Spisano też wspomnienia przyjaciół, towarzyszy wypraw i współpracowników. W książce znajdują się relacje z konkretnych wypraw, jak również teksty próbujące przeanalizować życie i okoliczności śmierci Wandy Rutkiewicz. W publikacji można znaleźć teksty m.in.: prof. Zdzisława Jana Ryna, ks. prof. Romana Rogowskiego, Michała Jagiełły, prof. Andrzeja Paczkowskiego, Bogdana Jankowskiego, Ewy Matuszewskiej, Józefa Nyki, Aleksandra Lwowa, Janusza Onyszkiewicza. Spora część publikacji obejmuje fotografie Wandy Rutkiewicz oraz miejsc z nią związanych. Pomysłodawcą i redaktorem publikacji jest Jan Bortkiewicz.
- Ta książka jest dla mnie bardzo ważna, można powiedzieć, że osobista, bo znałem Wandę Rutkiewicz. Chcę, żeby publikacja upamiętniła jej dokonania - mówi Jan Bortkiewicz, redaktor książki.
Wanda Rutkiewicz spędziła dzieciństwo i młodość we Wrocławiu. Tu uczyła się, pracowała i studiowała. Na Dolnym Śląsku, w Górach Sokolich, przyszła himalaistka rozbudziła swoją wspinaczkową pasję.
- Zależy nam, żeby podkreślić wątek wrocławski. To nasza tożsamość lokalna – dodaje Jan Bortkiewicz.
Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych kobiet w światowym himalaizmie. Jako pierwsza kobieta w historii zdobyła szczyt K2. Była pierwszą Europejka i trzecią kobietą, która wspięła się na najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. Zginęła 13 maja 1992 roku podczas wspinaczki na szczyt Kanczendzonga. W lutym skończyłaby 71 lat.
Miłosz Turowski