wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Rusza akcja „Kultura dla wszystkich”. Kampania społeczna i portal z ofertą kulturalną dla osób z niepełnosprawnościami
Kliknij, aby powiększyć
Dzięki miniaturom niewidomi mogą poznać detale architektoniczne zabytków, na zdjęciu miniatura wrocławskiego ratusza fot. Fundacja Katarynka
Dzięki miniaturom niewidomi mogą poznać detale architektoniczne zabytków, na zdjęciu miniatura wrocławskiego ratusza

Nowa strona ma służyć promowaniu dostępnej kultury we Wrocławiu w taki sposób, by osoby z niepełnosprawnościami, które pandemia albo lęk przed wychodzeniem zatrzymały w domu przekonały się, że instytucje kultury zapraszają do siebie i mogły aktywnie uczestniczyć w życiu miasta.

Reklama

Projekt promują prezydent Jacek Sutryk, Konrad Imiela, dyrektor artystyczny Teatru Capitol oraz twórcy – Justyna Mańkowska i Mariusz Trzeciakiewicz, inicjatorzy Fundacji Katarynka specjalizującej się w tworzeniu dostępnych wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami. 

– Kultura to pomost i sposób komunikacji. A w Polsce ponad 4 miliony osób może czuć się „nieproszonymi gośćmi” na różnych wydarzeniach – to właśnie osoby z niepełnosprawnościami, dla których uczestnictwo w kulturze jest czasem wielkim wyzwaniem. Pragniemy, aby we Wrocławiu wszyscy czuli się zaproszeni – podkreśla Justyna Mańkowska i przypomina, że w ubiegłym roku prezydent Jacek Sutryk przyjął zarządzenie „Wrocławskie standardy dostępności kultury”, które eksperci z Fundacji Katarynka napisali jako drogowskaz dla wrocławskich instytucji. – Zależało nam na tym, aby wiele miejsc mogło się otwierać na osoby z różnymi potrzebami i podpowiadaliśmy, jak to zrobić – dodaje Justyna Mańkowska.

Standardy znajdziemy na stronie Fundacji Katarynka. Z dokumentu instytucje dowiedzą się, jak przygotować wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami, jak udostępnić miejsce bez barier, dostępne dla wszystkich. 

Po publikacji dokumentu czas na kolejny krok. Teraz specjaliści z Katarynki zabiegają o to, aby informacja o wrocławskich instytucjach otwartych trafiła do odbiorców, często zamkniętych w czterech ścianach. – Niejednokrotnie nie wiedzą, że jest dla nich przygotowana oferta, a kultura może być pierwszym krokiem, aby wyszli do miasta i spotkali się z ludźmi np. po wypadku, który spowodował ich niepełnosprawność – tłumaczy wiceprezeska Katarynki Justyna Mańkowska.

Jakie osoby skorzystają z nowej strony

Pojęcie „osoby z niepełnosprawnościami” jest dość pojemne. Dotyczy zarówno osób niepełnosprawnych ruchowo (i tu ważne jest, aby mogły dojechać do teatru, a we wnętrzu swobodnie się poruszać, bez problemu skorzystać z toalety, szatni, wejść na widownię), osób z niepełnosprawnością wzroku (dla których ważne jest, aby w kinie można było udostępnić ścieżkę z audiodeskrypcją, a w muzeum edukator opowiedział i opisał warstwę wizualną wystawy, aby osoby mogły też niektórych przedmiotów dotknąć), osób z niepełnosprawnością słuchu (osoby głuche posługują się Polskim Językiem Migowym, zaś dla osób słabo słyszących i posiadających aparaty słuchowe  odpowiednie będą napisy i pętla indukcyjna), osób ze spektrum autyzmu (dla nich idealne będzie przygotowanie materiałów łatwych do czytania i zrozumienia oraz odpowiednich warunków sensorycznych tj. miejsca wyciszenia, zmniejszenia intensywności dźwięków i światła).

Strona internetowa www.kulturadlawszystkich.pl będzie platformą dla osób ze szczególnymi potrzebami, które szukają konkretnych usług dostępności np. audiodeskrypcji, tłumaczenia migowego, czy pętli indukcyjnej, a oprócz wydarzeń kulturalnych znajdzie się tam także informacja dostępności konkretnych instytucji – w jaki sposób można do nich dojechać, zaparkować, skorzystać z toalety na miejscu etc. – Pragniemy także, aby ta strona była platformą dla instytucji, chcielibyśmy dawać wskazówki, jak się udostępnić. Planujemy cykl krótkich, praktycznych podcastów, które zapewnią konkretne rozwiązania i podpowiedzi – jak zorganizować pokaz filmowy czy spektakl teatralny.

Czytaj też: Mariusz Trzeciakiewicz, Fundacja Katarynka: 30 Kreatywnych Wrocławia

Architektura strony będzie przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami, czyli jak najprostsza. – Wyszukiwarka ma być prosta i przejrzysta, a informacja możliwa do pozyskania średnio za pomocą czterech klików – dodaje ekspertka z Fundacji Katarynka. Doskonale wie, jakie to ważne detale, bo fundacja prowadzi już portal Adapter z filmami dla osób niewidomych i niesłyszących, a tworząc go specjaliści konsultowali się z osobami z niepełnosprawnościami.

Wydarzenia kulturalne nie tylko dla specjalnej grupy

Nowy portal został zaplanowany jako naturalny łącznik między środowiskiem osób często kulturalnie wykluczonych a instytucjami. – To potrzebne medium, bo osoby z niepełnosprawnościami w pierwszej kolejności szukają informacji o wydarzeniach w internecie, nie wchodzą bezpośrednio na strony instytucji kultury, które często są niedostępne cyfrowo – mówi Justyna Mańkowska.

I dodaje, że jednym z zadań nowej strony będzie też pokazanie, że cyklicznych imprez z udogodnieniami jest we Wrocławiu coraz więcej, nie tylko specjalnie przygotowywanych, np. dla konkretnej grupy osób z niepełnosprawnościami. – Bo przecież najlepiej jeśli możemy wspólnie przeżywać, doświadczać i dzielić się wrażeniami z wydarzenia kulturalnego – razem z rodziną i przyjaciółmi– przekonuje wiceprezeska Fundacji Katarynka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl