wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Bilety na Jazztopad 2022. Festiwal startuje 18 listopada. Wielkie gwiazdy na inauguracji, świetne koncerty
Dee Dee Bridgewater, genialna jazzowa wokalistka wystąpi podczas inauguracji Jazztopadu fot. archiwum DDB
Dee Dee Bridgewater, genialna jazzowa wokalistka wystąpi podczas inauguracji Jazztopadu

Tegoroczna 19. edycja Jazztopad Festival w Narodowym Forum Muzyki startuje w piątek 18 listopada i potrwa do niedzieli 27 listopada 2022. Warto zaplanować najbliższe dni, bo gwiazd nie zabraknie. Na inauguracji zaśpiewa słynna amerykańska wokalistka Dee Dee Bridgwater ze swoim kwartetem, w finale zagra David Murray Trio, będzie premiera płyty Marek Pospieszalski Quartet.

Reklama

Wrocławianie są w tej niezwykle uprzywilejowanej sytuacji, że w roku mają nie jeden, ale dwa znakomite jazzowe festiwale. W tym roku we wrześniu świętowaliśmy 58. edycję Jazzu nad Odrą, zaś już od 18 listopada 19. edycję Jazztopad Festival. Obydwie imprezy przeszły w minionych latach sporą metamorfozę, ale jedno pozostaje niezmienne – fani kochają Jazz nad Odrą za klasykę, a Jazztopad jako mekkę free jazzu. 

Tegoroczne koncerty Jazztopadu zaprogramował, jak od lat, szef artystyczny festiwalu Piotr Turkiewicz. Mało tego, w czerwcu tego roku był też w Nowym Jorku i prezentował nowojorską odsłonę Jazztopadu z koncertami polskich artystów jazzowych dając im nie tylko szansę na pokazanie się przed amerykańską publiką, ale też pracę z wybitnymi jazzmanami, m.in. Urim Cainem. 

Jazztopad 2022. Kto wystąpi w NFM (18-27.11)

Gwiazdą inauguracji 18 listopada 2022 o 19.00 będzie wokalistka (trzykrotna laureatka nagrody Grammy) jedyna w swoim rodzaju Dee Dee Bridgewater. Wystąpi ze swoim kwartetem.

Drugim z amerykańskich pewniaków jest David Murray Brave New World Trio, a artyści zagrają na finał 27 listopada 2022 o 19.00. I na tym nie koniec, bo w drugiej części tego samego wieczoru jeszcze perkusista Hamid Drake, artysta rezydent tegorocznej edycji, pokaże swój projekt dedykowany Alice Coltrane, znakomitej pianistce i kompozytorce, która przy okazji (a nie przede wszystkim) była małżonką słynnego saksofonisty Johna Coltrane'a.

Hamid Drake będzie wyjątkowo aktywny podczas Jazztopadu 2022, bo na scenie pojawi się jeszcze trzykrotnie:

  • 23 listopada – w premierowym projekcie „Muzyczna medytacja” z Maria Grand Trio
  • 24 listopada gościnnie z trio rewelacyjnej flecistki i kompozytorki Naïssam Jalal.
  • 25 listopada 2022 o godz. 19.00 gościnnie z Natural Information Society, którego liderem jest Joshua Abrams i w premierowym projekcie z japońską wirtuozką koto Michiyo Yagi.  

Jazztopad 2022 – koncerty dla spragnionych wrażeń

Dla fanów medytacyjnych klimatów idealnie zapowiada się koncert saksofonistki tenorzystki Maríi Grand i jej tria (23 listopada 2022, godz. 19.00). Z kolei francuska legenda sceny improwizowanej, czyli kontrabasista Joëlle Léandre wspólnie z Polish Cello Quartet zagra nowy utwór, specjalnie zamówiony przez Jazztopad (26 listopada o 19.00).

Nduduzo Makhathini Quartet (formacja pianisty Nduduzo Makhathiniego, koncert 19 listopada 2022, godz. 19.00) i The Brother Moves On (grają w zespole bracia Siyabonga Mthembu – wokal i Zelizwe Mthembu – gitara, koncert 20 listopada 2022 o 19.00) to południowoafrykańskie rewiry.

Dla fanów ciekawych brzmień w klubie szwajcarskie trio jazzowe Uassyn w Mleczarni (koncert 26 listopada 2022, godz. 22.00). A w klubie także szansa posłuchania solo perkusisty Juliana Sartoriusa (koncert 25 listopada 2022, godz. 22.00).

Każdego wieczoru w Mleczarni również improv session z udziałem tria Sundogs.

Podczas Jazztopad Festival 2022 premierę będzie miał najnowszy krążek z materiałem Marek Pospieszalski Quartet. 

Jazztopad 2022 Koncerty w mieszkaniach 

Już wkrótce na stronie festiwalu pojawi się formularz, w którym można zgłaszać swoje mieszkanie jako salę koncertową dla festiwalowych muzyków. Tego, kto wystąpi, publiczność dowie się na miejscu. W treści wiadomości dla organizatorów trzeba z reguły zamieścić zdjęcia przestrzeni oraz jej opis.

Co istotne, przestrzeń powinna znajdować się w centrum miasta lub jego okolicach, organizatorzy poszukują większego pomieszczenia, w których możliwe będzie bezpiecznie zorganizowanie wydarzenia. Pianino lub fortepian w danym miejscu są dodatkowym atutem.

Jazztopad 2022 – bilety w sprzedaży

Ceny biletów od 10 zł do 200 (najdroższa wersja na inaugurację z Dee Dee Bridgwater). Ceny znajdziemy na stronie NFM.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl