wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Reżyserii Filmowej i Aktorstwa Filmowego od 22 sierpnia
Festiwal Reżyserii Filmowej i Aktorstwa Filmowego www.wroclaw.pl
Festiwal Reżyserii Filmowej i Aktorstwa Filmowego

W sytuacji, gdy organizacja wielu festiwali stoi pod znakiem zapytania, niektóre edycje całkiem odwołano, Stanisław Dzierniejko, dyrektor Festiwalu Reżyserii Filmowej i Festiwalu Aktorstwa Filmowego postanowił połączyć obydwie imprezy w jednym sierpniowym terminie i zadbał, aby odbyły się na żywo. Gala inauguracyjna 22 sierpnia.

Reklama

Festiwal Reżyserii Filmowej i Aktorstwa Filmowego koniecznie na żywo

– Postanowiliśmy festiwal, wbrew trudnościom i pandemii, zrobić na żywo. Moim zdaniem robienie festiwalu w internecie przypomina lizanie loda przez szybę. To nie jest to. Ważny jest żywy kontakt, choć, rzecz jasna, nie tak bezpośredni, jak to bywało w poprzednich latach – przyznaje Stanisław Dzierniejko, pomysłodawca i szef dwóch wrocławskich festiwali – Reżyserii Filmowej i Aktorstwa Filmowego, które co roku gromadzą wiernych fanów.  

Start połączonych imprez w sobotę 22 sierpnia z uroczystą galą we Wrocławskim Centrum Kongresowym, którą poprowadzą Anna Dereszowska i Artur Żmijewski. – Cieszę się, że będzie bezpiecznie i że spotkam się z Państwem na żywo, po raz pierwszy od czasu ogłoszenia pandemii. W tym roku festiwale są połączone, repertuar bogaty, gości sporo, więc myślę, że widzowie będą zadowoleni – nie ma wątpliwości aktorka Anna Dereszowska. 

Już pierwszego dnia festiwalowego wręczona zostanie pierwsza nagroda. Kryształowego Dzika za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej otrzyma wrocławski reżyser Waldemar Krzystek, twórca m.in. „Małej Moskwy”. Program artystyczny wieczoru przygotował polsko-amerykański duet Shandy & Ewa (czyli Ewa Żmijewska, córka Artura Żmijewskiego). – Możecie się, Państwo, przekonać, czy odziedziczyła geny po ojcu. Ja widziałem ten program i mogę śmiało powiedzieć, że tak – przekonuje Stanisław Dzierniejko. 

13. Festiwalu Reżyserii Filmowej & 9.Festiwalu Aktorstwa Filmowego

13. Festiwalu Reżyserii Filmowej & 9.Festiwalu Aktorstwa Filmowego

Spotkania / Warsztaty
Termin od 22 sierpnia 2020 do 27 sierpnia 2020

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Wyjątkowy wieczór seniora

Niedzielne wydarzenie we Wrocławskim Teatrze Lalek może przejść do historii imprezy. Wieczór poprowadzą seniorzy – będzie można obejrzeć premierowo zrealizowany film „Senioralsi”, nakręcony właśnie z udziałem wrocławskich seniorów. – Jest też etiuda teatralna przygotowana przez wrocławskiego mima Zbigniewa Szymczyka z naszymi seniorami – dodaje Stanisław Dzierniejko, jednocześnie pomysłodawca i reżyser „Senioralsów”.

Podkreśla, że zaangażowanie wrocławskich seniorów w program było ogromne. – Na casting zgłosiło się ponad 100 osób, najstarsza miała 96 lat, a przyprowadziła ją 92-letnia koleżanka, co jest tylko dowodem, że na aktorstwo nigdy nie jest za późno – mówi Dzierniejko. 

Na planie jednak lekko nie było, a jedna ze scen doczekała się, według przekazów, nawet 42 dubli! – Ale było warto. Koproducentem 20-minutowych „Senioralsów” jest Telewizja Polska i Centrum Technologii Audiowizualnych, a film opowiada o seniorach, którzy czekają na warsztaty z pantomimy i spotykają się godzinę, półtorej godziny wcześniej w różnych miejscach Wrocławia – na Ostrowie, przy Uniwersytecie, Hali Stulecia. – To zabawne historie, zaczerpnięte z ich życia, wydaje mi się, że wszystko się udało, być może film będzie miał swój dalszy ciąg, bo już na etapie montażu dostaliśmy pewne propozycje – zdradza reżyser.

I dodaje, że kontynuowanie programu pracy z seniorami zależy od decyzji prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

W jednej z ról w filmie obejrzymy Barbarę Iwanowską. Idąc na casting spodziewała się, że warsztaty będą kilkudniowe, a kiedy okazało się, że znacznie dłużej już nie chciała się wycofać. – Trzymała mnie ciekawość, podsycana przez naszego reżysera – podkreśla. Pandemia przeszkodziła aktorom tylko na chwilę. – Około miesiąca nie mieliśmy zajęć na żywo, ale uruchomione zostały zajęcia online, a dzięki temu podtrzymano w nas chęć zrobienia czegoś ciekawego – dodaje Barbara Iwanowska. 

Pokazy filmów konkursowych w OH Kinie

Kolejne dni festiwalowe wypełnią m.in. warsztaty aktorskie dla młodych widzów, pokazy konkursowych filmów w OH Kinie w Arkadach Wrocławskich, zaś w poniedziałek 24 sierpnia panel dyskusyjny na temat „Kino wczoraj i dziś”. – Obserwuję to, co dzieje się na rynku kinowym i sytuacja naprawdę nie wygląda dobrze, bo ludzie przestali chodzić do kin, a to bardzo niebezpieczne – alarmuje Stanisław Dzierniejko.

Gala kończąca połączone festiwale została zaplanowana na czwartek 27 sierpnia we Wrocławskim Teatrze Lalek. Poprowadzą ją Sonia Bohosiewicz z Piotrem Gąsowskim, a wręczone zostanie mnóstwo nagród, które wręczy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.  Kryształowego Dzika za twórczą współpracę aktora z reżyserem odbierze Piotr Machalica, 

Złotego Szczeniaka za najlepszą rolę w serialu – Cezary Żak, Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym – Dorota Kolak i Robert Więckiewicz, a Złotego Dzika – zwycięzca konkursu.

Festiwal zamknie „Podróż do Buenos Aires” – monodram w wykonaniu Gabrieli Muskały.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl