wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Słynny brytyjski pisarz trafił do polskiego więzienia
Graham Masterton fot. Rozczytana Aglomeracja
Graham Masterton

Graham Masterton wyliczał we wrocławskim klubie Proza, że ostatnio napisał... 130 listów. Do polskich więźniów. Właśnie tylu osadzonych napisało opowiadania, z których znakomity pisarz, autor thrillerów, horrorów, a nawet popularnych poradników seksualnych, wybrał trzy najlepsze.

Reklama

I Ogólnopolski Konkurs Literacki

W ten sposób rozstrzygnął, kto otrzyma Nagrodę Grahama Mastertona w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim zorganizowanym wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, Zakład Karny oraz Miejską i Gminną Biblioteka Publiczna w Wołowie.

Kilka miesięcy zostałem zaproszony do Polski, do gmin aglomeracji wrocławskiej. Jeździłem po Dolnym Śląsku od miasta do miasta, dostawałem kwiaty i prezenty od burmistrzów, odbywałem miłe spotkania z czytelnikami. Do czasu, gdy powiedziano mi, że teraz jedziemy do Wołowa, do więzienia – wspomina brytyjski autor kilku bestsellerowych cykli powieściowych i kilkudziesięciu zbiorów opowiadań.

Strażnik oprowadził mnie po zakładzie karnym, który zrobił na mnie wstrząsające wrażenie. Ale spotkanie z osadzonymi było jednym z najlepszych, jakie miałem w życiu. Okazało się, że więźniowie, wśród nich prawdziwi twardziele, przeczytali wszystkie moje książki, niektóre nawet po kilka razy i zadawali mnóstwo ciekawych pytań. Wiele z nich dotyczyło też samego pisania, wyrażania siebie. Po tej wizycie przyszło mi do głowy zorganizowanie konkursu.

Konkurs „W więzieniu pisane”

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej wraz z Zakładem Karnym oraz biblioteką podjęło się tej inicjatywy. Tak powstał konkurs „W więzieniu pisane”, o nagrodę Mastertona.

– Nie spodziewaliśmy się aż takiego oddźwięku, niektóre opowiadania autorzy pisali od razu po angielski. Kilkadziesiąt najlepszych przetłumaczyła Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury i przesłała do jurora, czyli samego Grahama Mastertona – opowiadają Marcin Dymalski ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej oraz Iwona Bawolska, wychowawca ds. kulturalno-oświatowych ZK w Wołowie. Autor „Magii seksu” wybrał najlepsze i przyjechał do Wrocławia, by w Wołowie osobiście uhonorować zwycięzców (dyplomy, kosze owoców i... długopisy).

Sama „gala” wymagała specjalnych, nietypowych przygotowań, bo zwycięzcy... musieli zostać przewiezieni do Wołowa z więzień w Łodzi, Kielcach i Hrubieszowie. Najlepsze opowiadania napisali Krzysztof S. („Podwieczorek”), Anna C. „Białe róże” i Grzegorz Sz. „Bankruci”.

Krzysztof S. w raju i piekle

– Pan Krzysztof napisał o spotkaniu dwóch ludzi, jeden był w niebie, drugi w piekle. Ich dzień właściwie się nie różnił, mieli śniadanie, obiad, kolację, natomiast w piekle nie było podwieczorków... – chwalił zwycięskie opowiadanie Graham Masterton. – Drugie mówiło o nienawiści do białych róż. Narratorce kojarzyły się z mężem, który znęcał się nad nią i w końcu zamordował, kładąc na jej grobie właśnie te kwiaty. W trzecim opowiadaniu czytamy niezwykły opis więziennej codzienności – dodawał słynny brytyjski pisarz.

Masterton powiedział, że tylko w Polsce więźniowie tak bardzo interesują się literaturą. Gdy odwiedził więzienie w Szkocji, by także tam zorganizować taki konkurs, bardzo sceptycznie odniesiono się do jego pomysłu. Bano się, że jego uczestnicy byliby wyśmiewani przez współwięźniów. – Z kolei w irlandzkim więzieniu miałem wrażenie, że nikt miałby ochoty napisać ani słowa, ale chętnie by mnie skopali – śmiał się pisarz licząc, że konkurs będzie kontynuowany. –  Przelewanie swych uczuć na papier ma efekt terapeutyczny i może tylko pomóc osadzonym. Cieszę się, że moi przyjaciele z Aglomeracji Wrocławskiej to rozumieją, bo bez nich ten konkurs nie mógłby dojść do skutku.

Z Wołowa na wrocławskie Dni Fantastyki

Masterton przyjechał do Wrocławia nie tylko na galę, ale i cykl spotkań autorskich. 5 lipca, spotkał się z czytelnikami w bibliotece w Oławie, 6 lipca brał udział w ceremonii wręczenia nagród w konkursie „W więzieniu pisane” w więzieniu w Wołowie (tu określenie impreza zamknięta można traktować dosłownie),

13. Dni Fantastyki w CK „Zamek”

13. Dni Fantastyki w CK „Zamek”

Eventy / W plenerze / Spotkania z autorami / Happeningi / Dla wszystkich
Termin od 7 lipca 2017 do 9 lipca 2017

Miejsce Centrum Kultury „Zamek”

Zobacz

7 i 8 lipca będzie gościem Dni Fantastyki we Wrocławiu. 7 lipca (od g 14 do 14:50  - sesja pytań i odpowiedzi, od 15 do 15:50  - sesja autografów, 18:00 - 19:50  - udział w panelu dyskusyjnym „Fantasy bez granic”), 8 lipca (g. 19-19:50 – sesja autografów, 20:20-20:50 – udział w panelu „Jak zabić swoich bohaterów”).

Jacek Antczak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl