wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Z humorem i dystansem o śmierci. Ciekawa wystawa Joanny Kaucz w Concordia Design do 22 stycznia
Na zdjęciu jedna z prac i portret upamiętniający Dariusza Tiałowskiego fot. mat. pras.
Na zdjęciu jedna z prac i portret upamiętniający Dariusza Tiałowskiego

Śmierć nas często przeraża, ale artystka Joanna Kaucz w swoich pracach przekonuje, że nie ma powodów do obaw, warto natomiast zastanawiać się nad sensem odchodzenia. I można o nim opowiadać z humorem, nie tracąc na głębi przekazu. Przekonamy się o tym na wystawie „Nobis est semper vivere - o zatrzymanym wizerunku w hołdzie sarmackiej tradycji portretów trumiennych” w przestrzeni Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej do 22 stycznia.

Reklama

Portrety trumienne są charakterystyczne dla kultury sarmackiej, czyli XVII i XVIII wieku w Polsce, ale nie zapoczątkowaliśmy tego zwyczaju malowania twarzy zmarłej osoby – tych, którzy odeszli uwieczniali już Grecy w I i II wieku. Joanna Kaucz postanowiła w swoich pracach nawiązać do tego gatunku portretu sarmackiego, aby dyskutować o śmierci, a jej projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Wrocławia na rok 2022.

Artystka w doskonały i bardzo świadomy sposób przetwarza koncept portretu trumiennego, który staje się dla niej wyraźną, ale jednak tylko formalną inspiracją do ukazania współczesnej refleksji nad śmiercią, a przede wszystkim nad ideą pamięci, zapamiętania, utrwalenia śladu po tym, który odszedł.
Kuratorka Jola Ziembicka

Widzowie muszą sami...dokopać się do portretów

Co obejrzymy w przestrzeni Concordia Design Wrocław? Pięć wielkoformatowych, interaktywnych instalacji malarskich (czyli przeszklone pudła naturalnej wielkości sugerujące formy nagrobkowe czy trumienne) i jedną instalację mniejszą (niespodziankę). Pudła ustawione są na podłodze i przysypane ziemią, a w środku kryją się realistycznie namalowane wizerunki wybranych osób. Ziemię artystka dosypała nieprzypadkowo. Tu zaczyna się zadanie dla widzów. 

Jeżeli oglądający chce zapoznać się z dziełem sztuki ukrytym pod warstwą ziemi, musi zanurzyć w niej swoje dłonie i dokonać pewnego rodzaju „ekshumacji”, dokopać się do ukrytego pod spodem wizerunku, inspiracją była zabawa w widoczki, którą pamiętam z dzieciństwa.
artystka Joanna Kaucz

Artystka na ołtarzu – jak pozostać nieśmiertelną

Główna instalacja przedstawia autoportret Joanny Kaucz, która leży na wybudowanym dla niej swoistym ołtarzu. Nie ma tu rozsypanej ziemi na wieku pudła. „Jakby malarka sugerowała własną nieśmiertelność, którą zapewni jej sztuka” – pisze kuratorka Jola Ziembicka.

Wystawę „Nobis est semper vivere - o zatrzymanym wizerunku w hołdzie sarmackiej tradycji portretów trumiennych” obejrzymy w Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej 7 od 16 do 22 stycznia. Natomiast 20 lutego o godz. 18.00 zaplanowano finisaż wystawy. Wstęp jest wolny!

Joanna Kaucz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na dwóch kierunkach studiów –  na Wydziale Grafiki i na Wydziale Malarstwa, obecnie jest asystentką w pracowni dyplomującej prof. Zdzisława Nitki. Otrzymała wyróżnienie na 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 oraz wyróżnienia Redakcji Patronackiej Kwartalnika „Artluk”. Laureatka nagrody rektora ASP za osiągnięcia artystyczne (2019) i stypendium artystycznego prezydenta Wrocławia na 2022 rok. Zajmuje się tematem autoportretu i portretu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl