Od lat gospodarzem „Wieczorów w Arsenale” jest Orkiestra Kameralna Wratislavia, której wieloletnim koncertmistrzem był znakomity, nieżyjący już skrzypek Jan Stanienda. Obecnie szefem artystycznym festiwalu została Roksana Kwaśnikowska, świetna wiolinistka młodego pokolenia.
„Wieczory w Arsenale” to idealna propozycja dla tych, którzy lubią muzykę kameralną, na mniejsze składy instrumentalne, w doskonałych wykonaniach i wyjątkowych okolicznościach przyrody, bo melomani zasiadają na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału i tam (pod zadaszeniem, ale wciąż w plenerze) słuchają płynącej ze sceny muzyki. Nie raz artystów „wspierają” ptasie trele, co czyni wieczory na przełomie czerwca i lipca prawdziwie magicznymi.
Stradivarius wart grzechu, Pstrąg dobry na wieczór
Podczas koncertu inauguracyjnego, w piątek 27 czerwca o 20.00 gwiazdą wieczoru będzie skrzypek Janusz Wawrowski, a we Wrocławiu pojawi się w doborowym towarzystwie, bo w futerale nosi prawdziwego stradivariusa. To skrzypce „Polonia” z 1685 roku zakupione przez anonimowego darczyńcę, jedyny instrument Antonia Stradivariego w powojennej historii kraju.
Posłuchamy tych wyjątkowych skrzypiec podczas wykonania koncertu A-dur Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod dyrekcją koncertmistrzyni Danuty Drogowskiej. W programie także utwory kameralne Carla Nielsena i Mieczysława Karłowicza.
Z kolei pięcioro artystów (skrzypek Jarosław Nadrzycki, altowiolistka Maria Stanienda, wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz, kontrabasista Damian Kalla, pianista Krzysztof Stanienda) pojawi się na scenie Arsenału w sobotę 28 czerwca o 20.00. Tu w programie bardzo wyczekiwany kwintet fortepianowy Franza Schuberta „Pstrąg”, czy przepiękna Serenada C-dur op. 10 Ernsta von Dohnányi.
W niedzielę 29 czerwca o 20.00 francuski wieczór i Kwartet Śląski z towarzyszeniem pianisty Piotra Sałajczyka oraz skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej. W programie Kwartet smyczkowy F-dur M.35 Maurice'a Ravela oraz Koncert D-dur na fortepian, skrzypce i kwartet smyczkowy op. 21 Ernesta Chaussona. Obydwa utwory warto poznać i się w nich rozsmakować.
Jazzowa trąbka z Włoch, włoscy mistrzowie klasyki
W poniedziałek 30 czerwca o 20.00 wieczór jazzowych standardów z hiszpańską trębaczką i wokalistką Andreą Motis w roli głównej. Artystkę komplementował sam Quincy Jones! Wspólnie z Josepem Traver (gitara) i Giuseppe Campisi (kontrabas) zaprezentuje szlagiery i wprowadzi w prawdziwie jazzowe klimaty.
W środę 2 lipca o 20.00 w Arsenale prawdziwie włoski klimat i nawet jeśli mamy w programie utwór Piotra Czajkowskiego to ma on też włoski akcent („Souvenir de Florence”, czyli pamiątka z Florencji), zaś pozostali dwaj kompozytorzy, których utwory zabrzmią to Włosi – Giacomo Puccini i Ottorino Respighi.
Posłuchamy zaś aż pięciu skrzypaczek – Roksany Kwaśnikowskiej, Danuty Drogowskiej, Doroty Tokarek, Barbary Myler, Wioletty Porębskiej.
W piątek 4 lipca o 20.00 koncert z udziałem znakomitych muzyków (skrzypaczka Alicja Jabłońska i kontrabasista Anton Kammermeier), którzy z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod dyrekcją Roksany Kwaśnikowskiej zaprezentują zarówno wirtuozowskie utwory Eugène'a Ysaÿe (na skrzypce z orkiestrą) i Nina Roty (na kontrabas z orkiestrą). Ponadto znakomity koncert na orkiestrę Grażyny Bacewicz.
Agnieszka Osiecka De Luxe, tańce z Transylwanii
W sobotę 5 lipca o 20.00 na dziedzińcu Arsenału przestrzeń dla wokalistki Mai Kleszcz i towarzyszących jej muzyków (gitarzysty Wojciecha Krzaka, perkusisty Sebastiana Frankiewicza, kontrabasisty Michała Jarosa, trębacza Marcina Malarza i klawiszowca Piotra Iwańskiego).
A przygotowali program z piosenkami Agnieszki Osieckiej w wersji de luxe, więc usłyszymy m.in. „Księżyc frajer”, „Uciekaj moje serce”, „Niech żyje bal”, „W dziką jabłoń cię zaklęłam”, „W żółtych płomieniach liści”.
W ostatni wieczór w Arsenale – w niedzielę 6 lipca o 20.00 roztańczony program, który zagra Orkiestra Kameralna Wratislavia pod dyrekcją skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej, a posłuchamy m.in. Tańców węgierskich Johannesa Brahmsa, Tańców rumuńskich Beli Bartóka, czy Tańców transylwańskich Sándora Veressa.