wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Henryk Tomaszewski na niesamowitych zdjęciach Stefana Arczyńskiego. Twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy skończyłby dziś 103 lata

W niedzielę, 20 listopada przypada 103. rocznica urodzin Henryka Tomaszewskiego – słynnego mima, tancerza, reżysera, pedagoga, twórcy teatru ruchu i założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Bez wątpienia jednego z najważniejszych artystów teatru drugiej połowy XX w. Zobacz zdjęcia mistrza w obiektywie Stefana Arczyńskiego, który przez wiele lat fotografował twórcę WTP i jego zespół.

Reklama

Henryk Tomaszewski (właśc. Henryk Karol Robert König) urodził się 20 listopada 1919 roku w Poznaniu, zmarł 23 września 2003 roku w Kowarach na Dolnym Śląsku. Do Wrocławia przeniósł się w 1949 roku. Początkowo był solistą Opery Wrocławskiej, gdzie widzowie mogli go podziwiać m.in. w rolach Księcia w „Od bajki do bajki” i Diabła w „Panu Twardowskim”.

Henryk Tomaszewski, twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy

W 1955 roku za etiudę „Pianista Tomaszewski otrzymał srebrny medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. Rok później stworzył Studio Pantomimy, które trzy lata później zostało przemianowane na Wrocławski Teatr Pantomimy. Henryk Tomaszewski prowadził tę scenę przez 45 lat, a jego teatr występował niemal na wszystkich kontynentach.

„Teatr odbywający się bez słowa na pewno zostawia większy margines dla wyobraźni i fantazji widza, pozostaje otwarty na różne interpretacje i chyba w tej otwartości jest to, co teatr mieć powinien; pewna tajemnica, coś, co powinno wywołać jakiś niepokój u widza, zmusić go do zastanowienia się nad znaczeniem tego, co zobaczył” - mówił Henryk Tomaszewski w rozmowie z dziennikarzem „Gazety Południowej”.

Tomaszewski pracował także jako choreograf i reżyser m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Teatrze Narodowym w Warszawie. Do 1962 r. występował na scenie. Swoje najsłynniejsze role zagrał w „Płaszczu”, „Woyzecku” i „Strzelnicy”. Był laureatem wielu nagród. W 1996 roku „za wybitne zasługi dla kultury narodowej” został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

103. urodziny Henryka Tomaszewskiego. Podziel się wspomnieniem

W niedzielę, 20 listopada Henryk Tomaszewski skończyłby 103. lata. Z tej okazji Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na wspomnienia o mistrzu.

„Z tej okazji wspominamy mistrza i serdecznie zapraszamy każdego, kto chciałby podzielić się swoją pamięcią, anegdotą, historią związaną z Tomaszewskim i jego sztuką - czytamy na stronie Wrocławskiego Teatru Pantomimy. - Wspomnienia będziemy zbierać w niedzielę, 20 listopada – dniu, w którym Henryk Tomaszewski obchodziłby swoje 103. urodziny – w siedzibie Wrocławskiego Teatru Pantomimy (al. Dębowa 16), od godziny 10 do 18."

Mistrz na zdjęciach Stefana Arczyńskiego

Przez lata Stefan Arczyński, nestor fotografii, dokumentował twórczość Henryka Tomaszewskiego i jego zespołu. Zobacz zdjęcia, kliknij w przycisk:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl