wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Książka Roku 2018: „Pióro Fredry” dla tomu „O krok od nich”
Małgorzata Szczurek, współzałożycielka wydawnictwa Karakter odbiera "Pióro Fredry" i tytuł Książki Roku 2018 dla tomu "O krok od nich". Przekłady Piotra Sommera fot. Andrzej Solnica
Małgorzata Szczurek, współzałożycielka wydawnictwa Karakter odbiera "Pióro Fredry" i tytuł Książki Roku 2018 dla tomu "O krok od nich". Przekłady Piotra Sommera

Jury pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego wybrało książkę krakowskiego wydawnictwa Karakter „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” Piotra Sommera z opracowaniem graficznym Przemysława Dębowskiego, co jest informacją kluczową, bo „Pióro Fredry” to nagroda edytorska. Specjaliści doceniają zatem nie tylko wartość merytoryczną, ale szatę graficzną.

Reklama

Nagrodę wręczono, tradycyjnie, podczas gali kończącej pierwszy dzień Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które potrwają do 2 grudnia w Hali Stulecia.  

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Kluby dyskusyjne / Dla dzieci / Spotkania z autorami / Warsztaty / Dla rodziców / Zajęcia dla dzieci
Termin od 29 listopada 2018 do 2 grudnia 2018

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Książka Roku zachwycająca edytorsko

W tym roku główną nagrodę – tytuł Książki Roku 2018 i statuetkę „Pióro Fredry” autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak wywalczyło wydawnictwo Karakter za tom „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” Piotra Sommera. W laudacji czytamy, że laur przyznano za „umożliwienie czytelnikowi lektury wybitnych przekładów poezji amerykańskiej autorstwa Piotra Sommera, takiej lektury, podczas której szata edytorska podkreśla i współprowadzi jego poetycką wrażliwość”.

Karakter, niezwykły mały-wielki wydawca

Statuetka, którą odebrała współzałożycielka Karakteru, Małgorzata Szczurek, to kolejny dowód uznania dla tego wydawnictwa specjalizującego się m.in. w publikowaniu książek o architekturze, dizajnie i słynące z nieskazitelnie dopracowanej szaty graficznej swoich tomów.

Niedawno niewielki i obchodzący właśnie dziesięciolecie działalności Karakter świętował Nagrodę Nike dla swojego autora, Marcina Wichy za „Rzeczym których nie wyrzuciłem”, poruszające wspomnienie o zmarłej matce autora opowiedziane przez pryzmat przedmiotów z jej mieszkania. 

Cztery „Pióra Fredry” wręczone

Tradycją jest, że pozostałe cztery nominowane książki także nagradzane są statuetkami „Pióro Fredry”. W tym roku trafiły jeszcze do wydawnictwa Znak Emotikon za książkę „Mały książę” Antoine'a de Saint-Exupery'ego w przekładzie Henryka Woźniakowskiego w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Pawła Pawlaka, wydawnictwa Czarne i Muzeum Etnograficznego w Krakowie za książkę „Tuż obok” autorstwa Wojciecha Nowickiego w opracowaniu graficznym Witolda Siemaszkiewicza, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwa Dwie Siostry za książkę „Zwierzyniec. Okazy wybrane” z tekstem Macieja Byliniaka i w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny oraz Wydawnictwa Bosz za książkę „Oto sztuka polskiego plakatu” w koncepcji merytorycznej, z tekstem, wyborem i układem ilustracji Doroty Folgi-Januszewskiej w koncepcji artystycznej i z projektem graficznym Lecha Majewskiego.

Jury w składzie – prof. Marcin Cieński z Uniwersytetu Wrocławskiego, krytyczka literacka Marta Mizuro, Karolina Maria Wiśniewska z wrocławskiej ASP, prof. Paweł Jarodzki (ASP) i Michał Nogaś, krytyk literacki wybrało laureatów spośród nadesłanych przez 53 wydawnictwa 145 książek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl