wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ian Emes, który kocha Pink Floyd, w Galerii Miejskiej

Ian Emes, który kocha Pink Floyd, w Galerii Miejskiej

Data publikacji: Autor:

Droga artystyczna Iana Emesa jest nierozerwalnie związana z zespołem Pink Floyd. Dzięki spostrzegawczości klawiszowca Richarda Wrighta 21-letni student z Birmingham dostał szansę swojego życia i wykorzystał ją w stu procentach. Ale wystawa „On The Run” w Galerii Miejskiej jest też dowodem na to, że przez lata Emes przeszedł prawdziwą transformację. Prace obejrzymy od 23 czerwca do 29 lipca.

Reklama

Telefon do Davida Gilmoura

Szczupły, chłopięcy, ruchliwy i z typowo brytyjskim poczuciem humoru. Ian Emes sam montował prace w Galerii Miejskiej i doglądał przygotowań przed czwartkowym wernisażem. Kiedy pytam, czy zadzwonił do Davida Gilmoura (jest we Wrocławiu już od środy, w sobotę zagra koncert w ramach ESK 2016) odpowiada, że powiadomił menadżerów, ale wie, że gitarzysta jest wyjątkowo zajęty. – Nie oczekuję, że będzie myślał o czymś innym niż jego koncert, podobnie jak ja nie myślę teraz o niczym innym niż moja wystawa – uśmiecha się Emes.

Ian Emes przed szkicami do animacji „French Windows” do piosenki Pink Floydów/fot. Tomasz Walków

Wykład i spotkanie z twórcą pierwszych animacji PINK FLOYD

Wykład i spotkanie z twórcą pierwszych animacji PINK FLOYD

Wykład / Spotkania / ESK
Termin 25 czerwca 2016 11:00

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz

Jest jednak spora szansa, że poinformowany Gilmour jednak do Galerii Miejskiej zajrzy. Tak, jak zrobił to kilka lat temu w Londynie, kiedy Emes miał wystawę w Unit 24 Gallery nieopodal snobistycznej Tate Modern. – Zauważyłam, że ta prezentacja sprawiła Davidowi Gilmourowi wielką przyjemność, zwłaszcza, że Panowie mają do dziś świetne relacje, a prace Iana to część ciekawej współpracy artystycznej, która ich niegdyś łączyła – opowiada kuratorka Anna Cerelczak, która organizowała obydwie wystawy – w 2012 roku w Londynie i teraz we Wrocławiu. Zbieżność daty wernisażu z datą koncertu nie jest zbiegiem okoliczności. – Pomyślałam, by przenieść do Galerii Miejskiej przynajmniej część tamtej wystawy, a planowany występ Davida Gilmoura przyspieszył decyzję – opowiada Anna Cerelczak.

Z miłości do Pink Floydów

Kuratorka poznała Iana Emesa przez wspólnych znajomych. – Sama także interesuję się Pink Floydami i fotografuję architekturę, więc wiele tematów prac Emesa było mi bliskich – przyznaje. I zwraca uwagę, że wybrała prace artysty od lat 70. do czasów obecnych. Z jednym zastrzeżeniem.

– Zależało mi, by z bogatej kolekcji Iana wyselekcjonować te prace, które mają związek z muzyką – mówi Anna Cerelczak. Stąd rysunki do słynnej animacji „French Windows” do piosenki „One of these Days” Pink Floydów z pierwszej połowy lat 70. do trójkąta (akryl na płótnie) jako żywo przywodzącego na myśl okładkę albumu „Dark Side of the Moon”.

Duch Pink Floydów jest obecny w wielu dziełach Emesa. Nic w tym dziwnego. To właśnie dzięki Floydom młody 21-letni student świeżo otwartego wydziału animacji z Birmingham zrealizował swoją pierwszą animację „French Windows”, choć o Floydach usłyszał po raz pierwszy na imprezie.

– Był tam jeden facet imieniem Keith, który popalał sporo trawy i powiedział mi: Ian, musisz tego posłuchać, a miał na myśli płytę „Meddle” Pink Floydów – opowiada Emes. – Podstawową rzeczą, która odróżniała ich muzykę od utworów innych zespołów było wyczucie przestrzeni, użycie dźwięku jako krajobrazu, za sprawą którego możesz poczuć przestrzeń – wyjaśnia artysta. Z poszanowaniem przestrzeni zaprojektował swój pierwszy animowany film „French Windows”. Kiedy pokazała go BBC program, szczęśliwie dla Emesa, oglądał Richard Wright z Pink Floydów. – Odezwali się, potem obejrzeli mój film na ekranie i pamiętam, że David Gilmour siedział w kinie obok mnie i bębnił palcami w podłokietnik – wspomina Ian Emes. Praca się jednak zespołowi spodobała.

McCartney zamawia animację

I to do tego stopnia, że przez kolejne lata artysta zyskał klientelę z pierwszej półki. Robił animację m.in. do piosenek na albumie „Dark Side of the Moon”,

a dzięki renomie, jaką zyskał zainteresowali się nim także inni wykonawcy. Dla Paula i Lindy McCartney’ów zrealizował specjalny film do piosenki „Oriental Nightfish”, była też praca przy animacji dla grupy Duran Duran, czy Mike'a Oldfielda.

Na wystawie, oprócz rysunków i obrazów obejrzymy także projekcje, głównie filmów – starszych i nowszych animacji (także z 2012 i 2014 roku). – To wystawa - zderzenie ruchomych obrazów z nieruchomymi, geometrycznych kształtów i koloru, który Ian uwielbia – zaznacza kuratorka „On The Run” Anna Cerelczak.

Wystawa w Galerii Miejskiej (ul. Kiełbaśnicza 28) potrwa od 23 czerwca do 29 lipca.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama