O statuetkę Salamandry ubiegali się realizatorzy 29 filmów krótkometrażowych i spośród tych produkcji jury (w składzie, jak na fot. poniżej) wyłoniło laureatów, a także przyznało wyróżnienia w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Laureaci Nagród Głównych Marszałka Województwa Dolnośląskiego, oprócz statuetek, otrzymali również nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. zł.
Salamandra w kategorii fabuła: „Ostatni gwizdek”, reż. Karol Lindholm
Jurorzy przyznali tę nagrodę „za przypowieść o marnotrawnym ojcu. O kryzysie męskości. O tacierzyństwie. O stawianiu granic. Za oryginalne przedstawienie portretu rodziny, eksplorującego granice ambicji i samostanowienia o swoim losie. Za niebywale spójny i przystępny formalnie obraz, przy jednoczesnej dbałości o uważność spojrzenia”.
Salamandra w kategorii dokument: „We have one heart”, reż. Katarzyna Warzecha
Werdykt jury brzmi: „Za historię, która potrafi wzruszyć niejedno serce. Za animację, która cieszy oko. Za opowieść o wielkiej miłości ustami małego dziecka”.
Salamandra w kategorii animacje: „Plantarium”, reż Tomasz Ducki
Jurorzy przyznali nagrodę główną „za oczarowujące bogactwem kolorów, kształtów, faktur oraz zastosowanego światła dzieło sztuki. Za pełen piękna, nasycony symboliką obraz, pozwalający na doświadczenie wielopłaszczyznowej interpretacji, dotyczącej natury ludzkiej i egzystencji”.
Złote Wyróżnienie dla fabuły „Maria nie żyje”, reż. Martyna Majewska
Maciej Musiałowski z jury tak uzasadnił ten wybór: „Za indywidualizm, niezależność artystyczną, przejawiającą się w poetyckim prowadzeniu bohaterki przez film. Za równowagę między formą a konwencją. Za świadomość artystyczną oraz (bardzo piękną) wyważoną umiejętność wciągnięcia w swój świat widza”.
Pozostałe wyróżnienia III Long Story Short Film Festival
Jurorzy festiwalu postanowili również przyznać w poszczególnych kategoriach swoje wyróżnienia. W fabule otrzymał je film „Noamia” w reż. Antonio Galdameza, w dokumencie – „Poczekalnia” w reż. Aleksandry Folczak, a w animacji dwie produkcje – „Insekt” w reż. Marcina Podolca oraz „C'est la vie” w reż. Jacka Olejnika, Rafała Sankiewicza, Wojciecha Sankiewicza i Bartosza Terlickiego.
Specjalna Nagroda Prezydenta Wrocławia: „Overtone”, reż. Bartosz i Piotr Bartosowie
Film braci Bartosów to dokument o sztuce, opowiadający o projekcie OVERTONE. Przenikanie się dźwięków i architektury to idea, za którą stoją Renske de Boer i Bouke Groen z Holandii – autorzy projektu. OVERTONE to Site-specific art, do którego muzyka została skomponowana pod akustyczne uwarunkowania jednego z historycznych budynków byłego szpitala przy ul. Sudeckiej 96 we Wrocławiu. W październiku 2021 r. odbyło się pięć wyjątkowych koncertów dla wrocławian. Skomponowany i wydobyty dźwiękowo z przestrzeni starego wnętrza utwór wykonał Wrocławski Chór Akademicki pod kierownictwem prof. Alana Urbanka.
Nagroda Dziennikarzy: „Kamień”, reż. Bartosz Kozera
Dziennikarze postanowili wyróżnić swoją nagrodą „film, którego świetnie napisany scenariusz zdołał w cudowny sposób opowiedzieć o prawdach, których jedni nie wahają się naginać w imię wyznawanej wiary, a drudzy jednak nie zapominają, że prawemu człowiekowi nie po drodze z hipokryzją i obłudą. Twórcom filmu udało się zabawnie, acz z odpowiednim wyczuciem i nie urażając nikogo, dowieść, że wiara, która czyni cuda, to coś, co nie może być obiektem żadnego lobbingu, a marketing, który – jak zobaczyliśmy na ekranie, mimo że miewa niesłychaną moc sprawczą – powinien być trzymany jak najdalej od wszelkiej metafizyki. (...) »Kamień« w reżyserii Bartosza Kozery to w naszym odczuciu swoisty, przewrotny »ekumeniczny« moralitet, dla którego nie trzeba szukać odpowiedniego miejsca i czasu, bo on po prostu zawsze jest na czasie. Doceniamy naszą nagrodą także doskonałą obsadę aktorską, zdjęcia oraz dźwięk »Kamienia« – bo to jedna z tych polskich produkcji, przy której nie trzeba szczególnie nastawiać uszu lub czytać z ruchu warg aktorów”.
Filmy oceniali w tym roku: Paweł Czuma, Michał Derkacz, Jerzy Dudzik, Andrzej Jóźwik, Katarzyna Mikołajewska, Magda Piekarska, Małgorzata Wieliczko i Wanda Ziembicka-Has.
Nagroda Publiczności: „Skowyt”, reż. Bartosz Brzeziński
Laureat wybrany przez widzów otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1 tys. zł, a także grafikę wrocławskiego pisarza, poety i rysownika Filipa Zawady.