Polsko-islandzka wymiana kulturalna
Konferencja będzie międzynarodowa i zakończy ważny dwuletni program „Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury”, podczas którego udało się pokazać w Islandii polskie filmy, wystawy i…po raz pierwszy w historii zaprezentować wiersze Adama Mickiewicza przetłumaczone na język islandzki.
Najważniejsze jednak, że przez dwa lata ośrodki dla niewidomych z wysuniętego daleko na północ kraju ściśle współpracowały z Centrum Kultury Wrocław-Zachód (ul. Chociebuska 4-6) i nadrobiły sporo zaległości. Wcześniej pokazano tam zaledwie jeden film z audiodeskrypcją, teraz zainteresowanie tą techniką jest znacznie większe, a ambasadorką projektu była m.in. reżyserka Agnieszka Holland, której film „W ciemności” ma opracowany skrypt audiodeskprypcji.

Międzynarodowa konferencja: „Kultura jest dla wszystkich”
Konferencje / Wykład Centrum Kultury Wrocław Zachód

Koncert niewidomych artystów
Koncert / Dla wszystkich Centrum Kultury Wrocław Zachód

Koncert islandzkiego artysty Teitura Magnussona
Koncert Centrum Kultury Wrocław Zachód
Jakie nowości dla niepełnosprawnych
Na dwudniową konferencję (18-19 kwietnia) przyjadą prelegenci z Polski (m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy specjalnej fundacji z Białegostoku, która jako pierwsza w Polsce promowała audiodeskrypcję). Będą też specjaliści z Europy – zapowiedzieli się już goście z Islandii, Austrii, Włoch, Ukrainy, Rosji, Serbii, Niemiec, czy Hiszpanii). Interesująca będzie wizyta panelistów z Hiszpanii, bo w Krainie Basków z sukcesami promuje się nową technologię zwaną DIDU ułatwiającą oglądanie obrazów przez niewidomych (lepszą od reliefów).
Na razie korzystają z niej m.in. zwiedzający słynne Muzeum Guggenheima w Bilbao. Organizacjom, fundacjom z Polski i zagranicy, które wysłały swoich wykładowców, proponowano kilka bloków tematycznych. – Najbardziej interesowało nas, jak w różnych miejscach w Polsce i w Europie usuwa się bariery w dostępie do kultury dla osób niepełnosprawnych – intelektualnie, ruchowo – wyjaśnia Beata Gryc-Skotniczna, z CKWZ, jedna z organizatorek konferencji. Udział w wykładach i dyskusjach będzie darmowy, dokładny program już wkrótce znajdziecie na stronie Centrum Kultury Wrocław Zachód. Zainteresowanych będzie wiele instytucji kultury, muzeów, czy teatrów (chęć uczestnictwa zgłosił m.in. Teatr Polski).
Każdy dzień wykładów i warsztatów (m.in., z tworzenia audiodeskrypcji) zakończy koncert, będą także wystawy polskich i islandzkich twórców (także niewidomych). Wszystko po to, by udowodnić, że, zgodnie z tytułem konferencji, kultura jest dla wszystkich.