wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Klucze do bram Wrocławia dla Maestra Christopha Eschenbacha. Słynny dyrygent urodził się we Wrocławiu

– Proszę się tutaj czuć, jak u siebie. Witamy w domu! – mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczając klucze do bram miasta wzruszonemu Maestro Christophowi Eschenbachowi podczas inauguracji 58. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Ceniony dyrygent i pianista urodził się w 1940 roku właśnie w Breslau i wrócił do rodzinnego miasta. Podczas uroczystości oznajmił też, że właśnie tu inauguruje swój program mentoringowy dla młodych utalentowanych artystów.

Reklama

Christoph Eschenbach – Breslauer z krwi i kości

Niemiecki dyrygent i pianista po raz kolejny powraca do miasta, w którym przyszedł na świat (pierwszy raz przyjechał do NFM w 2016 roku).

Christoph Eschenbach urodził się 20 lutego 1940 roku w muzycznej rodzinie – matka Margarethe (z domu Jaross) była pianistką i śpiewaczką, a ojciec Heribert Ringmann – dyrygentem. Nie dane było jednak młodemu Christophowi dorastać w gronie najbliższych. Matka umarła podczas porodu, a ojca, przeciwnika nazistowskiej dyktatury, wysłano na front, gdzie zginął. Dziecko znalazło się pod opieką babci, ale ta również zmarła podczas ucieczki z Wrocławia. Christoph Ringmann znalazł się w obozie dla uchodźców, gdzie po wojnie odnalazła go kuzynka matki.

Dziecko chorowało na tyfus i w wyniku traumy przez rok nie wypowiedziało ani słowa. Ozdrowieńczą moc miała nie tylko ciotka, Wallydore Eschenbach (po niej dyrygent przyjął potem nazwisko), nauczycielka gry na fortepianie, ale przede wszystkim muzyka. Dzięki światu dźwięków późniejszy pianista i dyrygent zaczął na powrót mówić i doskonale się rozwijać. „Muzyka mnie wyzwoliła”, wspominał po latach. Karierę świetnego pianisty Christoph Eschenbach z czasem zastąpił (choć Maestro wciąż gra) karierą doskonałego dyrygenta, którego mentorami byli Herbert von Karajan i George Szell.

Maestro Eschenbach sprawował pieczę nad Orkiestrą Waszyngtońską, a wcześniej nad słynną Filadelfijską Orkiestrą. Obecnie jest szefem artystycznym Konzerthausorchester Berlin. 

W Narodowym Forum Muzyki 7 września Christoph Eschenbach odebrał od prezydenta Jacka Sutryka klucze do bram Wrocławia (projektu mistrza kowalstwa Ryszarda Mazura) jako jego obywatel.  

Eschenbach mentorem młodych artystów

To właśnie Christoph Eschenbach odkrył dla świata pianistyczny talent Chińczyka Lang Langa i umożliwił mu wielką karierę. Kiedy Maestro spotkał po raz pierwszy wunderkinda ten miał 17 lat i w rodzinnych stronach był już wielką gwiazdą. Ale za oceanem dopiero wypracowywał sobie pozycję. Pomogło wsparcie Eschenbacha, którego dziś Lang Lang nazywa, nieprzypadkowo, swoim drugim ojcem.

Maestro od lat myślał o stworzeniu programu mentoringowego dla młodych artystów, aby możliwie ułatwiać im pierwsze poważne kroki w karierze. – Pragnąłem spłacić dług wobec ludzi, którzy pomogli mi w karierze – podkreślał Christoph Eschenbach przed koncertem w Narodowym Forum Muzyki.

I to właśnie w sali głównej NFM, przed koncertem inauguracyjnym Festiwalu Wratislavia Cantans (Maestro poprowadził potem wykonanie VI Symfonii Beethovena), Eschenbach zdecydował się ogłosić założenie programu Ringmann-Jaross (od nazwisk swoich rodziców) i ogłosił pierwszego beneficjenta nagrody – gruzińskiego dyrygenta Miriana Khukhunaishvili, który miał szansę zadyrygować dwoma pierwszymi utworami wieczoru, a przez rok będzie korzystał ze wsparcia Maestra Christopha Eschenbacha. 

W radzie programu mentoringowego Christopha Eschenbacha zasiadają, obok Maestra i Langa Langa także m.in. dzieci Leonarda Bernsteina (Jamie, Aleksandra i Niny), Elżbieta Penderecka i szef NMF-u Andrzej Kosendiak.   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl