Fani X muzy powinni przespacerować się do Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Do 1 września obejrzą tam wystawę „Filatelistyczny pociąg do kina”, a w gablotkach fantastyczne znaczki ze słynnymi gwiazdami ekranu.
Eksponaty wybierano z liczącej 11 milionów kolekcji, jaką posiada wrocławskie muzeum. Niektóre z nich są prawdziwymi perłami w koronie. Mowa zwłaszcza o fenomenalnych znaczkach wykonanych metodą stalodruku. –To niezwykle misterna, pracochłonna technika-podkreśla Urszula Gałązka z Muzeum Poczty i Telekomunikacji.-W płytce ze stali trzeba rzeźbić specjalnym dłutem, by uzyskać ten niepowtarzalny efekt-wyjaśnia. W Polsce mamy szczęście, bo nasi mistrzowie stalodruku są cenieni na całym świecie, a ich prace niezwykle pożądane. Mowa zwłaszcza o Czesławie Słani i Piotrze Naszarkowskim, mieszkającym w Szwecji rytowniku, którego prace zostały wykorzystane m.in. na banknotach i znaczkach. Na wystawie „Filatelistyczny pociąg do kina” można podziwiać jego przepiękny portret Grety Garbo na amerykańskim znaczku z 2005 roku. Autorem fantastycznego, a wykonanego tą samą metodą znaczka, na którym przedstawiono migawkę z planu „Fanny i Aleksander” Ingmara Bergmana jest norweski rytownik Martin Mörck, zaś na wystawie dostrzeżemy też bardzo wierną podobiznę Luchino Viscontiego, wybitnego włoskiego reżysera na znaczku z Monaco autorstwa francuskiego rytownika Pierre’a Albuissona.
Duże tablice, na których umieszczono znaczki w muzeum kierują nas zarówno do gwiazd kina, znanych filmów, jak i rozmaitych gatunków. Są komedie romantyczne, melodramaty, filmy sensacyjne, przygodowe, fantasy, wreszcie westerny i ten akurat rodzaj jest naprawdę bogato reprezentowany. Zwłaszcza, że na bloczku z legendarnymi odtwórcami głównych ról w kultowych filmach z dzikiego zachodu znajdziemy obok Johna Wayne’a także Williama S. Harta, Toma Mixa i wreszcie Gary’ego Coopera. Co ciekawe, bloczek z historycznymi dla tej części Ameryki postaciami ma też walor edukacyjny, bo są tu słynny szeryf z Tombstone Wyatt Earp, rewolwerowiec Wild Bill Hickok, czy dzielna Annie Oakley (strzelec wyborowy w show Buffalo Billa)-nawiasem mówiąc wszyscy uwiecznieni w filmach.
Jak nietrudno się domyślić wśród postaci najczęściej przedstawianych na znaczkach dominuje Marilyn Monroe, Marlena Dietrich, Elizabeth Taylor, James Dean, Bruce Lee (z „Wejścia smoka”) ale nie brak i gwiazd współczesnych-m.in. Johnny’ego Deppa. Fanów niemego kina wzruszy bloczek z lekko karykaturalnymi wizerunkami Clary Bow, Johna Gilberta, czy wyzywającej wówczas Thedy Bary.
Nie brak polskich nazwisk, zwłaszcza Poli Negri i Hanki Ordonówny, choć jest też wydany w tym roku bloczek z ludźmi kina i teatru (Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Jadwiga Smosarska).
A zaczynamy zwiedzanie od godziny zero kina, czyli znaczków przedstawiających braci Lumière, którzy 18 grudnia 1895 roku pokazali pierwszy w historii film „Wyjście robotnic z fabryki Lumière w Lyonie”.
Wystawa będzie czynna do 1 września w Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
Magdalena Talik