wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Kino organowe w NFM. Wyjątkowe seanse starych filmów z muzyką organową na żywo
Kliknij, aby powiększyć
Publiczność siedząca na sali głównej NFM, na scenie pozytyw organowy i ekran z reklamą Kina organowego fot. Karol Sokołowski/NFM
Publiczność siedząca na sali głównej NFM, na scenie pozytyw organowy i ekran z reklamą Kina organowego

Zaczęło się rok temu, kiedy Tomasz Głuchowski, organista kościoła dominikanów i kurator organów w Narodowym Forum Muzyki wpadł na pomysł, aby klasyczną umiejętność każdego organisty, czyli improwizowanie na temat, wykorzystać przy okazji seansów filmowych, nawiązując m.in. do pięknej tradycji taperów, którzy tworzyli ścieżki dźwiękowe do filmów przygrywając na pianinach w małych kinach. Druga edycja Kina organowego rusza 14 lipca w NFM. Zobaczcie program.

Reklama

Improwizowanie na organach do filmu

Dla Tomasza Głuchowskiego improwizowanie do filmów, obrazów, poezji było zawsze bardzo naturalne, największym problemem okazało się znalezienie kina, które będzie posiadało organy. Idealnym rozwiązaniem stała się sala główna Narodowego Forum Muzyki, w której kilka lat temu zainstalowano organy, zaś audytorium ma idealną akustykę i sporo miejsca, by na scenie umieścić także ekran. Pozostała już tylko kwestia wyboru ciekawych filmów i zaproszenia organistów, którzy przez cały czas trwania seansu będą potrafili wczuć się w nastrój arcydzieł niemego kina i dopasować do nich odpowiednią muzykę.   

W ubiegłym roku cykl czterech pokazów (widzowie oglądali „Metropolis” i „Zmęczoną śmierć” Fritza Langa, „Nosferatu. Symfonię grozy” F.W. Murnaua oraz „Gabinet doktora Caligari” Roberta Wiene) miał doskonałą frekwencję i wiernych widzów. 

Kino organowe 2023 – jakie filmy obejrzymy w NFM

Nie inaczej powinno być także i w te wakacje. Zaplanowano, jak zwykle, 4 seanse. Na ekranie wyświetlone będą horror „Czarownice” w reż. Benjamina Christensena (14 lipca, godz. 19.30), komedia „Marynarz na dnie morza” w reż. Bustera Keatona (28 lipca, godz. 19.30), polski dramat psychologiczny „Mocny człowiek” Henryka Szaro z końca lat 20. (9.08, godz. 19.30) i „Męczeństwo Joanny d’Arc” Carla Theodora Dreyera (25.08, godz. 21.00), najważniejszą produkcję z tego okresu poświęconą historycznej postaci. Wprowadzenie do trzech pierwszych filmów przygotował Rafał Jęczmyk, a do czwartego Pola Morawetz.  

Kino organowe 2023 – kto będzie grał na organach do filmów

  • „Czarownice” w reż. Benjamina Christensena (14 lipca) – organista Tomasz Głuchowski i DJ Michał Mancewicz
  • „Marynarz na dnie morza” w reż. Bustera Keatona (28 lipca) – organista Karol Mossakowski
  • „Mocny człowiek” w reż. Henryka Szaro (9.08) – organista Martin Gregorius
  • „Męczeństwo Joanny d’Arc” w reż. Carla Theodora Dreyera (25.08, godz. 19.30) – organista Franz Danksagmüller, który wykorzysta także elektronikę

Trzy pierwsze pokazy rozpoczynają się o 19.30, a ostatni o 21.00. Bilety kosztują 20-65 zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl