wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Kieślowskiego, Festiwal Moniuszkowski, Silesia Sonans. Już w weekend imprezy na Dolnym Śląsku
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu publiczność pod Kinoteatrem Zdrowie fot. Festiwal Hommage à Kieślowski
Na zdjęciu publiczność pod Kinoteatrem Zdrowie

Już w ten weekend (26-27 sierpnia) 61. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, 26. Festiwal Silesia Sonans w Jeleniej Górze i 12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski w Sokołowsku. Zobaczcie, gdzie wybrać się w sierpniu na weekend na Dolny Śląsk i jak tam dojedziecie.

Reklama

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski (Sokołowsko 25-27 sierpnia)

Dzięki Oldze Tokarczuk o Sokołowsku wie już cała Polska, bo w uzdrowisku toczy się akcja powieści „Empuzjon”, ale zanim noblistka zdecydowała się umieścić bohaterów w pięknych, górskich okolicznościach przyrodoleczniczych wielką atrakcją, która co roku przyciągała tu rzeszę wiernych fanów był Międzynarodowy Festiwal Hommage à Kieślowski. W tym roku odbędzie się już 12. edycja. 

Sokołowsko znaczyło dla Krzysztofa Kieślowskiego więcej niż tylko miejsce na mapie, które niegdyś odwiedził. Na początku lat 50. to właśnie w uzdrowisku osiedliła się rodzina przyszłego reżysera (a na stałe przeniosła się w 1954 roku),  a on sam uczył się w miejscowej szkole podstawowej.

Kieślowscy mieszkali przy ul. Głównej 23 naprzeciwko Kinoteatru Zdrowie (gdzie teraz odbywają się festiwalowe seanse), a Krzysztof ukończył szkołę w pobliskim Mieroszowie (6 km od Sokołowska).

Następnie wyjechał już do Wrocławia, potem do Wałbrzycha i wreszcie do Warszawy. Jego ojciec umiera w Sokołowsku w 1960 roku, a reżyser przyjedzie jeszcze do miasteczka w 1973 roku (zrealizował w miejscowym sanatorium „Biały orzeł” dokument pt. „Prześwietlenie”) i kilkakrotnie w późniejszych latach odwiedzając grób ojca. 

Tegoroczny program Międzynarodowy Festiwal Hommage à Kieślowski skupiony jest wokół hasła „pokoleń”, „dialogu międzypokoleniowego”, seanse i dyskusje w Kinie Zdrowie w Sokołowsku toczyć się będą wokół tematu, co może zdecydować o tożsamości i specyfice danego pokolenia.

Dlatego w programie imprezy (25-27 sierpnia) m.in. pokazy dokumentów „Pokolenia” Janusza Zaorskiego, czy „Siedem kobiet w różnym wieku” Krzysztofa Kieślowskiego, ale też zjazd uczniów reżysera (Waldemar Krzystek, Magdalena Łazarkiewicz, Zbigniew Stanek, Krzysztof Lang, Jacek Petrycki, Krzysztof Magowski i Dariusz Jabłoński).

A w ostatni dzień festiwalu wyjątkowe spotkanie (godz. 15.30 – 17.00) z aktorami „Krótkiego filmu o miłości” – Grażyną Szapołowską i Olafem Lubaszenką, a po nim (godz. 18.00-19.00 recital Grażyny Szapołowskiej „Podróżą każda miłość jest” z akompaniamentem gitarowym Roberta Horna).

Pełny program na stronie Międzynarodowy Festiwal Hommage à Kieślowski.  Bilety i karnety (10-320 zł) dostępne na stronie. Bilety będzie można również kupić w kasie przed seansem, jednak wcześniejszy zakup online to gwarancja miejsca w kinie.

Dojazd do Sokołowska: autem (ok. 1 h 50 min.), pociągiem do Wałbrzycha (stacja PKP Wałbrzych Miasto) i stamtąd autobusem lub taksówką do Sokołowska: BUS, odjazd z przystanku ul. Sikorskiego-OSiR (trasa Wałbrzych–Mieroszów) rozkład jazdy. autobus MPK Wałbrzych, linia 15 (Wałbrzych–Mieroszów–Golińsk) rozkład jazdy.

26. Festiwal Silesia Sonans (Jelenia Góra 24.08-3.09)

Festiwal muzyki kameralnej i dawnej odbywa się w jeleniogórskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. 1-Maja 45), a wstęp na koncerty jest bezpłatny. 

  • 24.08.2023 czwartek, godz. 19.30 Capella Cracoviensis, Johann Sebastian Bach - koncerty skrzypcowe
  • 25.08.2023 piątek, 19.30 Książek Piano Duo: Agnieszka Zahaczewska-Książek, Krzysztof Książek fortepian, utwory kameralne Schuberta, Zarębskiego
  • 26.08.2023 sobota, 19.30 kwartet Filharmonii Chmielnickiej, utwory kameralne Mozarta, Reicha, Fürstenau
  • 27.08.2023 niedziela, godz. 16.00, Powszechna Orkiestra Jeleniogórska, Eva Meitner dyrygentka, utwory Verbytskyi'ego, Mayer, godz. 20.30, Simone Kermes sopran Gianluca Geremia teorba, Eternity / Wieczność (utwory Meruli, Monteverdiego, Dowlanda, Satie)
  • 1.09.2023 piątek, 12.00 Silesia Sonans Najmłodszych, Piotr Rojek – organy, godz. 19.30 – Piotr Rojek organy, utwory Bacha, Mendelssohna-Bartholdy’ego
  • 2.09.2023 sobota, godz. 19.30 Fraś Vinci Duo, Kontrasty na skrzypce i wiolonczelę. Utwory
  • Georg Philipp Telemann, Zoltána Kodály’ego, Johann Sebastian Bach: Sonata G-dur na skrzypce i basso continuo BWV 1021
  • 3.09.2023 niedziela, 20.30 Sei Terre żeński sekstet wokalny: Monika Płachta fortepian, Elżbieta Stawarska skrzypce, w programie utwory P. Glassa, M.Lauridsena, M.Blajdy

Pełny program 26. edycji Festiwalu Silesia Sonans na stronie wydarzenia.  

Wstęp na koncerty od 24 sierpnia do 3 września jest bezpłatny, wejściówki dostępne są online na bilety.jck.pl oraz offline w dni robocze 10.00-16.00 w siedzibie JCK na ul. 1 Maja 60. Kasa będzie nieczynna w terminie 21-25.08.2023 r. 

Dojazd do Jeleniej góry: autem (2 h 22 min.) i pociągiem (ok. 2 h 15 min.)

61. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski (Kudowa-Zdrój 24-26.08)

Jeden z najstarszych polskich festiwali, który przyciąga nie tylko kuracjuszy. Najlepszy dowód, że muzykę Moniuszki wciąż biorą na warsztat muzycy młodego pokolenia i przetwarzają znane motywy z pieśni i oper w nowy sposób.

Młodych akcentów podczas festiwalu nie zabraknie. Hejnał festiwalowy (jest grany codziennie o 12.00 z balkonu Teatru Zdrojowego) w tym roku od 24-26 sierpnia zagra Ania Małysa, uczennica w klasie trąbki i w klasie wokalnej wrocławskiej PSM II st.

Autorem najnowszej biografii Stanisława Moniuszki jest 32-letni Ignacy Zalewski, prof. Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (spotkanie z nim 24 sierpnia i 25 sierpnia o 14.30 w Pijalni).

Dla fanów nowego podejścia do Moniuszki idealne będzie spotkanie 24 sierpnia o 18.00 spotkanie z prof. Marcinem Gmysem, muzykologiem, redaktorem naczelnym Polskiego Radia Chopin i współautorem operowej książki kucharskiej „Moniuszko w kuchni” połączone z prezentacją...kawy deserowej „Moniuszko”.    

Młodości nigdy dosyć. Na finał festiwalu, w sobotę 26 sierpnia o godz. 20.00 w Teatrze Pod Blachą (pod chmurką) Kasia Moś i Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Adama Sztaby, a posłuchamy nowatorskiego programu „Moniuszko 200” przygotowanego trzy lata temu na przypadającą wówczas 200-setną rocznicę urodzin ojca polskiej opery.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Orkiestra Aukso wystąpi w Kudowie-Zdroju 26 sierpnia fot. Mat. pras.
Orkiestra Aukso wystąpi w Kudowie-Zdroju 26 sierpnia

A ponadto koncerty, spotkania, i wyczekiwany Korowód Moniuszkowski (26 sierpnia o 15.00), w którym wszyscy mogą pójść wspólnie z Parku Zdrojowego. Strój z epoki mile widziany!

Pełny program 61. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego. 

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny!

Dojazd do Kudowy-Zdroju z Wrocławia: autem ok. 2,5 h, pociągiem od 2, 5-3 h.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl