

Po publikacji dokumentu czas na kolejny krok. Teraz specjaliści z Katarynki zabiegają o to, aby informacja o wrocławskich instytucjach otwartych trafiła do odbiorców, często zamkniętych w czterech ścianach. – Niejednokrotnie nie wiedzą, że jest dla nich przygotowana oferta, a kultura może być pierwszym krokiem, aby wyszli do miasta i spotkali się z ludźmi np. po wypadku, który spowodował ich niepełnosprawność – tłumaczy wiceprezeska Katarynki Justyna Mańkowska.

Jakie osoby skorzystają z nowej strony

Pojęcie „osoby z niepełnosprawnościami” jest dość pojemne. Dotyczy zarówno osób niepełnosprawnych ruchowo (i tu ważne jest, aby mogły dojechać do teatru, a we wnętrzu swobodnie się poruszać, bez problemu skorzystać z toalety, szatni, wejść na widownię), osób z niepełnosprawnością wzroku (dla których ważne jest, aby w kinie można było udostępnić ścieżkę z audiodeskrypcją, a w muzeum edukator opowiedział i opisał warstwę wizualną wystawy, aby osoby mogły też niektórych przedmiotów dotknąć), osób z niepełnosprawnością słuchu (osoby głuche posługują się Polskim Językiem Migowym, zaś dla osób słabo słyszących i posiadających aparaty słuchowe  odpowiednie będą napisy i pętla indukcyjna), osób ze spektrum autyzmu (dla nich idealne będzie przygotowanie materiałów łatwych do czytania i zrozumienia oraz odpowiednich warunków sensorycznych tj. miejsca wyciszenia, zmniejszenia intensywności dźwięków i światła).

Strona internetowa www.kulturadlawszystkich.pl będzie platformą dla osób ze szczególnymi potrzebami, które szukają konkretnych usług dostępności np. audiodeskrypcji, tłumaczenia migowego, czy pętli indukcyjnej, a oprócz wydarzeń kulturalnych znajdzie się tam także informacja dostępności konkretnych instytucji – w jaki sposób można do nich dojechać, zaparkować, skorzystać z toalety na miejscu etc. – Pragniemy także, aby ta strona była platformą dla instytucji, chcielibyśmy dawać wskazówki, jak się udostępnić. Planujemy cykl krótkich, praktycznych podcastów, które zapewnią konkretne rozwiązania i podpowiedzi – jak zorganizować pokaz filmowy czy spektakl teatralny.

Czytaj też: Mariusz Trzeciakiewicz, Fundacja Katarynka: 30 Kreatywnych Wrocławia

Architektura strony będzie przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami, czyli jak najprostsza. – Wyszukiwarka ma być prosta i przejrzysta, a informacja możliwa do pozyskania średnio za pomocą czterech klików – dodaje ekspertka z Fundacji Katarynka. Doskonale wie, jakie to ważne detale, bo fundacja prowadzi już portal Adapter z filmami dla osób niewidomych i niesłyszących, a tworząc go specjaliści konsultowali się z osobami z niepełnosprawnościami.

Wydarzenia kulturalne nie tylko dla specjalnej grupy

Nowy portal został zaplanowany jako naturalny łącznik między środowiskiem osób często kulturalnie wykluczonych a instytucjami. – To potrzebne medium, bo osoby z niepełnosprawnościami w pierwszej kolejności szukają informacji o wydarzeniach w internecie, nie wchodzą bezpośrednio na strony instytucji kultury, które często są niedostępne cyfrowo – mówi Justyna Mańkowska.

I dodaje, że jednym z zadań nowej strony będzie też pokazanie, że cyklicznych imprez z udogodnieniami jest we Wrocławiu coraz więcej, nie tylko specjalnie przygotowywanych, np. dla konkretnej grupy osób z niepełnosprawnościami. – Bo przecież najlepiej jeśli możemy wspólnie przeżywać, doświadczać i dzielić się wrażeniami z wydarzenia kulturalnego – razem z rodziną i przyjaciółmi– przekonuje wiceprezeska Fundacji Katarynka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl