wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Jubileusz teatru Te-O-Ka w Imparcie

Świętowanie pod hasłem JubiFest rozpocznie się we wtorek 5 listopada. W ramach obchodów okrągłej rocznicy widzowie będą mieli okazję zarówno obejrzeć kilka spektakli (m.in. monodram „To moja Marilyn Monroe”, czy premierowego „Opata”), ale także wziąć udział w warsztatach czy wybrać się na koncert Astronomische Musikanten, zespołu, który gra muzykę do spektakli Te-O-Ka.

Reklama

Grupa Teatralna Te-O-Ka powstała w 1993 roku za sprawą Jarosława Paczkowskiego, który marzył o stworzeniu nie tylko własnego stylu przedstawień, ale i właściwego tylko tej grupie języka teatralnego i nawiązaniu szczególnej więzi z publicznością. Dużą wagę realizatorzy przywiązywali zawsze do pracy z młodzieżą, bo to właśnie oni będą kiedyś zasiadać na widowni. Ale misją aktorów okazały się też peregrynacje do małych miasteczek, w których często nie ma szans na żaden kontakt z teatrem, choć podróże zaprowadziły Te-O-Ka z ich spektaklami także do Rumunii (w 1996 roku), czy Sarajewa (w 1998 roku).

Przez minione dwie dekady Te-O-Ka przygotowało jedenaście premier, w tym, trzeba podkreślić, kilka plenerowych przedstawień.

Najnowszy spektakl zatytułowany „Opat” w reżyserii Jarosława Paczkowskiego obejrzymy w środę, 6 listopada, o 19.00 na scenie Impartu. Bezpośrednią inspiracją była lektura powieści „Mnich” Matthew Gregory Lewisa, angielskiego pisarza z przełomu XVIII i XIX wieku, którego gotycką estetyką fascynowali się sam George Byron i sam Markiz de Sade. -Zafascynowało mnie życie mnichów, chyba najbardziej porzucenie "wszystkich przyjemności tego świata" na rzecz surowego porządku dnia dzielonego na pracę i modlitwę, a wszystko w ciszy i milczeniu-podkreśla Jarosław Paczkowski w komentarzu do „Opata”. W projekcie ważną rolę odgrywać będzie pantomima, ale też teatr lalkowy. Na scenie zobaczymy sześciu aktorów, scenografię zaprojektowała Agnieszka Przystawa, a autorami muzyki są Adam i Michał Wróblewscy. Bilet kosztuje 10 zł.

To nie koniec atrakcji. Dla widzów przygotowano ponadto cztery inne przedstawienia, m.in. „Sagę” w reżyserii Pawła Pawlika (5 listopada, godzina 18.00, wstęp 10 zł). Zostanie zagrana w plenerze (w tym przypadku na podwórku Impartu, bądź, w razie niepogody, na dużej scenie). Publiczność zobaczy świetny monodram Eweliny Niewiadomskiej (aktorki Te-O-Ka) poświęcony postaci i burzliwemu życiu Marilyn Monroe (5 listopada, godzina 19.00, wstęp 10 zł).  W środę 6 listopada także monodram „Stół to stół” , tym razem Magdy Bolkowskiej z Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, ale wyreżyserowany przez Jarosława Paczkowskiego (godz. 17.00, wstęp wolny). I wreszcie „Wariacje wokół Dulskich”, czyli inicjatywa „Pracowni Teatralnej”, która działa w Imparcie (6 listopada, godzina 18.00). Wstęp wolny.

Codziennie o 20.30 w kawiarni Autograf w Imparcie koncerty zespołu Astronomische Musikanten, którego członkowie Adam i Michał Wróblewscy komponowali muzykę do spektakli grupy Te-O-Ka. Wstęp jest wolny, podobnie jak na codzienne warsztaty teatralne dla młodzieży prowadzone przez aktorów teatru w godzinach 10.00-14.00 (zapisy pod numerem telefonu 888 713 546).

Dokładny program JubiFestu na stronie www.impart.art.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl