wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:21

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Wrocławskie festiwale
  4. Festiwale muzyczne

We Wrocławiu odbywa się cyklicznie kilkanaście festiwali muzycznych. Najstarszym jest prestiżowy Jazz nad Odrą (od 1963 r.) oraz Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans (od 1966 r.), jeden z najbardziej liczących się w dziedzinie muzyki poważnej. Od kilku dekad towarzyszą nam też żeglarskie Szanty, Musica Polonica Nova, 3-Majówka, czy nowy Vertigo Summer Jazz Fesiwal. Kolejność alfabetyczna.

Reklama

3-majówka

Jest to festiwal polskiej muzyki rockowej, na którym pod hasłem „Najlepsze polskie zespoły na najlepszej imprezie ro(c)ku” w długi majowy weekend na Wyspie Słodowej w samym sercu Wrocławia grają najlepsze krajowe kapele.

3-majówka organizowana jest w długi majowy weekend, zazwyczaj na Pergoli przy Hali Stulecia. 

Art Of Improvisation Creative Festival (nie odbywa się)

Międzynarodowy, interdyscyplinarny projekt, poświęcony sztuce improwizowanej (głównie muzyce), podkreślający jej różnorodność, a przede wszystkim otwartość na zmianę i eksperymenty. Festiwal prezentuje niezwykłych artystów, dla których kreatywność jest podstawą twórczego rozwoju. Skupiający się na muzyce projekt poszerza swoją formułę o działania performerskie, taneczne i teatralne oparte o improwizacje. Tym, co odróżnia festiwal od innych tego typu projektów jest fakt, że taką samą wagę przykłada się do prezentacji oraz promocji młodych, rozwijających się twórców, jak i uznanych artystów, stwarzając im przestrzeń do spotkania. Organizatorem jest Centrum Kultury Agora.

Asymmetry Festival (nie odbywa się)

Organizatorzy festiwalu, czyli wrocławski Firlej, agencja Asymmetry i inne instytucje, poszukują awangardy rocka i metalu, niebanalnej elektroniki. To hybryda łącząca w sobie elementy muzyki dronowej, sludgu i post-rocka. Organizatorzy stawiają przy tym na nowoczesne kanały przekazu i europejski wymiar, a festiwalowi chcą nadać społecznościowego charakteru. Jak pisze Dyrektor Festiwalu, „Assymetry wpisuje się w zjawisko zwane »wrocławskość«, czyli luz z klasą”.

Avant Art Festival

Avant Art Festival to międzynarodowy festiwal o muzyce, zbudowany wokół autorskiej prezentacji najciekawszych wydarzeń́ i zjawisk z obszaru polskiej i światowej kultury i sztuki. Począwszy od 2008 r. festiwal realizowany jest w oparciu o ścisłą współpracę̨ z partnerami instytucjonalnymi oraz wyróżniającymi się miejscami na kulturalnej mapie Wrocławia. Od kilku lat festiwal wypracowuje autorską formułę tego wydarzenia opartą na 2 głównych nurtach - programie artystycznym, czyli prezentacji projektów muzycznych, performatywnych oraz filmów, będącym wynikiem kuratorskiej wizji programowej, oraz części edukacyjnej, złożonej z debat, szkoleń́ i warsztatów dedykowanych polskim muzykom oraz przedstawicielom branży muzycznej.

Od 2017 roku, oprócz edycji wrocławskiej, festiwal realizuje również edycję warszawską.

Eklektik Session

to międzynarodowa platforma artystyczna oraz wyjątkowy festiwal, który zdążył się wpisać w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Wrocławia. Eklektik Session skutecznie zaciera granice stylistyczne, promuje oraz integruje środowiska twórcze, nawiązuje bliską współpracą z artystami, festiwalami oraz instytucjami z całego świata. W ostatnich latach do platformy ES dołączyli m.in.: Nils Petter Molvaer, Jan Bang, Eivind Aarset, Erland Dahlen, Ganesh Anandan, Loup Barrow, Thomas Bloch, Guo Gan, Mariam Wallentin, Lucien Dubuis, Alfred Vogel, Claudio Puntin, Max Loderbauer, Samuel Roher, Nadishana, Wu Wei, Mieko Miyazaki, Pierre Jodlowski, Roli Mosimann, Blu Rum 13 oraz artyści lokalni.

Dyrektorem artystycznym platformy i festiwalu Eklektik Session jest Radek Bond Bednarz, laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej za nowatorstwo w tworzeniu muzycznego wydarzenia angażującego środowisko i publiczność w spotkanie z różnymi dziedzinami sztuki.

Energia Dźwięku

To festiwal muzycznej awangardy organizowany przez stowarzyszenie Industrial Art. Oprócz energii śmiałej i niekonwencjonalnej muzyki, „Energia Dźwięku” ma także aspekt edukacyjny, który realizowany jest poprzez szereg wykładów, warsztatów i prezentacji. 

Ethno Jazz Festival

W ciągu kilku ostatnich lat organizatorzy zdołali zorganizować we Wrocławiu koncerty najlepszych światowych muzyków jazzowych. Festiwal przyciąga rzesze miłośników jazzowej muzyki w stylu Ethno. W krótkim czasie Ethno Jazz Festival stworzył dla siebie przestrzeń i zbudował solidną pozycję na wrocławskiej scenie muzycznej. 

Koncerty odbywają się w ciągu całego roku.

Festiwal Ambientalny

To impreza organizowana w czerwcu przez Wrocławski Klub FORMATY promująca ambitną muzykę elektroniczną. Atmosfera festiwalu oscyluje pomiędzy ambientem, minimalem, lounge i trip hopem, a organizatorzy zapewniają publiczności elektryzujące i nowatorskie występy artystów z polski i ze świata. 

Odbywa się jesienią.

Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale

Pomysłodawcą i gospodarzem odbywającego się od 1997 roku festiwalu jest Orkiestra Kameralna „Wratislavia”. Koncerty odbywają się na przepięknym dziedzińcu wrocławskiego Arsenału w wieczory przełomu czerwca i lipca. Akustyka dziedzińca znakomicie służy prezentacji zarówno kameralistyki w najczystszej formie (tria, kwartety), jak i dzieł komponowanych na orkiestry kameralne.

Festiwal Opery Współczesnej

Festiwal, organizowany przez Operę Wrocławską, prezentuje dzieła kompozytorów, które powstały w XX i XXI wieku. Jest to przegląd twórczości operowej nie tak znanej jak klasyczne pozycje repertuarowe, ale wielce interesującej pod względem muzycznym i inscenizacyjnym. W formule Festiwalu znajdują się również spotkania z wybitnymi twórcami i kompozytorami operowymi. 

Festiwal „Szanty we Wrocławiu”

Festiwal Piosenki Żeglarskiej to spotkania z piosenką i muzyką folk. Festiwal odbywa się od 1989 roku i adresowany jest do dzieci i młodzieży oraz miłośników żeglarstwa. Przegląd składa się z dwóch części – konkursowej i koncertowej, w której występują zarówno wykonawcy profesjonalni, jak i amatorzy. Festiwal odbywa się na przełomie lutego i marca. 

Forum Musicum

Forum Musicum jest organizowanym od 2003 roku festiwalem poświęconym muzyce dawnej granej na historycznych instrumentach i z zastosowaniem historycznych praktyk wykonawczych. Program festiwalu to przede wszystkim muzyka z okresu od 1600 do 1800 roku, ale także kompozycje powstałe jeszcze dawniej. Utwory napisane przed wiekami są obiektem badań muzykologicznych i artystycznych poszukiwań, których efekty prezentowane są w trakcie Forum Musicum. W kierowanym przez Tomasza Dobrzańskiego sierpniowym festiwalu biorą udział uznani artyści, jak choćby L’Arpeggiata czy The Hilliard Ensemble, dlatego Forum Musicum jest wydarzeniem lubianym przez wrocławian i sporą atrakcją dla turystów.

Jazz nad Odrą

To najstarszy festiwal muzyczny we Wrocławiu. Odbywa się od 1964 roku, a w swej historii gościł najwyższej klasy artystów z całego świata. We Wrocławiu grali między innymi Pat Metheny, Paco de Lucia, Stan Getz, Don Cherry, Larry Coryell, McCoy Tyner, Al Di Meola, Buddy Rich. Jazz grany nad Odrą stał się muzyczną wizytówką miasta. Festiwal odbywa się w kwietniu, w ostatnich latach - jesienią.

Jazztopad

Jazztopad to cenione na świecie wydarzenie poświęcone muzyce jazzowej, którego cechą rozpoznawczą są prawykonania utworów zamawianych przez festiwal, a także liczne projekty stwarzające jazzmanom młodego pokolenia możliwość rozwoju i prezentacji przed szeroką publicznością. Spośród podobnych europejskich wydarzeń Jazztopad wyróżniają koncerty muzyków z odległych, niekoniecznie kojarzonych z jazzem części świata, takich jak Korea czy Japonia. Wrocławianie lubią listopadowy festiwal za niesamowite koncerty w prywatnych mieszkaniach, a także seanse filmowe z jazzem na żywo. Wśród największych gwiazd Jazztopadu należy wymienić osobistości, takie jak: Sonny, Rollins, Wayne Shorter, Bill Frisell, Kenny Wheeler, Terje Rypdal, Gary Peacock, John Surman, William Parker, Charles Lloyd.

Od 2008 roku dyrektorem artystycznym organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu festiwalu jest Piotr Turkiewicz.

Koncerty Hawdalowe

To comiesięczne spotkania z muzyką w Synagodze pod Białym Bocianem. Odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca i rozpoczynają po zachodzie słońca. Organizatorami są  Żydowska Gmina Wyznaniowa oraz Fundacja PRO ARTE.

„Lato z Muzyką Pod Białym Bocianem”

Obecnie ten organizowany przez Fundację Bente Kahan festiwal muzyki żydowskiej stał się festiwalem muzyki klezmerskiej i folk. W przeszłości jednak prezentował także muzykę klasyczną, popularną, jazzową i operową.

Leo Festiwal

Leo Festiwal to jedno z najmłodszych cyklicznych przedsięwzięć artystycznych, organizowanych przez Narodowe Forum  Muzyki we Wrocławiu. Festiwal został zainicjowany przez Andrzeja Kosendiaka w 2009 roku. Przedsięwzięcie jest realizowane pod artystycznym kierownictwem Ernsta Kovacica i współtworzone przez NFM Leopoldinum - Orkiestrę Kameralną. W zamyśle festiwalu bardzo ważny jest dialog muzyki z innymi dziedzinami sztuki: architekturą, poezją, tańcem, filmem, sztukami plastycznymi, teatrem.

Twórcy Leo Festiwalu wierzą, że sztuka i muzyka odgrywają istotne funkcje w życiu społecznym, dlatego festiwalowe wydarzenia odbywają się nie tylko w salach koncertowych, ale przede wszystkim w miejscach, w których toczy się codzienne życie wrocławian, m.in.: w Mediatece, na Politechnice Wrocławskiej, na dziedzińcu Ossolineum, na Dworcu Głównym. Tradycją Leo Festiwalu są koncerty, podczas których wraz z kameralistami z Leopoldinum występują dzieci, wykonując przeznaczony dla młodych odbiorców repertuar. Melomani cenią Leo Festiwal za elementy humoru i interakcji z publicznością.

Letni Festiwal Operowy (nie odbywa się)

Organizatorem festiwalu jest Opera Wrocławska. Ideą festiwalu jest wystawianie widowisk poza gmachem Opery, na wolnym powietrzu. Dzięki temu mają być one bardziej dostępne oraz gromadzić większą ilość widzów.

Maj z Muzyką Dawną

Festiwal ten odbywa się od 1992 roku, a jego ideą jest prezentacja muzyki Średniowiecza, Renesansu i Baroku. Wszystkie koncerty odbywają się w zabytkowych wnętrzach Wrocławia (między innymi Ratusz, Muzeum Architektury, Oratorium Marianum). Obok artystów i zespołów utytułowanych Festiwal "Maj z Muzyką Dawną" jest unikalną w skali kraju szansą prezentacji młodych adeptów dawnej sztuki muzycznej. 

Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy „Clarimania”

To festiwal organizowany przez wrocławską Akademię Muzyczną. W jego programie co roku znajdują się koncerty, recitale, lekcje mistrzowskie, wykłady, spotkania z artystami oraz wystawy instrumentów.  Festiwal odbywa się w kwietniu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej (nie odbywa się)

Festiwal odbywa się od 1993 roku i poświęcony jest muzyce wiedeńskiej. Program festiwalu wypełnia muzyka symfoniczna, ale także operetkowa.

Międzynarodowy Festiwal „Non Sola Scripta”

Jest to wrocławski festiwal znany także jako Wrocławskie Lato Organowe. Obok recitali organowych w jego programie znajduje się także miejsce dla kameralnych koncertów.

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans jest jednym z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Europie. Wratislavia Cantans, założona w 1966 roku przez Andrzeja Markowskiego, jako festiwal oratoryjno-kantatowy do dziś skupia się przede wszystkim na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu.Festiwal organizowany przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu jest synonimem najwyższej jakości artystycznej i organizacyjnej. Koncerty gwiazd muzyki poważnej co roku w pierwszej połowie września przyciągają do zabytkowych wnętrz Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska tysiące melomanów. W ostatnich latach na festiwalu gościli tak znamienici artyści, jak m.in.: Philippe Herreweghe, Andreas Scholl, Sir John Eliot Gardiner, Cecilia Bartoli, Paul McCreesh, Ton Koopman, Julia Leżniewa, Giovanni Sollima, Jordi Savall, a także takie zespoły, jak: Collegium Vocale Gent, The Swingle Singers, Akademie für Alte Musik, Gabrieli Consort & Players, Il Giardino Armonico, B’Rock, The English Baroque Soloists. Dyrektorem generalnym festiwalu jest Andrzej Kosendiak, a dyrektorem artystycznym włoski dyrygent i flecista, szef orkiestry Il Giardino Armonico – Giovanni Antonini.

Dyrektorem generalnym festiwalu jest Andrzej Kosendiak, a dyrektorem artystycznym włoski dyrygent i flecista, szef orkiestry Il Giardino Armonico – Giovanni Antonini

Musica Electronica Nova

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej. Musica Electronica Nova to młodsza siostra festiwalu Musica Polonica Nova. Odbywające się co dwa lata wydarzenie łączy różne nurty muzyki elektronicznej, studyjnej i improwizacji z rozmaitymi formami performance’u, teatrem, tańcem i sztuką video. Zainicjowany w 2005 roku festiwal został od razu uhonorowany Wrocławską Nagrodę Muzyczną, a kolejna edycja była wyróżniona przez „Politykę” i „Tygodnik Powszechny” jako jedno z najciekawszych wydarzeń 2007 roku. Musica Electronica Nova jest organizowana przez Narodowe Forum  Muzyki we Wrocławiu, a dyrektorem artystycznym festiwalu jest ceniona polska kompozytorka, Elżbieta Sikora.

Musica Polonica Nova

Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej. Musica Polonica Nova to jeden z nielicznych festiwali prezentujących współczesną polską twórczość muzyczną. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Związek Kompozytorów Polskich, organizatorem festiwalu jest Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, a dyrektorem artystycznym – jeden z najlepszych polskich dyrygentów młodego pokolenia – Szymon Bywalec. Od ponad pięćdziesięciu lat program festiwalu opiera się przede wszystkim na prawykonaniach utworów polskich kompozytorów, prezentowanych przez wybitnych artystów z kraju i zagranicy. Odbywający się co dwa lata festiwal jest jednym z ważniejszych wydarzeń stymulujących rodzimą twórczość kompozytorską. W trakcie Musica Polonica Nova obok koncertów organizowane są wydarzenia parateatralne, warsztaty dla młodych muzyków, spotkania z artystami.

One Love Sound Fest

Największy halowy festiwal muzyki reggae w Europie. Pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku w klubie W-Z, kolejna w Wytwórni Filmów Fabularnych, by z czasem, dzięki rosnącej popularności i publice festiwalu w 2006 przenieść się do Hali Stulecia ( ówczesnej Hali Ludowej).  Profil artystyczny imprezy zdecydowanie przełamuje panujące obecnie schematy festiwalowe. Artyści prezentują najświeższe, najbardziej ambitne i ekscytujące projekty z całego świata. Festiwalowa publiczność może zatem spodziewać się prawdziwej uczty dźwięków reggae, roots, dub, ragga, hip-hop, dancehall, world music a także cyfrowych eksperymentów. Festiwal gościł już najbardziej znanych artystów związanych z muzyką reggae z całego świata. Na scenach One Love ( głównej i soundsystemowej) zaprezentowali się m.in.  Anthony B, Jah Shaka, Inner Circle, Lee Perry,  Promoe, Gentleman & Th Evolution, Max Romeo, Misty in Roots, Alpha Blondy, Nneka, Johnny Osbourne czy Junior Kelly. Poza tym każdego roku nie brakuje też najważniejszych reprezentantów polskiej sceny muzycznej, przez lata festiwalowi towarzyszyły m.in. składy: Vavamuffin, Natural Dread Killaz, Indios Bravos, Wszystkie Wschody Słońca, East West Rockers, Joint Venture Soundsystem oraz Dancehall Masak-Rah.

Pax et Bonum Festiwal

Przewodnią ideą festiwalu jest połączenie muzyki z działaniami na rzecz światowego pokoju. Ta alternatywna forma ekspresji pacyfizmu, wspólnej refleksji przy muzyce, powstała z inicjatywy wrocławskiego zakonu Franciszkanów.

Synesthesia Festival (nie odbywa się)

Międzynarodowy Festiwal Audiowizualny, realizowany przez Centrum Kultury AGORA - prezentuje projekty z zakresu współczesnej muzyki eksperymentalnej i elektronicznej z udziałem autorytetów oraz utalentowanych artystów młodego pokolenia. Projektom towarzyszy oprawa video, które wraz z muzyką tworzą jedną nierozerwalną całość. Nowością festiwalu są projekty powstałe przy wykorzystaniu nowoczesnych programów komputerowych oraz zaawansowanych technologicznie aparatur przetwarzających dźwięk na obraz. 

Światowy Festiwal Kontrabasowy (nie odbywa się)

To święto miłośników  największego instrumentu smyczkowego. Festiwal organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów, Akademię Muzyczną we Wrocławiu oraz Filharmonię Wrocławską. W jego ramach odbywają się nie tylko koncerty z udziałem wspaniałych artystów z całego świata, ale także klasy mistrzowskie, spotkania z artystami, happeningi oraz Konkurs Kontrabasowy. Festiwal odbywa się raz na dwa lata.

Thanks Jimi Festival

To festiwal połączony z próbą ustanowienia Gitarowego Rekordu Guinnessa, która podejmowana jest rokrocznie od 2003 roku na wrocławskim Rynku. Festiwal poświęcony jest muzyce najsłynniejszego gitarzysty Świata – Jimiego Hendrixa. Festiwal organizowany jest z inicjatywy Leszka Cichońskiego – cenionego wrocławskiego muzyka i pedagoga, który postawił sobie za cel uczyć co roku nowego utworu Hendrixa. Odbywa się 1 maja.

Vertigo Summer Jazz Festivalu

Cykl (ponad 31) koncertów jazzowych organizowanych w różnych lokalizacjach w mieście (plaże, dachy, parki, hotele, środki komunikacji) mający na celu promocję jazzu, przestrzeni miejskiej jako przyjaznej koncertom oraz miasta Wrocławia.Duża część z tych koncertów ma charakter darmowy - ogólnodostępny.

Wieczory Tumskie

To koncerty odbywające się cyklicznie od roku 1999 na Ostrowie Tumskim w świątyniach i auli Papieskiego Wydziału Teologicznego w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

Wrocław Hip Hop Festival

Vykliczna impreza na hip hop-owej mapie Polski. Pierwsza edycja odbyła się 20 listopada 2015 roku we wrocławskiej Hali Stulecia, a jej sukces wyznaczył nowy cel - stworzenie największego halowego festiwalu hip hop w Polsce. Co roku wydarzenie gromadzi czołówkę artystów rapowej sceny oraz nowe twarze, ulubieńców festiwalowej publiczności.

Wrocławski Festiwal Gitarowy

Główną ideę festiwalu jest prezentowanie możliwości łączenia szlachetnego dźwięku gitary z brzmieniem innych instrumentów. Festiwal łączy klasyczną muzykę gitarową z ognistym flamenco, niepowtarzalnym w swej improwizacyjności jazzem oraz niosącym radosną pochwałę życia folklorem latynoamerykańskim. Co roku na Festiwal zapraszani są wirtuozi gitary z Polski i całego świata (między innymi z Hiszpanii, Kuby, Włoch, Niemiec, Rosji). Poza koncertami w ramach festiwalu odbywają się wykłady i lekcje mistrzowskie. 

Wrocławski Przegląd Piosenki Studenckiej (nie odbywa się)

Trzydniowy festiwal poezji śpiewanej i piosenki turystycznej, organizowany w ramach projektu "W górach jest wszystko co kocham". To jedna z najbardziej znanych i cenionych imprez tego typu w Polsce, co roku przewija się przez nią kilka tysięcy gości. Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 2005 r., w drugiej połowie listopada. Do tej pory jego widzowie mieli okazję zobaczyć ponad 130 koncertów, na scenie konkursowej zaś zmierzyło się 81 wykonawców.

WROsound

Festiwal prezentujący szerokie horyzonty muzyczne i uniemożliwiający jednoznaczne określenie rodzaju muzyki, który jest prezentowany. Skład każdego festiwalu wyznacza Odra, która dzięki swojej naturalnej ścieżce pokazuje kierunek poszukiwań zespołów, kapel czy nowatorskich projektów muzycznych. W ubiegłych latach uczestnicy mieli już okazję wysłuchać twórczości artystów nie tylko z Polski, ale również z Czech i Niemiec, a od 2009 roku festiwal ( znany na początku pod nazwą Wrocławski Sound) łącznie zaprezentował już  przeszło 90 zespołów oraz ponad 100 godzin muzyki granej na żywo.

Przy otwartości na zagranicznych artystów najważniejszy jest jednak wrocławski rynek muzyczny, potencjał jaki drzemie w lokalnych artystach, w ich kreatywności oraz bogactwie gatunków muzycznych, które tworzą. Na WROsound każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy spokojnych melodii, pasjonaci elektronicznych kompozycji, fani ciężkiego brzmienia, jak i również odkrywcy nowych, intrygujących projektów. Festiwal odbywa się w grudniu w przestrzeniach wrocławskiego Impartu.

Young Classic Wratislavia - Festiwal Młodych Orkiestr (nie odbywa się)

To festiwal organizowany dla młodych orkiestr szkolnych z całej Europy. Wiodącym nurtem festiwalu jest współpraca muzyków z Polski i Niemiec – młodzi muzycy z obu krajów przygotowują wspólny program, z którym następnie ruszają w tournée.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl