wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Katalog wystawy „Willmann. Opus magnum”. Spotkanie z autorami

Katalog wystawy „Willmann. Opus magnum”. Spotkanie z autorami

Redakcja www.wroclaw.pl,

„Willmann. Opus magnum”. wroclaw.pl
„Willmann. Opus magnum”.

„Czy dzisiaj jesteśmy dostatecznie wrażliwi, by umieć odczytać myśl Willmanna w jego obrazach?” – pyta paulin, ojciec Mariusz Tabulski w tekście, który znalazł się, obok czterdziestu innych, w niezwykłym katalogu niezwykłej wystawy „Willmann. Opus magnum”. W Pawilonie Czterech Kopuł obejrzymy największe arcydzieła Michaela Willmanna, śląskiego Rembrandta. Spotkanie z autorami Willmanowskich impresji w sobotę o 17.00 w Pawilonie. 

Reklama

Ojciec Mariusz Tabulski dotyka bardzo istotnej kwestii, która jest, być może, najistotniejsza, w kontekście ogromnej wystawy, jednej z najważniejszych, jakie w ostatnich latach firmuje Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Na podobny problem zwraca uwagę historyk sztuki Grażyna Bastek, zastanawiając się, jakie okoliczności wpływają na to, że dawne obrazy są w stanie przemówić do dzisiejszego widza. 

Czytając napisany w soczystym, barokowym stylu tekst pisarza i poety Jacka Dehnela, albo erudycyjny autorstwa słynnego wrocławskiego polonisty Bogusława Bednarka, można być pewnym, że obrazy mają na nich olbrzymi wpływ. A, co ważniejsze, zachwyt nad Willmanem to nie tylko impresja, zwykłe zauroczenie, poparty jest solidną wiedzą. Fascynacja Willmanem, jaką deklaruje aktorka Maja Komorowska, jest bardziej refleksyjna, ma w sobie coś dostojnego. 

Co zobaczymy na wystawie „Willmann. Opus magnum”

W blisko 400-stronicowym, wyjątkowo pięknie wydanym katalogu towarzyszącym ekspozycji dzieł Willmanna specjaliści z rozmaitych dziedzin – od historyków sztuki, konserwatorów, przez krytyków, pisarzy, poetę, po lekarzy – także podejmują dialog ze sztuką malarza.   

Spotkanie z autorami albumu „Willmann. Opus magnum”

Spotkanie z autorami albumu „Willmann. Opus magnum”

Termin 18 stycznia 2020 17:00

Miejsce Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Zobacz

Malarski warsztat, błędy mistrza

Szalenie intrygujące są teksty niekoniecznie historyków sztuki czy krytyków, choć to oni zwracają uwagę na wiele istotnych tematów związanych z malarstwem Michaela Willmanna. Ale bardzo ciekawie opowiada o artyście i niderlandzkości w jego sztuce i biografii Stefan Kiedroń, niderlandysta. Anna Królikiewicz, artystka wizualna, z wielką sensualnością rozkłada na czynniki pierwsze paletę Willmanna, kolorystykę, składniki, z jakich powstawały farby.

Filozof (choć też akurat i historyk sztuki) Krzysztof Lipka wspomina czarno-białą pocztówkę z lat 60. z fragmentem obrazu z Orfeuszem i wychodząc od dziecięcej fascynacji, kontynuuje opowieść o bardzo osobistej relacji ze sztuką śląskiego Rembrandta. 

Beata Maciejewska, historyk, przybliża środowisko, w jakim Willmann żył przez lata w Lubiążu, a chirurg Halina Sarul zwraca uwagę na zagadkowy anatomiczny błąd na obrazie „Ukrzyżowanie Chrystusa”.

Wyjątkowy katalog wystawy Willmanna

Katalog pod redakcją kuratora wystawy, dyrektora Piotra Oszczanowskiego, można nabyć w sklepie internetowym Muzeum Narodowego i stacjonarnych – w głównym gmachu i Pawilonie Czterech Kopuł. Nie jest najtańszy (ok. 150 zł), ale dla fanów sztuki barokowej i, rzecz jasna, samego Willmanna, obowiązkowy. Zwłaszcza że obok tekstów zaproszonych autorów, ponad połowę objętości zajmują rewelacyjne reprodukcje dzieł malarza, pokazanych nie tylko w całości, ale też poprzez znakomicie oddane detale. 

Spotkanie z autorami katalogu w sobotę 18 stycznia o 17.00 w Pawilonie Czterech Kopuł. Wstęp jest wolny.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl