wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nagrody III Long Story Short Film Festival wręczone. Poznajcie laureatów

Nagrody III Long Story Short Film Festival wręczone. Poznajcie laureatów

Małgorzata Wieliczko ,

Lista laureatów III Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short Film Festival była w tym roku dość długa, a zdaniem oceniających filmy jurorów i dziennikarzy – mogła być jeszcze dłuższa. Oznacza to, że poziom artystyczny wybranych do festiwalowego konkursu krótkich metraży mógł zadowolić nawet najwybredniejszych widzów. A kto wygrał tę rywalizację?

Reklama

O statuetkę Salamandry ubiegali się realizatorzy 29 filmów krótkometrażowych i spośród tych produkcji jury (w składzie, jak na fot. poniżej) wyłoniło laureatów, a także przyznało wyróżnienia w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Laureaci Nagród Głównych Marszałka Województwa Dolnośląskiego, oprócz statuetek, otrzymali również nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. zł.

Salamandra w kategorii fabuła: „Ostatni gwizdek”, reż. Karol Lindholm 

Jurorzy przyznali tę nagrodę „za przypowieść o marnotrawnym ojcu. O kryzysie męskości. O tacierzyństwie. O stawianiu granic. Za oryginalne przedstawienie portretu rodziny, eksplorującego granice ambicji i samostanowienia o swoim losie. Za niebywale spójny i przystępny formalnie obraz, przy jednoczesnej dbałości o uważność spojrzenia”.

Salamandra w kategorii dokument: „We have one heart”, reż. Katarzyna Warzecha

Werdykt jury brzmi: „Za historię, która potrafi wzruszyć niejedno serce. Za animację, która cieszy oko. Za opowieść o wielkiej miłości ustami małego dziecka”.

Salamandra w kategorii animacje: „Plantarium”, reż Tomasz Ducki

Jurorzy przyznali nagrodę główną „za oczarowujące bogactwem kolorów, kształtów, faktur oraz zastosowanego światła dzieło sztuki. Za pełen piękna, nasycony symboliką obraz, pozwalający na doświadczenie wielopłaszczyznowej interpretacji, dotyczącej natury ludzkiej i egzystencji”.

Złote Wyróżnienie dla fabuły „Maria nie żyje”, reż. Martyna Majewska

Maciej Musiałowski z jury tak uzasadnił ten wybór: „Za indywidualizm, niezależność artystyczną, przejawiającą się w poetyckim prowadzeniu bohaterki przez film. Za równowagę między formą a konwencją. Za świadomość artystyczną oraz (bardzo piękną) wyważoną umiejętność wciągnięcia w swój świat widza”.

Pozostałe wyróżnienia III Long Story Short Film Festival

Jurorzy festiwalu postanowili również przyznać w poszczególnych kategoriach swoje wyróżnienia. W fabule otrzymał je film „Noamia” w reż. Antonio Galdameza, w dokumencie – „Poczekalnia” w reż. Aleksandry Folczak, a w animacji dwie produkcje – „Insekt” w reż. Marcina Podolca oraz „C'est la vie” w reż.  Jacka Olejnika, Rafała Sankiewicza, Wojciecha Sankiewicza i Bartosza Terlickiego.

Specjalna Nagroda Prezydenta Wrocławia: „Overtone”, reż. Bartosz i Piotr Bartosowie

Film braci Bartosów to dokument o sztuce, opowiadający o projekcie OVERTONE. Przenikanie się dźwięków i architektury to idea, za którą stoją Renske de Boer i Bouke Groen z Holandii – autorzy projektu. OVERTONE to Site-specific art, do którego muzyka została skomponowana pod akustyczne uwarunkowania jednego z historycznych budynków byłego szpitala przy ul. Sudeckiej 96 we Wrocławiu. W październiku 2021 r. odbyło się pięć wyjątkowych koncertów dla wrocławian. Skomponowany i wydobyty dźwiękowo z przestrzeni starego wnętrza utwór wykonał Wrocławski Chór Akademicki pod kierownictwem prof. Alana Urbanka. 

Nagroda Dziennikarzy: „Kamień”, reż. Bartosz Kozera

Dziennikarze postanowili wyróżnić swoją nagrodą „film, którego świetnie napisany scenariusz zdołał w cudowny sposób opowiedzieć o prawdach, których jedni nie wahają się naginać w imię wyznawanej wiary, a drudzy jednak nie zapominają, że prawemu człowiekowi nie po drodze z hipokryzją i obłudą. Twórcom filmu udało się zabawnie, acz z odpowiednim wyczuciem i nie urażając nikogo, dowieść, że wiara, która czyni cuda, to coś, co nie może być obiektem żadnego lobbingu, a marketing, który – jak zobaczyliśmy na ekranie, mimo że miewa niesłychaną moc sprawczą – powinien być trzymany jak najdalej od wszelkiej metafizyki. (...) »Kamień« w reżyserii Bartosza Kozery to w naszym odczuciu swoisty, przewrotny »ekumeniczny« moralitet, dla którego nie trzeba szukać odpowiedniego miejsca i czasu, bo on po prostu zawsze jest na czasie. Doceniamy naszą nagrodą także doskonałą obsadę aktorską, zdjęcia oraz dźwięk »Kamienia« – bo to jedna z tych polskich produkcji, przy której nie trzeba szczególnie nastawiać uszu lub czytać z ruchu warg aktorów”.

Filmy oceniali w tym roku: Paweł Czuma, Michał Derkacz, Jerzy Dudzik, Andrzej Jóźwik, Katarzyna Mikołajewska, Magda Piekarska, Małgorzata Wieliczko i Wanda Ziembicka-Has.

Nagroda Publiczności: „Skowyt”, reż. Bartosz Brzeziński

Laureat wybrany przez widzów otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1 tys. zł, a także grafikę wrocławskiego pisarza, poety i rysownika Filipa Zawady.

Za nami trzecia już edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short, który tym razem w całości odbył się w kinie. Widzowie mieli okazję spotkać się z twórcami, obejrzeć filmy konkursowe i pokazy specjalne. Kolejny raz nie zawiodła nas wrocławska publiczność. Pełne sale to najlepszy dowód na dobre postrzeganie festiwalu, ale też bardzo duże zainteresowanie krótkim metrażem. A już teraz zaczynamy przygotowania do kolejnej edycji, która odbędzie się 21-23 kwietnia 2023 roku.
Jarosław Perduta, dyrektor festiwalu, szef Dolnośląskiego Centrum Filmowego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl